وکیل امور تجارت بین المللی امیر آذرباد

اینکوترمز و تقش آن در قراردادهای بین المللی

با سلام به خوانندگان محترم؛ درمیان موضوعات راجع به قراردادهای بین المللی اینکوترمز و تقش آن در قراردادهای بین المللی بسیار با اهمیت است.اصطلاحات تجاری بین المللی اینکوترمز، یکی از پرکاربردترین رویه های پذیرفته شده در بازرگانی و تجارت بین المللی است.

این  رویه محصول تلاشهای اتاق بازرگانی بین المللی است. اینکوترمز در حقیقت شرط ثابتی از شروط یک قرارداد بین المللی تجاری است.
اصطلاحات تجاری بین المللی که موسوم است به اینکوترمز(incoterms ) در حقیقت بخشی از قرارداد خرید یا فروش کالاهای شما است که به تحویل دادن و تحویل گرفتن کالا مربوط می شود و به نوبه خود بر اقتصادی بودن و یا اقتصادی نبودن خرید و یا فروش شما اثر گذار است. از این روی اینکوترمز و تقش آن در قراردادهای بین المللی موضوع این نوشتار خواهد بود.

این قواعد بسیار مورد استفاده هستند، تاجاییکه اولین پرسشی که شرکت حمل از شما برای حمل کانتینر ها و یا کالاها دارد و بر اساس آن قیمت به شما اعلام می شود ، قاعده اینکوترمز است.

شاید بتوان گفت یکی از معدود مقرراتی که کلیه کشورها و گمرکات و وکلای متخصص قراردادها و همچنین مدیران بازرکانی نسبت به آن دارای فهم مشترک می باشند قواعد اینکوترمز است.از این روی، احاطه به مقررات و ضوابط اینکوترمز برای وکیل امور قراردادهای بین المللی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

در پیشنهادات و استعلامات خرید و فروش محصولات نیز، مبلغ با تغییر یک قاعده متفاوت می گردد، فرضا اینکه گفته می شود که نفت به قیمت فوب خلیج فارس فلان قیمت، یعنی اینکه قیمت با احتساب یا عدم احتساب قیمت حمل، بیمه و سایر موارد.

البته این را اضافه نماید که اینکوترمز تنها به یک قرارداد بین المللی خرید و فروش محدود نیست، در هر قراردادی که اجرای بخشی از آن منوط باشد به جا به جایی کالایی از یک کشور به کشوری دیگر، اینکوترمز مورد استفاده خواهد بود.

همچنین اینکوترمز می تواند در یک قرارداد داخلی نیز مورد استفاده قرارگیرد، فرض کنید که کالایی از یک جزیره کشور ژاپن به یک جزیره دیگر ارسال می شود، در این صورت می تواند قواعد دریایی اینکوترمز مورد استفاده قرار گیرد، البته درست است که در آن تشریفات گمرکی وجود ندارد، اما از بابت مسئولیت های طرفین و همچنین نقطه تحویل و نقطه انتقال ریسک موثر و تعیین کننده خواهد بود. لزوم درج قاعده اینوترمز یکی از مهمترین نکات قراردادهای تجاری بین المللی است.

اما کاربرد اینکوترمز و تقش آن در قراردادهای بین المللی چیست؟ وکیل بین المللی یا وکیل قراردادهای بین المللی و یا به طور کلی هرتاجری که به نحوی با تجارت بین المللی سر و کار دارد موارد زیر خواهد بود.

قطعا در فرآیند مذاکره برای خرید و یا فروش یک کالا از کشور دیگر بسیار حیاتی است که مطلع باشید که؛

  • شما کالای خربداری شده را کجا تحویل بگیرید در محل انبار فروشنده خارجی و اینکه در محل فعالیت خودتان دریافت کنید؟
  • هزینه حمل کالا با چه کسی است،فروشنده یا خریدار؟
  • هزینه بیمه با چه کسی است؟
  • هزینه بازرسی کالاها با چه کسی است؟
  • هزینه اخذ مجوزهای صادراتی با کیست؟
  • قرارداد حمل کالا را چه کسی منعقد می کند و مسئولیت پرداخت این هزینه با کیست؟

و مسائلی از این دست، واقعیت این است که تجار یا تولید کنندگان، صادر کنندگان یا وارد کنندگان کالا نه دیگر همچون گذشته وقت آن را دارند که نسبت به تمامی این جزییات مذاکره کنند و نه  اساسا حرفه ای نخواهند بود. در زمان تهیه و تنظیم قرارداد بین المللی توسط وکیل قراردادهای بین المللی ، آنچه برای مشخص کردن تمام این پرسشها توسط وی ضروری است، تنها نام قاعده اینکوترمز است.

بر خلاف مواردی همچون الزامات بانکی در گشایش اعتبارات اسنادی یا تضمینهای قراردادی که در زمره مباحث ضروری تجارت بین المللی با عنوان ال سی و ضمانت نامه های بانکی به موکلین گوشزد می گردد، تقریبا کلیه اشخاصی که به صورت حرفه ای در تجارت بین الملل حضور دارند در خصوص قواعد اینکوترمز آگای نسبی دارند.

 اینکوترمز و تقش آن در قراردادهای بین المللی را ادامه می دهیم. تا اینجا دانستیم که کافی است طرفین بر روی یک قاعده به توافق برسند و به قالب پیش ساخته ای که حاوی تمامی این جزییات است ملحق گردند.

از همین روی انتخاب یک قاعده از این قواعد تعیین می کنید که پاسخ پرسشهای فوق چه خواهد بود.

این قواعد از زوایای مختلفی قابل تقسیم بندی است که بارز ترین آنها تقسیم بر اساس نوع وسیله حمل دریایی،هوایی و یا زمینی است که ما به عنوان وکیل قراردادهای بین المللی با توجه به دغدغه طرفین قاعده متناسب را پیشننهاد و آن را در قرارداد قرارداد درج می نماییم.

همانطور که گفته شد هریک از این اصطلاحات دربردارنده حقوق و تکالیفی است،فرضا اگر قرارداد شما در برردانده جا به جایی کالا از راه زمینی است، قاعده متناسب CPT  به نظر می رسد.

این قاعده متناسب با حمل زمینی کالا است و دیده می شود بسیاری از خرید های ایران از کشور ترکیه با استفاده از این قاعده تنظیم شده است.

بر اساس این قاعده، اگر شما خریدار کالای مورد نظرهستید فروشنده می بایست کالا را به شرکت حمل و نقل تحویل دهد مجوزهای صادراتی را اخذ نماید اگر کشور متبوع وی برای صدور مجوز صادرات مالیات وضع نموده هزینه های لازم را بپردازد، هزینه بارگیری کالا و هزینه حمل و نقل را بپردازد و اموری از این دست.

بنابراین بادقت تمامی جزییات را می بایست درنظر بگیرید و هزینه فایده را محاسبه دقیق نمایید.البته اینکوترمز و تقش آن در قراردادهای بین المللی به این نوشتار محدود نیست. تنها درصدد نشان دادن کلیاتی در این مورد بودیم.
وکیل قراردادها و دعاوی تجاری بین المللی
امیر آذرباد و کیل پایه یک دادگستری و دانشجوی دوره دکتری حقوق خصوصی

www.lawoffices.ir 

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *