مقالات حقوقی

نوشتارهای حقوقی تجارت داخلی و بین المللی نوشته امیر آذرباد

بارنامه آن بورد در حمل ونقل بین المللی

با سلام به خوانندگان محترم؛

اهمیت حمل و نقل بین المللی کالا در تجارت و بازرگانی بین المللی بر کسی پوشیده نیست، اساسا کالا خریده می شود تا حمل گرددو به دست خریدار برسد، این امر تا آنجا است که در حقوق برخی از کشورها نظیر آلمان، تا کالای خریداری شده به خریدار تحویل نشود، مالکیت آن به وی منتقل نشده است.

درست است که این امر در حقوق ایران وجود ندارد و مالکیت کالا با ابراز ارداه دو طرف بر خرید و فروش و بدون انکه کالا تحویل شود منتقل می گردد، اما این امر از اهمیت تحویل کالا به خریدار کم نمی کند.

در تجارت و بازرگانی بین المللی نیز تحویل کالاها بسیار مورد توجه بوده و می توان گفت بدون حمل و نقل تجارت بین المللی به مفهوم ذاتی خود قابل تحقق نیست، از این رو مسائل و موضوعات حمل و نقل بین المللی بسیار مبتلا به است. 

حمل و نقل بین المللی نیز از حیث طرق حمل، به سه دسته کلی حمل و نقل دریایی، زمینی و هوایی منقسم می شود که هریک از آنها دارای مسائل، موضوعات، واژگان، کنوانسیونها و رویه های مختص به خود هستند.

به طور مثال بارنامه در حمل و نقل دریایی به مفهوم سند مالکیت کالا به شمار می آید، حال انکه همین بارنامه(راهنامه) در حمل و نقل هوایی لزوما به این معنا نیست.

از طرف دیگر نیز اصطلاحات و واژگانی در حمل و نقل بین المللی به کار می رود که نیاز به تفهیم انها احساس می شود که در زیر به یکی از انها جواب می دهیممدیر فروش محترمی از شرکتی، خواسته بودند مفهوم بارنامه روی عرشه  یا آنبورد توضیح داده شود:

هم وطن محترم این واژه مروبط به حمل و نقل بین المللی کالای خریداری شده است همانطوری که از خود واژه نیز قابل استنباط است اصطلاحا این بارنامه این مفهوم را می رساند که کالای خریدرای شده تحویل کشتی شده و در فضای انبار داخل کشتی نیز قرار گرفته است و این کشتی کالا را حمل خواهد نمود

البته نکته های حقوقی مهمی نیز خواهدداشت اینکه به بانک گشایش کننده اعتبار نشان می دهد که کالا از تصرف مالک یا ذینفع خارج و در اختیار شرکت حمل و نقل قرار گرفته است اشخاص درگیر در مسائل حقوقی اهمیت این موضوع را بیشتر درک می کنند.

امیر آذرباد وکیل قراردادها و دعاوی تجاری بین المللی
دانشجوی دوره دکتری حقوق خصوصی

www.lawoffices.ir

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *