وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

انواع چک در قانون ایران

با سلام – با توجه به اینکه چک در روابط معاملاتی و قراردادی تجار و مردم عادی نقش بسزایی ایفا می کند، قانونگذاران در سراسر دنیا، انواع مختلفی از چکها را در قوانین خود پیش بینی می کنند که هریک کارکرد خود  را دارد.

در ایران نیز چند نوع از انواع چک در قوانین پیش بینی شده است. قانون صدور چک مصوب سال ۱۳۵۶ با الحاقات و اصلاحات بعدی به عنوان اصلی ترین قانون مصوب در خصوص چک در ماده ۱خود که مورخ سال  ۱۳۷۲ به این قانون الحاق گردیده، چک را در ۴ نوع توضیح داده است

انواع چکها:

۱ چک عادی: چک عادی،که شایع ترین چک در بازار است و عموما اشخاص آن را درقالب دسته چک و از حساب جاری خود از بانک دریافت می دارند. بر اساس نص قانون چک عادی چکی است که اشخاص عهده بانکها به حساب جاری خود صادر و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادر کننده آن ندارند. بنابر این چنانچه با مراجعه به بانک در حساب صادر کننده وجهی نباشد بانک مسئولیتی در پرداخت آن ندارد و شاید بتوان تفاوت این چک را با سایر چکها در همین نکته دانست.

۲-چک تایید شده:چک تایید شده، بر اساس نص قانون چکی است که اشخاص عهده بانکها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک محال علیه پرداخت آن تایید می شود.

۳-چک تضمین شده:چک تضمین شده چکی است که توسط بانک به عهده همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می شود،این نوع چک در عمل در دادگاهها و معاملات میتواند جایگزین وجه نقد باشد، بنابر این با در دست داشتن چنین چکی دیگر نگران عدم موجودی یا کسر موجودی نخواهید بود، چرا که بانک وجود وجه را تا مبلغ مذکور در چک تایید نموده است.

۴-چک مسافرتی: چک مسافرتی و اصطلاحا تراول چک است، و بنا به نص قانونی چکی است که توسط بانک صادر و وجه آن در هریک از شعب آن بانک یا توسط نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می گردد این نوع چک نیز حکم وجه نقد را در بازار و ادارات دارد اما ذاتا و قانونا چک به شمار می آید و نه پول نقد،البته رواج بیش از حد آن با وصف جایگزینی پول نقد،آثار تورمی نیز به همراه خواهد داشت از همین رو است که بانک مرکزی ضوابط سختگیرانه ای را برای صدور آن وضع نموده است.

البته در دنیا چکهای دیگری نیز رواج دارند که در ایران قانونا شناخته نمی شوند.

اما اکنون، با اصلاحات اخیری که در قانون صدور چک به وحود آمده است و راه اندازی سامانه صدور یکپارچه چک موضوم به صیاد، امتیازات خوبی برای دارنده چک در نظر گرفته شده است.

مهترین آن امکان تقاضای صدور اجراییه بدون لزوم طی مراحل رسیدگی و صدور احکام برای محکومیت دارنده به پرداخت وجه آن.

بنابر این اگر چک دارای شرایط قانونی خود باشد، دیگر نیاز نیست دارنده آن راه پر زحمت و طولانی اقامه دعوا و رسیدگی دادگاه را بکشد، مستقیما به شعبه دادگاه مراجعه می کند و داداگاه دستور مقتضی برای اجرای چک را صادر می کند.

 برای این منظور، دارنده ابتدا باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نماید و تقاضای اجرا و صدور اجراییه برای چک را در قالب دادخواست ثبت نماید.

مقالات مرتبط:

امیر آذرباد وکیل قراردادها و دعاوی تجاری بین المللی
دانشجوی دوره دکتری حقوق خصوصی

www.lawoffices.ir

2 نظر

 • سیدمجید حسنی زاده

  سلام
  دراب چک چیست
  یا دراو چک
  گفتن اونطرف آب معتبره
  متشکرم

  • وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

   با سلام؛ممکن است سیستم بانکی هر کشوری اقدام به صدور انواع چک با توجه به نیاز مشتریان بنماید،اما این نوع چک چک بین المللی نیست اگر ممکن است از روی چک عکس ارسال نمایید و کشور مورد نظر را نیز ذکر بفرمایید تا بعد از تحقیق جواب شما در سایت قرار گیرد.
   وکیل امور تجاری بین المللی و دانشجوی دوره دکتری حقوقی خصوصی

   http://www.lawoffices.ir

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *