وکیل متخصص شرکتهای تجاری

سوء استفاده مدیران شرکت از اموال شرکتهای تجاری

سوء استفاده مدیران شرکت از اموال شرکتهای تجاری در حوزه حقوق کیفری  و شرکتهای تجاری   است.  موضوعی که بین دو رشته حقوق جزا و حقوق شرکتهای تجاری است. لذا علاوه بر اینکه سوء استفاده مدیران شرکت از اموال شرکتهای تجاری دارای مقررات حقوقی و تجاری هستند ، مقررات کیفری نیز در مورد آنها وجود دارد.

جرم سوء استفاده مدیران شرکت از اموال شرکتهای تجاری یکی از شابع ترین دعاوی کیفری حوزه حقوق شرکتها جرم سوء استفاده از اموال شرکتهای تجاری است که در نوشتار پیش روی  سعی داریم زوایای این جرم که برخاسته از تجربه های دعاوی که امیر آذرباد وکیل امور تجاری به دفاع از موکلین پرداخته است به اشتراک گذاشته شود.

  • مستند قانونی سوء استفاده مدیران از اموال شرکتهای تجاری

اگر این اختلاف به صورت دعوی کیفری اقامه گردد در دادسرا اقامه می گردد، بنابر این باید نزد مقام تحقیق که در حال حاضر دادسرا و دادیاران و بازپرسان دادسرا هستند ارکان این دعوی اثبات گردد، بنابر این اولین رکن، رکن قانونی است.

مستند قانونی جرم سوء استفاده مدیران از اموال شرکتهای تجاری ، ماده ۲۵۸ از لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت است که در زیر اشاره می گردد:

‌ماده ۲۵۸ – اشخاص زیر به حبس تأدیبی از یک سال تا سه سال محکوم خواهند شد:
۱ – رئیس و اعضاء هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت که بدون صورت دارایی و ترازنامه یابه استناد صورت دارایی و ترازنامه مزور منافع موهومی‌را بین صاحبان سهام تقسیم
کرده باشند.
۲ – رئیس و اعضاء هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت که ترازنامه غیر واقع به منظور پنهان داشتن وضعیت واقعی شرکت به صاحبان سهام ارائه یا‌منتشر کرده باشند.
۳ – رئیس و اعضاء هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت که اموال یا اعتبارات شرکت را برخلاف منافع شرکت برای مقاصد شخصی یا برای شرکت یا‌مؤسسه دیگری که خود به طورمستقیم یا غیر مستقیم در آن ذینفع می‌باشند مورد استفاده قرار دهند.
۴ – رئیس و اعضاء هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت که با سوء نیت از اختیارات خود برخلاف منافع شرکت برای مقاصد شخصی یا به خاطر‌شرکت یا مؤسسه دیگری که خود به طور مستقیم یا غیر مستقیم در آن ذینفع می‌باشند استفاده کنند.

  • رکن مادی جرم – رفتار فیزیکی

باید رفتاری از ناحیه مشتی عنه ( عنهم ) سرزده باشد که بتوان بر اساس و استناد به آنها، سوء استفاده مدیران شرکت از اموال شرکتهای تجاری اثبات گردد. در دعاوی که به دفاع از حقوق موکلین پرداخته ایم معمولا مستنداتی نظیر

تقاضای ارجاع امر به کارشناس حسابداری – مدارک و مستندات جابه جایی اموال شرکت بدون مصوبه هیئت مدیره – استعلام از بانکها – استعلام از شرکتهایی که قرارداد با شرکت تحت مدیریت متهمین داشته اند – مصوبات هیئت مدیره – دفاتر قانونی شرکت و سایر مستندات راجع به سوء استفاده از اموال شرکت.

به صورت کلی مواردی بوده است که بر اساس آنها، رفتار فیزیکی و رکن مادی جرم به اثبات رسیده اند. البته در هر مورد باید به دقت موارد متناسب دیده شود، در این رابطه می توانید از  دفتر حقوقی امیر آذرباد، وکیل دعاوی تجاری نیز مشورت های لازم را دریافت نمایید.

امیر آذرباد  وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

سایر مقالات مرتبط :

 

 

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *