وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

اقامه دعاوی در ایران علیه شرکتهای خارجی

با سلام – اقامه دعاوی در ایران علیه شرکتهای خارجی بیشترین حجم از پرسشهای واصله از دفتر حقوقی ما است که از ناحیه شرکتها و تجار ایرانی مطرح می گردد.
بسیار اتفاق می افتد که شرکتهای خارجی به دلایل متعدد، تعهدات قراردادی خود را نقض می کنند و شرکتهای ایرانی بعد از مایوس شدن از نتایج مذاکرات ، به فکر اقامه دعاوی در دادگاه ها می افتند.

بر این اساس، این پرسش که چگونه می توانند به محاکم قضایی مراجعه نمایند و دعوای بین المللی را اقامه نمایند اولین پرسش پیش روی آنها است.
حقیقت این است که می بایست چند مورد را از یکدیگر تفکیک نمود.

لذا یک وکیل بین المللی برای طرح دعاوی بین المللی باید موارد زیر را در نظر بگیرد:

 • آیا در قرارداد ، برای حل و فصل اختلافات شیوه خاصی پیش بین شده است یا خیر؟ منظور اینکه آیا مراجعه به دادگاههای دولتی و یا مراجع داوری پیش بینی شده است؟
 •    معمول است که قراردادهای تجاری بین المللی حاوی شرط داوری تجاری بین المللی هستند. تجار از دو کشور متفاوت به سختی موافقت می کنند تا اختلافاتشان به دادگاههای دولتی یک طرف قراداد ارجاع شود. حتی در مورد مرجع داوری صلاحیت دار نیز حساسیت هایی را در نظر دارند. از جمله اینکه آن مرجع داوری اعتبار بالایی داشته باشد و داوری بین المللی را به صورت حرفه ای انجام دهد.
 • معمولا، شرط راجع به شیوه حل و فصل اختلافات با قانون حاکم بر خود قرارداد از ناحیه طرفین قرارداد اشتباه گرفته می شود، شیوه حل و فصل اختلافات و مراجع قضایی و یا داوری که در قرارداد پیش بینی شده است به اختلافات رسیدگی می کند، اما در رسیدگی به اختلافات بین المللی به قانون حاکم بر قرارداد در موارد مربوطه مراجعه خواهد نمود.
 • چنانچه در قرارداد تجاری بین المللی شرط داوری بین المللی پیش بینی شده باشد، دعاوی و اختلافات طرفین می بایست به همان مرجع داوری ارجاع شود.
 • مورد بعد در مورد اجرای آراء قضایی کشور ها توسط کشورهای دیگر است. این امور می بایست توسط یک وکیل دعاوی بین المللی مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد. اجرای آراء قضایی صادره در یک کشور دارای مسائل مختلفی است که در قوانین داخلی کشور ها آمده است. در مورد کشور ما ایران، می توانید به بخش اجرای آراء دادگاههای خارجی در قانون اجرای احکام مدنی مراجعه نمایید.

با سپاس – امیر آذرباد وکیل دعاوی بین المللی

مقالات مرتبط:

قرارنامه داوری – داوری تجاری بین المللی

وکیل قراردادهای بین المللی

وکیل بین المللی

4 نظر

 • Sodabe.b@gmail.com

  سلام آقای آذرباد – ممنون می شوم بفرمایید برای بررسی قراردادمان چی طور باید اقدام کنیم.

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   با سلام به شما و تشکر بابت مطالعه مطلب.
   ۱- همینکه قراردادی میان شما و طرف خارجی شما وجود دارد خبر خوبی است ، متاسفانه بسیاری از شرکتهای ایرانی ترجیح می دهند قراردادی در میان نباشد و یا با اسناد حمل و یا پروفروما توافق می نمایند.
   ۲- می توانید بعد از تماس و هماهنگی، قرارداد تان را به شماره همراه موجود در سایت از طریق واتس آپ یا ایمیل به نشانی مندرج در سایت ارسال نمایید تا بررسی اولیه را انجام دهیم.
   ۳- لطفا مشخصات و سایر موارد قرارداد را پاک نمایید، ما صرفا به مفاد مواد قراردادها توجه می کنیم.
   با سپاس – امیر آذرباد وکیل دعاوی بین المللی و قراردادهای بین المللی

 • Masumeh

  سلام و خسته نباشید آقای آذرباد مطلبهایی که می گذارید خیلی کاربردی هستن خواستم تشکر کنم ازتون

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام – تشکر بابت اظهار لطف شما.
   واقعیت این است که مواردی که در این سایت قرار میدهیم برخاسته از موارد دعاوی بین المللی و قراردادهای بین المللی است که در آن دخیل هستیم و به اشتراک گذاشتن آنها را مفید می دانیم.
   سپاس مجدد – امیر آذرباد وکیل امور دعاوی بین المللی

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *