وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

انحصار وراثت

با سلام – سئوالات زیادی راجع به حصر وراثت در این سایت ارجاع می شود، از این روی لازم می دانیم در مورد حصر وراثت توضیحاتی ارائه دهیم که در بردارنده موارد کاربردی امور حصر وراثت باشد.

 • مفهوم حصر وراثت 

 به طور ساده می توان گفت ، همانطوری که از عنوان انحصار وراثت بر می آید، تصدیقی است که مقام قضایی به اشخاص ذینفع می دهد که در بردارنده وراث متوفی و عده آنها و نسبت آنها با متوفی است.

 در تصدیق انحصار وراثت یا همان گواهی انحصار وراثت دادگاه ، که البته به موجب قوانین جاری ، این امر در صلاحیت شورای حل اختلاف قرار گرفته است، اقدام به تصریح  نسبت به تعداد وراث و نسبت آنها به متوفی و همچنین نسبت سهم هریک از وراث  می نماید.

 • آیا تقاضای صدور گواهی حصر وراثت به شکل دادخواست است یا درخواست؟

در قوانین موضوعه، تقاضای وراث درخواست نامیده شده است، اما به لحاظ موازین آیین دادرسی مدنی، این تقاضا به موجب دادخواست تقدیم می گردد. بنابر این تمامی موارد دادخواست در آن رعایت می شود، این را اضافه می نماییم که، در این دادخواست، اخیرا، جای مشخصی برای خوانده خاصی در فرم های سیستمی دفاتر خدمات وجود ندارد، به این مفهوم که این دادخواست خوانده ندارد، اما مشخصات متوفی در یکی از ستون های دادخواست ذکر می گردد.

 • چه اشخاصی می توانند تقاضای انحصار وراثت بدهند؟

به موجب قوانین، هم وراث و هم هر شخص ذینفعی می تواند تقاضای انحصار ورثت بدهد، بنابر این اینکه بعضا شنیده می شود تنها وراث تقاضا انحصار وراثت می دهند، از لحاظ مقررات قانونی صحیح نبوده، نافی حقوق هر شخص ذینفع برای تقاضای انحصار وراثت نیست.

 • مرجع صالح به رسیدگی به درخواست حصر وراثت کجا است؟

همانطوری که گفته شد، به موجب قوانین ، شورای حل اختلاف آخرین محل اقامتگاه متوفی، صالح به رسیدگی و صدور گواهی انحصار وراثت شناخته می شود. البته می دانیم که دادخواستها دیگر مستقیما توسط اشخاص به شورای حل اختلاف تقدیم نمی شود، بلکه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست را ثبت و آن را به همراه ضمائم به شورای حل اختلاف صالح که بر اساس آخرین اقامتگاه متوفی در دادخواست مشخص شده است ، ارجاع می دهند.

بنابر این به هر کدام از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در هر جای کشور می توانید مراجعه نمایید.

 • مستندات تقاضای انحصار وراثت چیست؟

شناسنامه  وراث – شناسنامه متوفی – گواهی فوت و شهادتنامه محضری از جمله مستندات تقاصای انحصار وراثت می باشد که توسط دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اسکن شده و به پیوست دادخواست به شورای حل اختلاف مربوطه ارجاع داده می شود.

 • اگر شناسنامه متوفی یا هر یک از وراث را در اختیار ما نباشد چه کاری باید کرد؟

اگر شناسنامه متوفی یا هر کدام از ورثه در دسترس نباشد، می بایست این مطلب را در دادخواست ذکر نمایید تا شورا نسبت به استعلام ، حسب مورد از مراجع مربوطه از جمله اداره ثبت احوال اقدام نماید.

هرچند که شورای حل اختلاف، اگر شناسنامه ها را هم ضمیمه نموده باشید، نسبت به اخذ استعلامات مورد نیاز از جمله ثبت احوال اقدام خواهد نمود.

 • شهادتنامه محضری چگونه گرفته می شود؟

فرم های مخصوصی است که برای شهادتنامه حصر وراثت در اختیار متفاصیان قرار دارد. این فرم را حتی می توانید از واحد کپی شورای حل اختلاف هم تهیه بفرمایید. موضوع شهادت از جمله تعداد وراث ، مشخصات آنها و نسبت آنها با متوفی است.تعداد مورد نیاز شهود سه نفر است. این شهادتنامه توسط اشخاص تنطیم و امضاء شهود در ذیل شهادتنامه توسط دفتر اسناد رسمی، گواهی می شود.

 • اظهارنامه مالیاتی

مطابق قوانین، صدور گواهی انحصار وراثت برای مواردی که ماترک دارای ارزش بالاتر از سه میلیون تومان است، نیاز مند وجود اظهارنامه مالیاتی است. این مورد را می بایست با مراجعه به اداره مالیاتی که صالح به رسیدگی به پرونده مالیاتی است پیگیری نمایید.

شورای حل اختلاف رسیدگی کننده به درخواست گواهی انحصار وراثت نامه ای خطاب به اداره مالیات صادر نخواهد کرد، بنابر این خود متقاضی می بایست موارد مربوطه را انجام دهد.

در صورتی که در دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت، ارزش بالای سه میلیون تومان درج نگردیده باشد، قانونا شعبه رسیدگی کننده در شورا می بایست اخطاریه ای مبنی بر تعیین وضعیت مبنی بر بالاتر بودن ارزش ماترک از سه میلیون تومان بر این مبنا صادر و به شما اعلام دارد.

به امید اینکه، این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

دفتر حقوقی امیر آذرباد

وکیل پایه یک دادگستری

7 نظر

 • Sare

  سلام آقای آذرباد ممنون برای مطالبهاتون که واقعا کامل بود

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   تشکر از اظهار لطف شما.

 • Hosein

  با سلام خدمت شما وکیل توانا، آقای آذرباد ما دادخواست را داده ایم اما نمی دانیم چه کاری الان باید کرد؟ ممکنه محبت بفرمایید ما را راهنمایی کنید

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام – عرض میشود که بعد از یکی دو روز از ثبت دادخواست انحصار وراثت لطفا به شورای حل اختلاف مربوطه مراجعه بفرمایید در آنجا به دفتر کل مجتمع مراجعه کنید و با ارائه کد رهگیری که در بالای دادخواست درج شده است از روند ارجاع آن به شعبه مورد نظر یا احیانا برگشت آن اطلاع حاصل کنید.
   معمولا در اواخر روزهای ماه قدری دیرتر این روند انجام میشود
   موفق باشید.
   امیر آذرباد وکیل پایه یک دادگستری

 • Sams

  سلام، آقای آذرباد بسیار تشکر میکنم برای مطالب کاملی که گذاشتید، سوال داشتم اینکه بنده یکی از دختران مرحوم پدر هستم در تهران پدرم ساکن چالوس بودند و برادران من و مادرم در چالوس هستند با بنده رابطه خوبی ندارند میخواهم سهم خودم را بگیرم ممنونم از شما

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام و سپاس از اظهار لطف شما. اما جواب:
   ۱- همانطوری که در متن نیز نوشته ام، حتی یکی از وراث هم می تواند تقاضای انحصار وراثت بدهد.
   بنابر این نیازی به همراهی سایرین برای تقاضای انحصار وراثت نیست.
   ۲- شما می توانید از شهر خودتان با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی تقاضای انحصار وراثت بدهید.
   ۳- برای اینکه بخواهید سهم تان را دریافت کنید باید دادخواست تقسیم ترکه بدهید اما با توجه به اینکه بکی از مدارکی که برای دعوای تقسیم ترکه لازم است، گواهی انحصار وراثت است، بنابر این ابتدا باید انحصار وراثت را دریافت نمایید.
   امیر آذرباد – وکیل پایه یک دادگستری

 • Sams

  آقای آذرباد وکیل محترم سلام و خسته نباشید به شما
  این پستهای شما خیلی عملی هستند من استفاده کردم خواستم تشکر کنم

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *