ثبت علامت تجاری توسط وکیل تجاری

ثبت برند یا ثبت علامت تجاری داخلی و بین المللی

ثبت برند یا علامت تجاری داخلی و بین المللی

در مقاله پیش رو مطالب بسیار مهمی در خصوص ثبت علامت تجاری ، مراحل و قوانین آن با بررسی دقیق قوانین داخلی ایران و قوانین خارجی و بین المللی مورد بررسی دقیق قرار خواهد گرفت. ثبت برند یا ثبت علامت تجاری یعنی چه؟ قوانین حاکم بر علامت های تجاری چیست؟ چگونه علامت خود را ثبت کنیم؟ سوالاتی است که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته و توسط وکیل تجارت بین الملل امیر آذرباد و تیم حقوقی حرفه ای ایشان پاسخ داده خواهد شد.

شما همراهان عزیز  وکیل تجارت بین الملل امیر آذرباد و تیم حقوقی می توانید موارد دلخواه خود در خصوص ثبت علائم تجاری را به همراه کلید واژه وکیل تجاری آذرباد در اینترنت جستجو نمایید و یا با شماره های داخل در سایت تماس حاصل فرمایید.

مقدمه

حقوق معنوی ناشی از فعالیت های اقتصادی شاید بخش جدایی ناپذیر از تجارت ها و بیزینس های امروز در تمامی گستره جهان می باشد و همواره مالکین تجارت های خصوصی و بین المللی به دنبال مسیر های حمایت از حقوق مکتسب خود هستند. گام اول برای قدم نهادن در مسیر حفظ حقوق معنوی؛ ثبت علامت و یاثبت برند تجاری می باشد. این موضوع یکی از خدمات دفتر حقوقی امیر آذرباد وکیل تجارت بین الملل می باشد.

برای ثبت برند تجاری باید مالک آن مشخص نماید که در چه مسیر و فعالیت تجاری یا اصطلاحا طبقه بین المللی قصد ثبت علامت تجاری خود را دارد و نام آن علامت چیست؟ مشخص شدن این امر می تواند قدم اول در مسیر ثبت برند باشد. برداشتن این گام قدم باعث می گردد تا نامی که اکنون قرار است به برند تجاری تبدیل گردد به صورت منحصر برای کالا و یا خدمات ارائه شده توسط مالک علامت شناخته شود.

در واقع، مالک علامت تجاری به واسطه ثبت علامت خود، کالا و خدمات خود را از تمام کالا های دیگر متمایز می سازد، این امر زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که در زمان معروفیت، حقوق آن کالا برای مالک به صورت کامل حفظ شده و از طریق مراجع قانونی مربوطه حمایت نیز گردد. مانند علامت های تجاری برای شرکت های اپل ، سامسونگ ، بنز و غیره که امروزه ارزش آن بر کسی پوشیده نیست.

ثبت علامت و یا برند تجاری

متولی امور ثبت برند و ثت علامت در ایران، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و به صورت خاص مرکز مالکیت معنوی تحت نظر این سازمان می باشد. مرکز مالکیت معنوی دارای ادارات مختلفی است، اما آنچه در این مقاله امور مربوط به اداره علائم تجاری و نشان های جغرافیایی مورد بررسی قرار میگیرد. متقاضیان ثبت علامت تجاری بایستی علامت خود را مطابق با مقررات ثبتی در این مرکز به ثبت برسانند.

اولین اقدام برای ثبت برند تجاری شناخت قوانین و هزینه ها و مسیر پیش روی مالک علامت تجاری نسبت به مقررات ثبتی خاص علائم می باشد. علاوه بر اینکه مطالعه این نوشتار و سایر نوشتارهایی که در این وب سایت تخصصی می توانید اطلاعات و خدمات مورد نیاز خود را به واسطه تماس با شماره های ۰۹۱۲۱۲۰۲۹۳۱ و ۰۲۱۴۴۱۰۳۲۳۷ از امیر آذرباد وکیل تجارت بین الملل و متخصص در مالکیت معنوی دریافت نمایید. این دانش به شما کمک می کند تا بدانید آیا علامت مد نظر شما قابل ثبت می باشد و یا خیر دفتر حقوقی آذرباد برای همراهان همیشگی خود خدمات استعلام برند مشابه را به صورت رایگان انجام خواهد داد برای دریافت این خدمات کافیست عنوان علامت مورد نظر خود را در کامنت های ادامه این مقاله درج فرمایید تا در سریع ترین زمان ممکن حقوق دانان این مرکز به سوالات شما پاسخ دهند.

گام های ثبت علامت و یا برند تجاری

 • انتخاب نامی مناسب برای برند و علامت تجاری

شما برای انتخاب نام و یا طراحی لوگو خاص خود باید به این نکته توجه داشته باشید که این نام و یا لوگو نباید قبلا ثبت شده باشد و بایستی از نام های قابل ثبت مطابق با قوانین داخلی ایران باشد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

 • بررسی سابقه ثبتی نام درخواستی

متقاضیان ثبت برند بایستی بدانند که در هفته چندین هزار علامت تجاری ثبت می گردد و حتی اگر نام تجاری و برندی را تا کنون ندیده و نشنیده باشید هم بایستی ابتدا اقدام به استعلام سوابق ثبتی آن نام نمایید همانطور که در مطلب قبلی خدمت هموطنان گرامی عرض شد دفتر حقوقی آذرباد استعلام نام تجاری را از طریق درج در کامنت های مقاله و پر نمودن فرم های مخصوص قرار داده شده در سایت به صورت رایگان این خدمت را برای شما عرضه می دارد.

باید توجه داشته باشید در صورتی که پاسخ استعلام برند منفی باشد ولی اقدام به شروع پروسه ثبت علامت نمایید یا برای آن اخطار اداری عدم امکان ثبت از سوی مرکز مالکیت معنوی صادر می گردد و یا آنکه در مرحله آگهی در معرض عموم با اعتراض مواجه خواهد شد به همین جهت دفتر حقوقی امیر آذرباد وکیل تجارت بین الملل و متخصص مالکیت معنوی به شما عزیزان و همراهان همیشگی خود توصیه می نماید تا برای طراحی برند خود انحصار و خاص بودن آن را در نظر داشته باشید.

 • تهیه مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری

مدارک مورد نیاز که در ادامه به صورت کامل بیان خواهد گردید. ابتدا به صورت اسکن و سپس به صورت فیزیکی بایستی تقدیم مرکز مالکیت معنوی شود. هرچند که این مرکز به سرعت به سوی الکترونیکی شدن پیش می رود و به احتمال بسیار بالا در آینده نزدیک تشکیل پرونده فیزیکی حذف شود. که یکی از بهترین فواید این امر، عدم امکان دخالت غیر متخصصان در اقدامات ثبتی است که این امر برای شما همراهان همیشگی دفتر حقوقی آذرباد به هیچ عنوان مطرح نمی باشد. زیرا که امور محوله شما با کمال احترام و تشکر توسط وکیل پایه یک دادگستری با بیش از ۱۵ سال سابقه موفق انجام خواهد شد که تمامی نگرانی های شما در این خصوص را مرتفع خواهد ساخت.

 • تقدیم اظهارنامه تقاضای ثبت علامت

پس از انتخاب نام و تهیه مدارک تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی بایستی اقدام به تنظیم و تقدیم اظهارنامه تقاضای ثبت علامت تجاری نمایند تنظیم اظهارنامه امری تخصصی بوده و یکی از مهم ترین بخش های آن انتخاب طبقات مورد تقاضا بسته به مجوز ها و فعالیت ها و همچنین توصیف علامت تجاری است که توصیه می گردد این امر با مشورت وکیل پایه یک دادگستری انجام پذیرد.

پس از تنظیم و تقدیم اظهار نامه اسکن شده و مدارک مورد نیاز آن به ترتیب سمت اظهارنامه تقدیمی توسط کارشناسان خبره و روئسای اداره علائم تجاری مرکز مالکیت معنوی بررسی شده و در صورتی که دارای نقض قانونی و یا مانع قانونی باشد، با اخطار رفع نقض و یا اخطار اداری رد تقاضای ثبت مواجه خواهید شد البته فرصت تجدید نظر برای این امر برای مالکین علائم تجاری در نظر گرفته شده است که دفتر حقوقی امیر آذرباد وکیل تجارت بین الملل این خدمت را نیز به همراه تمامی پروسه ثبت در اختیار هموطنان عزیز قرار خواهد داد. این پروسه می تواند بین ۱۰ الی ۴۰ روز بسته به حجم کاری مرکز زمان نیاز داشته باشد.

 • چاپ آگهی تقاضای ثبت علامت در روزنامه مالکیت صنعتی روزنامه رسمی کشور

در صورتی که درخواست شما از سوی اداره علائم تجاری مرکز بدون اشکال تشخیص داده شود بایستی برای مدت یک ماه شمسی (۳۰ روز ) در روزنامه رسمی کشور به چاپ برسد. بینندگان این آگهی در صورتی که متن اظهار نامه ، نام برند ، لوگو و تصویر آن ، طبقات مورد تقاضا و … را معارض با حقوق مکتسبه خود تشخیص دهند می توانند ظرف مدت یک ماه از تاریخ انتشار آگهی اقدام به ثبت درخواست اعتراض به علامت ( و یا در برخی موارد تخصصی ثبت اظهارنامه ثبت علامت به همراه اعتراض ) نزد مرکز نمایند که در این صورت مورد توسط کارشناسان بررسی ودر صورت وارد بودن درخواست به متقاضی ثبت اعلام شده و مراحل قانونی آن طی می گردد البته اگر معترض نتواند ادعای خود را ثابت نماید علامت در نهایت ثبت خواهد شد. چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی بسته به مقدار متن آن دارای هزینه خواهد بود.

 • پرداخت حق الثبت برند و هزینه های آن

پس از اتمام مدت ۳۰ روزه آگهی در معرض عموم و بلامانع بودن ثبت بایستی متقاضی ثبت اقدام به پرداخت حق الثبت نماید این هزینه برای اشخاص حقوقی حدود ۲۴۰ هزار تومان بوده و به ازای هر طبقه از طبقات بین المللی کالا ها حدود ۲۰ هزار تومان به این عدد افزوده خواهد شد و در برای اشخاص حقیقی این عدد به نصف تقلیل می یابد.

 • روزنامه رسمی ثبت علامت تجاری

پس از پرداخت حق الثبت یک آگهی مبنی بر اختصاص این علامت به شما برای اطلاع عموم در روزنامه رسمی کشور به چاپ می رسد که همچون روزنامه تقاضای ثبت دارای هزینه خواهد بود.

 • مراجعه حضوری به مرکز مالکیت معنوی

پس از شیوع ویروس کرونا رویه مرکز مالکیت معنوی کمی دچار تغییر شده و پروسه الکترونیکی شده آن نیز سرعت گرفته است. طبق رویه چدید پس از چاپ روزنامه رسمی ثبت علامت متقاضی بایستی نسبت به تشکیل پرونده فیزیکی با وقت قبلی اقدام نماید.

 • دریافت گواهی رسمی ثبت علامت

مرحله آخر و البته به همراه تشکیل پرونده فیزیکی دریافت گواهی رسمی ثبت علامت می باشد که تصویر برند شما بر روی آن چاپ گردیده و اطلاعاتی نظیر تاریخ ثبت ، تاریخ اظهار نامه ، شماره ثبت ، شماره اظهارنامه ، تاریخ اعتبار، طبقات ، نام مالک و … بر روی آن گواهی درج گردیده است این گواهی برای مدت ۱۰ سال اعتبار داشته و قابلیت تمدید نیز خواهد داشت.

 • مدارک مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری

مدارکی که اشخاص حقیقی بایستی ارائه نمایند:

 • تصویر برابر اصل شناسنامه و کارت ملی شخص حقیقی
 • تصویر برابر اصل شده کارت بازرگانی این امر زمانی نیاز است که علامت درخواستی به زبان لاتین باشد.
 • تصویر برابر اصل شده مجوز های دریافت از ارگان های مسئول در خصوص فعالیتی که تقاضای ثبت آن را نموده اید.

مدارکی که اشخاص حقوقی بایستی ارائه نمایند:

 • تصویر برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضا در شخص حقوقی
 • تصویر برابر اصل شده مجوز های فعالیت دریافتی از ارگان های مسئول در خصوص فعالیتی که تقاضای ثبت آن را نموده اید.
 • تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس شخص حقوقی
 • تصویر روزنامه آخرین تغییرات و تعیین سمت مدیران شخص حقوقی
 • تصویر برابر اصل کارت بازرگانی این مدرک زمانی نیاز است که شما طبقه صادرات را انتخاب نموده و یا علامت لاتین ولی قابل ثبت باشد.

چه علامت های تجاری قابلیت ثبت ندارند

 • برند هایی که دارای علامت های خاص حاکمیتی و نام حاکمیتی باشد
 • برند هایی که مشابه آن ها قبلا نزد این مرکز ثبت شده باشند و یا در جهان معروف باشند و شخص رابطه حقوقی با منشا اصلی را نداشته باشد
 • برند هایی که متن و یا تصویر آن برخلاف اخلاق باشد
 • برند هایی که در آن نام کشور ایران ، کلماتی مانند انقلاب و یا دولت به کار رفته باشد.
 • برند هایی که کلمه به کاررفته در آن عمومی بوده و اسم عام باشد.

مزایای ثبت علامت تجاری

 • ایجاد حق انحصاری استفاده از علامت تجاری و جلوگیری از تعرض به حقوق آن
 • هدفمند نمودن شاخت گسترده نام مالک کالا و یا خدمات در سطح کشور و یا جهان
 • جلوگیری از سوء استفاده سود جویان
 • ایجاد اعتبار برای آن نام تجاری و به همین واسطه دریافت تسهیلات برای گسترش آن
 • جهت اعطای نمایندگی با ثبت برند این فرصت را خواهید داشت تا از حقوق کالا و خدمات خود در برابر نمایندگان و افراد دیگر دفاع نمایید.

سوالات پر تکرار در خصوص ثبت برند و علامت تجاری

 • برند را در کجا باید ثبت کنیم ؟ ثبت علامت تجاری نزد مرکز مالکیت معنوی صورت می پذیرد.
 • اعتبار ثبت برند چقدر است؟ علامت تجاری ثبت شده شما مطابق گواهی ثبت علامت دارای اعتبار ۱۰ ساله می باشد و این اعتبار قابلیت تمدید را نیز دارد.
 • مرجع قابل اعتماد برای واگذاری امور ثبت برند کجاست؟ دفتر حقوقی  آذرباد وکیل تجارت بین الملل این افتخار را دارد تا با یاری وکیل پایه یک دادگستری پروسه ای امن را در کنار شما داشته باشد.
 • ثبت برند چقدر زمان می برد؟ این پروسه در صورت عدم بروز خلل در مراحل ثبت می تواند بین سه تا چهار ماه زمان ببرد

سخن آخر

در این مقاله کوتاه قوانین، مقررات و مسیر ثبت برند تجاری و هزینه های آن مورد بررسی قرار گرفت شما همراهان عزیز و هموطنان گرامی می توانید در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص سوال خود را به همراه کلید واژه وکیل تجاری امیر آذرباد در اینترنت جستجو نمایید همچنین می توانید از طریق تلفن تماس ۰۹۱۲۱۲۰۲۹۳۱ و ۰۲۱۴۴۱۰۳۲۳۷ در این خصوص مشاوره دریافت نمایید و یا سوالات خود را در سایت مطرح نموده تا در سریع ترین زمان ممکن وکلای وکلای دفتر حقوقی امیر آذرباد وکیل تجارت بین المللی به سوالات شما پاسخ دهند.

مقالات مرتط با ثبت علامت تجاری و ثبت برند

 

 

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *