وکیل داوری تجاری بین المللی

وکیل داوری تجاری بین المللی

وکیل داوری تجاری بین المللی نیاز بسیار مبرم تجار بین المللی ، اعم از اشخاص حقیقی تاجر و اشخاص حقوقی حقوق خصوصی ( شرکتهای تجاری ) است. بنا به دلایل متعددی ممکن است در یک قرارداد بین المللی طرفین قرارداد با یکدیگر اختلاف پیدا کنند و روشهای دوستانه و مسالمت آمیز حل اختلاف بین المللی تجاری شان به نتیجه نرسد. بنابر این با توجه به اینکه در شمار قابل توجهی از قراردادهای بین المللی ، شرط داوری در قراردادهای بین المللی پیش بینی شده است، نیاز به شخصی که در نقش یک وکیل داوری تجاری بین المللی اقامه دعوا در مراجع داوری بین المللی نماید یا از دعاوی بین المللی مطرحه دفاع نماید بسیار پررنگ خواهد بود.

 

۱- حضور وکیل داوری تجاری بین المللی در مراجع داوری بین المللی

برای آنکه بدانیم وکیل داوری تجاری بین المللی در کدام مراجع حضور می یابد و از دعوای موکلین دفاع می نماید، باید ابتدا نسبت به مراجع داوری شناخت داشته باشیم. به صورت کلی داوری ها یا به صورت غیر سازمانی تشکیل می شوند یا به صورت نهادی. تفاوت اصلی این دو این است که در داوری موردی ( غیر سازمانی ) و داوری سازمانی این است که اداره داوری از ابتدا تا انتها در داوری سازمانی ، به صورت سازمان یافته توسط سازمانی ترتیب داده می شوند. سازمانهای داوری مطرح معمولا قواعد داوری مختص به خود را دارند که به صورت حرفه ای توسط مشاورین حقوقی مبرز داوری و داوران آنها تنظیم شده است و هموراه به روز می شود. در صورتی که در داوری موردی اینگونه نیست.

بگذارید تفاوت را با ذکر مثالی روشن نماییم. فرض کنید در قرارداد بین المللی شرط داوری پیش بینی شده است و در آن مقرر شده است که اختلافات به مرکز داوری اتاق بازرگانی بین المللی در پاریس ارجاع می گردد. مرکز داوری اتاق بازرگانی بین المللی واقع در پاریس یک سازمان داوری است، دارای قواعد مدون داوری ، دبیر خانه و سایر بخشهای متعدد می باشد. درخواست داوری به آن سازمان داوری داده می شود و آن سازمان پس از طی تشریفاتی نسبت به تشکیل دیوان داوری برای رسیدگی به اختلافات اقدام می نماید. برای مطالعه بیشتر راجع به طرح دعوی در مرکز داوری اتاق بازرگانی در پاریس به نوشته ” طرح دعوای بین المللی در آی سی سی پاریس ” می توانید مراجعه بفرمایید.

اما حالا فرض نمایید در قرارداد بین المللی ، طرفین مقرر نکرده اند که اختلافاتشان به چه نهاد و یا سازمانی ارجاع گردد، فرض کنید مقرر نموده اند اختلافات از طریق ارجاع به یک شخص معین و یا غیر معین ارجاع داده می شود. داوری در این مورد موردی است، صرفا در مورد همان اختلاف ایجاد می شود و اتمام آن خاتمه می یابد.

این موارد بسیار تخصصی تر و مفصل تر هستند، اما از آنجاییکه مخاطبین سایت صرفا افراد حقوقی نیستند ، موارد به گونه ای ارائه می شود که قابل ارائه برای تمامی افراد باشد.

هریک از داوری های موردی و یا سازمانی معایب و محاسنی دارد، در قراردادهای بین المللی بسیار زیادی ، داوری سازمانی به عنوان مراجع داوری از ناحیه طرفین قرارداد بین المللی انتخاب شده و یا می شود. از این روی باید نسبت به شناخت نسبی از سازمانهای داوری دست یافت. سازمانهای داوری هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور وجود دارد. در کشور ما ایران، مراجع داوری سازمانی معتبر و مهمی وجود دارند که نشان از سطح بالا و پیشرفته داوری در کشور است.

وکیل داوری تجاری بین المللی 

امیر آذرباد ، وکیل پایه یک دادگستری

 

وکیل داوری تجاری بین المللی

اقامه دعوای بین المللی در مراجع داوری خارجی

با درود – اقامه دعوای بین المللی در مراجع داوری خارجی یکی از نیازهای جامعه تجاری کشورمان است. همانطوری که شرکتهای خارجی دعاوی خود را در مراکز داوری کشورمان مطرح می کنند، شرکتهای ایرانی و تجار ایرانی نیز به فراخور شرایط نیاز دارند که اقدام به اقامه دعوای بین المللی در مراجع داوری خارجی نمایند.  در این نوشتار به این مسائل خواهیم پرداخت.

 

 • چرا اقامه دعوای بین المللی در مراجع داوری خارجی

                         ————————————

همانگونه که بارها در نوشته های این سایت توضیح داده ام ، در اکثریت قراردادهای بین المللی ، شرط داوری در قراردادهای بین المللی گنجانده شده است. طرفین قراردادهای بین المللی به ندرت راضی به پذیرش مراجعه به دادگاههای ملی طرفین خصوصا دادگاه متبوع طرف مقابل برای حل و فصل دعاوی خود می شوند. از این روی، در بسیاری از قرادادهای بین المللی مراجع خارجی در قراردادهای بین المللی به عنوان مرجع داوری توافق شده است.

با درج چنین شرطی و لزوم احترام به مفاد توافق طرفین ، طرفین می بایست چنانچه تمایل به اقامه دعوا باشند، به مرجع داوری انتخاب شده مراجعه نمایند. مفهوم این عبارت این است که به موجب قوانین اکثریت قریب به اتفاق کشورها، اگر یک طرف بدون اعتنا به شرط داوری به دادگاه ملی مراجعه نماید و طرف دیگر ایراد نماید، دادگاه از رسیدگی به دعوی مطروحه نزد خود امتناع می نماید.

ریسک طرح دعاوی بین المللی در موردی که در قرارداد شرط داوری پیش بینی شده است نیز زیاد است. نمی توان صرفا با امید به اینکه طرف مقابل ایراد نمی کند، اقدام به اقامه دعوای بین المللی در یک دادگاه دولتی نمود. خصوصا اینکه معمولا در دعاوی بین المللی ، بهای خواسته زیاد است و هزینه های رسیدگی می بایست قبل از طرح دعوا پرداخت گردد. مضافا بر اینکه این هزینه ها در فرض صدور قرار امتناع از رسیدگی نیز اصولا قابل استرداد نیست.

بنابر این ، اگر یک طرف قرارداد بین المللی در موردی بخواهد دعوایی مطرح نماید و در آن قرارداد بین المللی شرط داوری وجود داشته باشد، ناگزیر به آن مرجع رجوع می کند، این است دلیل و ضرورت آشنایی با اقامه دعوای بین المللی در مراجع داوری خارجی .

برای اقامه دعوای بین المللی در مراجع داوری خارجی مقدماتی لازم است، در این نوشتار سعی داریم به برخی از آنها اشاره کنیم.

 

داوری اختلافات تجاری بین المللی

 

 • مطالعه کامل شرط داوری در قرارداد بین المللی

                         ————————————

قبل از گونه اقدام حقوقی برای اقامه دعوای بین المللی در مراجع داوری خارجی ، می بایست به طور دقیق و کامل ، مفاد توافقات طرفین راجع به شیوه حل و فصل اختلافات که در قرارداد بین المللی را مطالعه نمود. قطعا این مفاد دارای جنبه هایی است که یک وکیل دعاوی و قراردادهای بین المللی ، حقوقدانان مجرب داوری می توانند در مورد آنها مشاوره بدهند. گاهی اوقات ، قبل از اقدام به اقامه دعوای بین المللی در مراجع داوری خارجی ، اقدامات دیگری پیش بینی شده است. مانند اینکه؛ در صورت بروز اختلاف بدوا می بایست موضوع از طریق میانجیگری حل و فص گردد یا باید فرضا موضوع توسط نمایندگان دو طرف حل و فصل گردد.

یا ارسال اخطاریه هایی بدوا لازم است که ارسال شود و مدتهایی به طرف مقابل در نظر گرفته شده است، بدیهی است لزوم احترام به توافق طرفین ایجاب می کند که این امور انجام گردد.

در برخی موارد ( داوری موردی ) داوران نسبت به داور توافق نکرده اند، لزوم انتخاب داوران ، مراجع صالح برای این امر ، شیوه تعیین و بسیاری صاز موارد ، ممکن است در شرط داوری تعیین شده باشد که لزوم مطالعه کامل آن و بررسی حقوقی مفاد آن آشکار است.

 

 • لزوم مطالعه قواعد داوری سازمان داوری منتخب

                            ————————————

معمولا شرکتهای خصوصی و تجار خصوصی ، از میان داوری موردی و داوری سازمانی ، داوری سازمانی را انتخاب می کنند، چرا که ساز و کار منسجم تری دارد. پروسه داوری در سازمانهای داوری متشکل تر برگزار می شود. سازمانهای داوری مطرح دارای قواعد داوری محتص به خود هستند و طرفین با پذیرش آن سازمانها ، عملا قواعد داوری آن سازمانها را نیز می پذیرند.

بنابر این، در این موارد بایستی قواعد داوری آن سازمانهای داوری را مطالعه نمود. شیوه درخواست داوری ، مستندات مورد درخواست ، هزینه ها ، زبان داوری ، ترتیبات داوری و بسیاری از موارد که در قواعد داوری پیش بینی شده است.

به طور مثال اگر ، دادگاه داوری آی سی سی به عنوان مرجع داوری پیش بینی شده است، بهتر است که قواعد این سازمان داوری مطالعه گردد. در مورد اقامه دعوای بین المللی در این سازمان بیشتر بدانید ” طرح دعوای بین المللی در آی سی سی پاریس .

وکیل دعاوی و قراردادهای بین المللی امیر آذرباد

وکیل قراردادهای ملکی

۵ نکته مهم قرارداد بین المللی

با سلام – با توجه به اینکه در مورد قراردادهای بین المللی سئوالات و موضوعات مهمی وجود دارد و بسیاری از آنان مشابه هستند، سعی کرده ایم در این نوشتار به ۵ نکته مهم قرارداد بین المللی اشاره کنیم.

 

 

نکات ضروری قرارداد بین المللی

 

 • نکته اول : زبان قرارداد بین المللی

                    ————————————

اولین نکته از نوشتار ۵ نکته مهم قرارداد بین المللی به زبان قرارداد اختصاص دارد. چرا که اولین موضوعی است که در مورد یک قرارداد بین المللی به چشم می خورد، زبان استفاده شده در قرارداد است. قانون خاصی وجود ندارد که زبان قرارداد باید چه باشد. بنابر این هر نوع زبانی می تواند در تنظیم قرارداد بین المللی مورد استفاده قرار گیرد. اما در این مورد باید چند مورد مهم را مد نظر قرار دهیم.

اول اینکه، بایستی نسب به بار حقوقی و تجاری واژگان  استفاده شده در قرارداد را به درستی اطلاع کامل داشته باشیم. درست است که معنای استفاده شده در قراردادها ، معنای عرفی آنها است.

اما به این دلیل که واژگان قرارداد الفاظی حقوقی هستند، باید به آثار استفاده از آنان آگاه بود. فرضا اگر از لفظ فسخ استفاده می شود، آثار حقوقی فسخ را بدانیم. وضعیت هایی که بعد از فسخ قرارداد رخ می دهد را بدانیم.

مورد بعدی راجع به زبان قرارداد بین المللی این است که در اغلب موارد ، زبان استفاده شده ، زبان انگلیسی است. این امر نیز بدیهی است، چرا که معمولا در قراردادهای بین المللی ، زبان انگلیسی به عنوان یک زبان جهان شمول به لحاظ استفاده و کاربرد فراوان آن در تجارت بین المللی انتخاب می گردد.

بنابر این، موضوعی که در بالا گفته شد در مورد این زبان هم صدق می کند. یعنی اگر واژه ای را در یک قرارداد به زبان انگلیسی به کار می بریم، بایستی نسبت به آثار و بار حقوقی و تجاری آن اطلاع کافی داشته باشیم. نمی توانیم به دیکشنری عمومی انگلیسی یا ماشین های اینترنتی ترجمه اکتفا نماییم.

واژگان حقوقی و قراردادی دارای بار معنایی مختص به خود هستند. این موضوعی است که تنطیم قرارداد بین المللی تجاری به زبان انگلیسی را به یک امر تخصصی مبدل می سازد.

نوشتار ۵ نکته مهم قرارداد بین المللی را می خوانید،  نکته دیگر راجع به زبان قرارداد بین المللی ، این است که بهتر است تنظیم قرارداد بین المللی را به همان زبانی که مد نظر است از ابتدا تنظیم کنیم. در ترجمه یک قرارداد بین المللی به زبان دیگر که توسط افراد غیر متخصص صورت می پذیرد، از الفاظی استفاده می شود که قرابت معنایی با الفاظ به زبان اولیه قرارداد ندارند. این نکته و نکات بیشتر راجع به زبان قرارداد بین المللی را می توانید در نوشته تنطیم قرارداد بین المللی تجاری به زبان انگلیسی مطالعه بفرمایید.

یکی از خدمات دفتر حقوقی ما، تنظیم و مشاوره حقوقی بین المللی تجاری راجع به قراردادهای خارجی به زبان انگلیسی است. علاوه بر تنظیم قرارداد ، مشاوره قرارداد بین المللی به زبان انگلیسی است.

 

قانون در قرارداد بین المللی

 

 • نکته دوم : قانون حاکم بر قرارداد بین المللی 

                 ——————————————————

 نوشتار ۵ نکته مهم قرارداد بین المللی را با قانون حاکم بر قرارداد بین المللی پی می گیریم. یکی از مشخصه های قراردادهای بین المللی است. در قراردادهایی که اصطلاحا قراردادهای داخلی نامیده می شوند،  موضوع قانون حاکم محل بررسی و بحث چندانی ندارد. این قراردادهای بین المللی است که موضوع قانون حاکم را مطرح می سازد.

دو طرف قرارداد از دو کشور متفاوت و دارای سیستم ها و قوانین حقوقی متفاوتی هستند. علاوه بر قوانین کشورهای متبوع طرفین قرارداد بین المللی ، قوانین کشورهای دیگر نیز می تواند ذیمدخل باشد.

فرض کنیم فروشنده فرانسوی و خریدار ایرانی کالایی  طرفین یک قرارداد خرید و فروش بین المللی کالا هستند. بنا بر این است که کالاها به کشور ترکیه صادر گردد. یقینا هر سه کشور دارای قوانین متفاوت و مخصوص به خود هستند. اینکه کدام قانون بر قرارداد حاکم باشد، موضوعی تخصصی و فنی است. بهتر است در این زمینه از یک وکیل قراردادهای بین المللی مشورت لازم را گرفت.

اصل آزادی قراردادها به طرفین این اجازه را می دهد که خودشان در مورد قانون حاکم بر قرارداد تصمیم بگیرند. البته این به این معنا نیست که تمام جنبه های قرارداد، مخصوصا در حین اجرای قرارداد قابل توافق باشد. مقررات گمرکی، بانکی، مالیاتی و بسیاری از قوانین قابل تغییر و توافق نیستند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد قانون حاکم ، می توانید به مطالب متعددی که در سایت حقوقی امیر آذرباد قرارداده شده است مراجعه بفرمایید تا قرارداد بین المللی را بهتر تنظیم کنید. سپاس از اینکه همچنین به خواندن نوشتار ۵ نکته مهم قرارداد بین المللی اهمیت می دهید.

 

 اختلافات و دعاوی بین المللی

 

 

 • نکته سوم : شیوه حل و فصل اختلافات قراردادهای بین المللی

                              —————————————————

یکی دیگر از موارد ۵ نکته مهم قرارداد بین المللی ، موضوع دعاوی بین المللی و امور راجع به حل و فصل اختلافات تجاری بین المللی یکی از فصل های مهم تجارت بین الملل است. احتمال بروز اختلافات در مورد قرارداد طرفین امری اجتناب ناپذیر است. بنابر این یکی از شروط عمومی قرارداد بین المللی ، پیش بینی شیوه ای است که در صورت بروز اختلاف ، طرفین چگونه می بایست اختلاف خود را حل و فصل کنند.

معمولا به لحاظ حفظ حسن نیت ، طرفین در قرارداد بین المللی در بندهای اولیه ماده راجع به حل و فصل اختلاف مقرر می دارند که در صورت بروز اختلاف ، طرفین قرارداد تلاش می کنند به نحو دوستانه مشکل را حل کنند. حتی در برخی از موارد ، اکثرا در قراردادهای بین المللی که به لحاظ مالی ارزش زیادی دارند، کمیته ای متشکل از نمایندگان هر دو طرف در زمان بروز اختلاف به اختلافات رسیدگی می کنند، تا اجرای پروژه ها با تاخیر مواجه نگردند.

میانجیگیری ، روش های جایگزین حل اختلافات و بسیاری از این امور با هدف حل و فصل مشکل پیش بینی شده اند، اما در این میان ، داوری دعاوی و اختلافات بین المللی نقش ممتاز و والایی دارد. شاید بتوان به جرات گفت که در تمام سیستم های حقوقی و نظام های حقوقی کشورها ، داوری اختلافات پیش بینی شده است. در بسیاری از کشورها نیز ، نظیر ایران در مورد داوری داخلی و بین المللی ، قوانین علیحده ای وجود دارد.

در کشورمان ایران، داوری های داخلی تحت حاکمیت قانون آیین دادرسی مدنی ، موضوع باب هفتم از این قانون ( مواد ۴۵۴ الی ۵۰۱ ) است. داوری داخلی موضوع این نوشتار نیست. موضوع این نکته، داوری بین المللی تجاری است.

داوری بین المللی در ایران ، مشمول قانون داوری تجاری بین المللی ، مصوب ۱۳۷۶ است. این قانون ، داوری را تعریف نموده است، به موجب بند الف از ماده ۱ این قانون ، داوری عبارت است از رفع اختلاف بین متداعیین در خارج از دادگاه بوسیله شخص یا اشخاص حقیقی یا حقوقی مرضی الطرفین و یا انتصابی. بنابر این ، مسائل مربوط به داوری بین المللی با مراجعه به این قانون روشن می شود.

فرض کنید، یکی از طرفین نسبت به رای صادره داوری در ایران درصدد طرح دعوی با موضوع درخواست ابطال رای داوری است. خواهان مدعی است که داور خارج از حدود اختیارات خود رای صادر نموده است. در این باره ، ماده ۶ قانون داوری تجاری بین المللی ایران ، صلاحیت رسیدگی به این دعوی را دادگاه عمومی واقع در مرکز استانی می داند که مقر داوری در آن قرار دارد.فرضا اگر  مقر داوری در شهر جهرم باشد، دادگاه عمومی شهرستان شیراز  می بایست به دعوی ابطال رای داوری رسیدگی نماید.

در کمتر قرارداد بین المللی است که شرط داوری بین المللی پیش بینی نشده باشد. طرفین یک قراداد بین المللی معمولا از کشورهای متفاوت هستند. آنها نسبت به سیستم های قضایی یکدیگر آشنایی ندارند. همچنین مایل اند که دادگاههای دولتی به اختلافاتشان رسیدگی نکنند، خصوصا دادگاههای دولتی یکی از طرفین قرارداد بین المللی . بنابر این منطقی است که داوری را انتخاب نمایند.

رایی که از ناحیه داوران صادر می گردد نیز قابل اجرا است. کنوانسیون نیویورک ، راجع به شناسایی و اجرای آراء داوری خارجی ، دستاورد بسیار ارزشمندی در حوزه داوری است. با توجه به اینکه داوری موضوع مهمی در قراردادهای بین المللی قلمداد می شود، بهتر است در مورد شرط داوری در قراردادهای بین المللی بیشتر مطالعه گردد و از وکلایی که در زمینه طرح دعاوی بین المللی تجربه دارند، استفاده شود.

 

معاملات بین المللی تجاری

 

 

 • نکته چهارم – ویژگی ها پیشگیرانه در قرارداد بین المللی

                            —————————————————

چهارمین نکته از نوشتار ۵ نکته مهم قرارداد بین المللی ، به امور پیشگیرانه در قرارداد اختصاص دارد. یکی از حیاتی ترین اموری که هنگام تنظیم قرارداد بین المللی می بایست مد نظر یک وکیل قراردادهای بین المللی ، مشاور قرارداد بین المللی یا تیمی که وظیفه تهیه قرارداد بین المللی را بر عهده دارند، باشد، این است که قرارداد را به نحوی تنظیم نمایند که احتمال بروز تخلف در آن در پایین ترین سطح خود باشد.

بسیار معمول است که قراردادهای بین المللی فراتر از مرزهای یک کشور اجرا می شوند، همچنین از یک سو، سازمانها ، ادارات ، شرکت ها و مراجع مختلفی در پروسه اجرای  قراردادهای بین المللی قرار می گیرند و از سوی دیگر، در صورت بروز اختلاف ، طرح دعاوی بین المللی هزینه بر خواهد بود.

همه و همه این ضرورت را بیان می دارد که قرارداد بین المللی می بایست تا حد امکان دارای ویژگی های پیشگیرانه باشد. وکیل تجاری که قرارداد بین المللی را تنظیم می نماید، می بایست گام های اجرایی قرارداد را به نحوی تنظیم کند که طرفین قراداد پا به پای یکدیگر تعهداتشان را اجرا کنند.

اینطور نباشد که یکی از طرفین قرارداد در یک زمان تعهدات بیشتری را نسبت به دیگری انجام داده باشد. شیوه ها و ابزارهای پرداخت و تضمین مانند ال سی و ضمانت نامه  بانکی به عنوان ابزارهای در دسترس یک وکیل امور قراردادهای بین المللی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. و به طور خلاصه بکوشد تا راههای کاهش ریسک در قراردادهای بین المللی را برای تنطیم یک قرارداد بین المللی حرفه ای به مدد گیرد.

در مورد ویژگیهای پیشگیرانه قراردادهای بین المللی  بیشتر بخوانید و بدانید.

 

محتوای مواد قراردادهای خارجی

 

 • نکته پنجم : آگاهی نسبت به بخشهای متفاوت قراردادهای بین المللی

                         —————————————————

و آخرین نکته از ۵ نکته مهم قرارداد بین المللی اینکه باید بدانیم قرارداد بین المللی تجاری دارای بخش های متفاوت و متعددی است. هریک از بخشها و مفاد قراردادهای بین المللی ، موضوع بخشهای حقوقی مختص به خود هستند. مواد قرارد بین المللی معمولا به دو بخش شروط عمومی و شروط اختصاصی تقسیم می شوند. در این مورد بیشتر بدانید : قراردادهای بین المللی و شروط عمومی و اختصاصی

از همان مفاد اولیه قراداد بین المللی می تواند این موضوع را دریافت. مواد اولیه قرارداد بین المللی راجع است به مشخصات طرفین قرارداد. چونکه بیشتر قراردادهای بین المللی میان شرکتها تنظیم می شود، نیاز به شناخت حقوق شرکتها ضروری است. صاجبین امضاء شرکت ، جایگاه مدیر عامل شرکت در فرضی که مدیر عامل قرارداد بین المللی را تنظیم می نماید. در این مورد بیشتر بخوانید : تعدد مدیر عامل

ماده راجع به پرداخت ها ، ضمانت نامه ها ، اعتبارات اسنادی ،که موضوع گسترده ای است. راجع به این موضوعات می توانید مطالب متعدد در سایت را مطالعه بفرمایید، از جمله: ال سی و ضمانت نامه بانکی ، ال سی غیر قابل برگشت در قراردادهای بین المللی ، نهایی شدن ال سی در پرداخت های بین المللی

ماده قرارداد بین المللی راجع به امور گمرکی و ترخیص کالا و اسناد مورد نیاز و شناخت اسناد حمل، برای این امور نوشتارهایی از جمله: تشریفات گمرکی در تجارت بین المللی ، بارنامه دریایی در تجارت بین المللی ، پروفورما و لزوم ذکر مشخصات دقیق کالا ،

ماده قرارداد بین المللی راجع به حمل و نقل بین المللی کالا و تحویل کالا که مطالب متعددی را در این سایت به خود اختصاص داده است، از جمله : حمل مرکب در تجارت بین المللی ، اینکوترمز در قراردادهای بین المللی ، لزوم بازرسی کالا توسط خریدار ، وکیل قرادادهای بین المللی – بارنامه حمل کالا

ماده قرارداد بین المللی راجع به علامت تجاری کالا ، حقوق مالکیت معنوی ، عدم واگذاری قرارداد ، موارد فسخ قرارداد بین المللی ، شرط خسارت در قرارداد بین المللی ، و دهها موضوع و بخش متفاوت قرارداد بین المللی ، هریک موضوعات عمیقی در تجارت بین المللی شناخته می شوند که می بایست چکیده آنها را در یک قراداد بین المللی استفاده نماید.

نوشتار ۵ نکته مهم قرارداد بین المللی کوشید تا دیدی عمیق تر به خوانندگان راجع به اهمیت و جایگاه معاملات بین المللی بدهد. امیدوارم برای شما سودمند بوده باشد. این ۵ نکته مهم قرارداد بین المللی به این معنا نیست که سایر بخشهای قرارداد بین المللی فاقد اهمیت اند، بلکه از جمله با هدف پرداختن به سئوالات پرتکرار انتخاب گردیده است.

وکیل قراردادهای بین المللی امیر آذرباد

وکیل قراردادهای ملکی

دعوای شرکت علیه اشخاص ثالث

با سلام – دعوای شرکت علیه اشخاص ثالث به فراخور معاملات یا موضوعات غیر قراردادی رخ می دهد. شرکت تجاری بواسطه روابط حقوقی و قراردادی گسترده ای  که دارد، در مورد او هم دعوای شرکت علیه اشخاص ثالث مطرح است و هم دعاوی علیه شرکت موضوعیت دارد.

 

وکیل متخصص شرکت

 

 • اولین قدم در طرح دعوای شرکت علیه اشخاص ثالث

              ——————————————————————

اولین موضوعی که در طرح دعوای شرکت علیه اشخاص ثالث مطرح است، نماینده ای است که از طرف شرکت تعیین می گردد. اگر بنا باشد وکیل دادگستری از ناحیه شرکت اقدام به طرح دعوی نماید، موضوع  وکالتنامه یکی از اولین اموری است که باید به آن توجه نمود. وکالت وکیل از شرکت است، نه از مدیران شرکت یا افراد و ارکان شرکت. بنابر این موکل شرکت خواهد بود. اما امضاء وکالتنامه از ناحیه اشخاصی است که شرکت تعیین نموده است. مقررات اساسنامه ، مصوبات هیات مدیره در این زمینه بررسی می شود. ضوابط قانونی راجع به مفاد وکالتنامه نیز همچون سایر اشخاص می باشد.

 

 

 • لزوم رعایت صلاحیت دادگاهها 

              —————————————

بدیهی است که در طرح دعوای شرکت علیه اشخاص ثالث ، وکیل می بایست به صلاحیت دادگاهها ، اعم از صلاحیت ذاتی و صلاحیت نسبی ( محلی ) توجه داشته باشد. در برخی از موارد ، قانونگذار پیش بینی نموده است که خواهان در دادگاه محل اقامتگاه خود اقامه دعوی می نماید. در این موارد باید به مفاد اساسنامه شرکت توجه نمود، یکی از مواد اساسنامه شرکت ، اقامتگاه قانونی شرکت است. بنابر این آنچه در این گونه دعاوی ملاک است، اقامتگاه مندرج در اساسنامه است. این مورد را باید اضافه نماییم که مفاد اساسنامه ، از جمله اقامتگاه شرکت قابل تغییر است.

صلاحیت تغییر مفاد اساسنامه ، برابر با ماده ۸۳ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت ، با مجمع عمومی فوق العاده شرکت است. درباره صلاحیت مجامع شرکتها می توانید به نوشته ” مجامع عمومی شرکت  ” مراحعه نمایید.

 

 

 • عدم امکان طرح دعوای اعسار از ناحیه شرکت

               ———————————————————

موضوع دیگر، تقاوت طرح دعوای شرکت راجع به هزینه دادرسی است. به موجب ماده ۵۰۵ از قانون آیین دادرسی مدنی ، اشخاص می توانند در مورد هزینه دادرسی  ادعای اعسار  نمایند. اما در مورد شرکتهای تجاری و سایر تجار اینگونه نیست، شرکتهای تجاری به موجب قانون تجارت ، تاجر شناخته می شوند و بنابر این چنانچه قادر به پرداخت هزینه دادرسی نباشند ، می بایست دادخواست ورشکستگی تقدیم کنند.

ماده ۵۱۲ از همین قانون آیین دادرسی مدنی ، به صراحت به عدم پذیرش ادعای اعسار از ناحیه تجار اشاره نموده است. البته این را باید اضافه نمود که در مورد کسبه جزء اینگونه نیست. در انتهای ماه ۵۱۲ از همین قانون کسبه جزء از شمول این ماده خارج شده اند. بنابر این از این اشخاص دادخواست اعسار پذیرفته می شود.

وکیل پایه یک دادگستری امیر آذرباد

وکیل قراردادهای ملکی

وکیل قراردادهای ملکی

با درود – در نوشتار وکیل قراردادهای ملکی به خدمات حقوقی که یک وکیل معاملات امور املاک ارائه می دهد خواهیم پرداخت. اینکه وکیل متخصص قرارداد ملکی چه امور حقوقی را پیگیری و ارائه می نماید.؟ یک وکیل قراردادهای ملکی می بایست پیش نیازهای متعددی را در نظر داشته باشد. اولا؛ وکیل متخصص قراردادهای ملکی می بایست نسبت به تنطیم قراردادهای ملکی آشنایی کامل داشته باشد. از آخرین رویه های حقوقی و قضایی در برخورد با قراردادهای ملکی مطلع باشد، رویه ها وبخشنامه های ثبتی را همواره پیگیری نماید، برای اینکه وکیل امور ملکی بتواند بهتر و با تسلط بیشتری قرارداد املاک را تنظیم نماید، قوانین و رویه های شهرداری ها را بداند. یک مشاور حقوقی ملکی هموراه مورد مشورت اشخاصی قرار می گیرد که می خواهند قرارداد ملکی تنظیم نمایند، بنابر این وکیل قرارداد ملکی شایسته است که با اطلاعات کامل حقوقی نسبت به تنظیم و راجع به امور ملکی مشاوره حقوقی مباردت ورزد.

ثانیا؛ یک وکیل قرارداد ملکی مرتبا قوانین و مقررات و رویه قضایی را راجع به حوزه حقوق املاک و دعاوی ملکی و قراردادهای امور املاک را دنبال و خود را به روز نگه دارد. قراردادهای ملکی طیف وسیعی از قراردادها را تشکیل می دهد. که جزییات آن را می توانید در برگه دعاوی ملکی و قراردادهای امور املاک مشاهده بفرمایید.

 

۱- انواع قراردادهای ملکی 

به جهت اینکه با خدمات حقوقی که یک وکیل قراردادهای ملکی ارائه می دهد بیشتر آشنا شویم،  بهتر است انواع معاملات ملکی را بشناسیم. قراردادهای ملکی را می توانیم به دسته های متعددی تقسیم بندی کنیم. قراردادهای خرید و فروش ملک ، آپارتمان و مستغلات که با عنوان مبایعه نامه شناخته می شوند. مبایعه نامه ها اغلب در بنگاههای معاملات ملکی تنظیم می شوند قراردادهای ملکی مشارکت در ساخت و ساز ، قراردادهای اجاره را که بخش عمده ای از قراردادهای ملکی را به خود اختصاص می دهد در زیر بیان می داریم. 

نکته های حقوقی وکیل معاملات ملکی

۲- قراردادهای ملکی خرید و فروش – مبایعه نامه

یکی از قراردادهای شایعی که یک وکیل قراردادهای ملکی باید نسبت به آن احاطه کامل داشته باشد، قرارداد خرید و فروش یا مبایعه نامه می باشد. مبایعه نامه ها، در واقع قرارداد ملکی با موضوع خرید و فروش ملک است. این قراردادها موسوم به مبایعه نامه که اغلب در بنگاههای معاملات ملکی تنظیم می گردند، دارای کد رهگیری از اتحادیه مشاورین املاک می باشند. مفاد مبایعه نامه ها به صورت چاپی در سامانه اتحادیه املاک که برای بنگاهها در دسترس است انجام می شود. اما مفاد متعددی از مبایعه نامه ها قابل تغییر و اصلاح است.

در همین جا باید اشاره کنیم، کد رهگیری در مبایعه نامه در موارد متعددی برای افراد سودمند بوده است. بنابر این ، به عنوان یک وکیل امور ملکی توصیه می کنیم که مبایعه نامه های که تنظیم و منعقد می نمایید کد رهگیری را برای آن اخذ نمایید. ما در مواقعی که به عنوان وکیل قراردادهای ملکی مفاد مبایعه نامه ای را تنطیم می کنیم و یا آن را اصلاح می کنیم، حتما یکی از مواردی که مد نظر قرار می دهیم، لزوم اخذ کد رهگیری است. این امر به یک وکیل ملکی که در دفاع از دعوی موکل خود اقدام می نماید، بسیار کمک کننده است.

 

 • موارد و نکات مهمی که باید در مبایعه نامه ها مورد توجه باشد

دو طرف قرارداد یا وکیل قراردادهای ملکی که از ناحیه ایشان اقدام می نمایند، شروط متعددی را در مبایعه نامه ممکن است درج نمایند. شیوه های پرداخت ثمن معامله ، شروط راجع به چک ، الیته اگر پرداخت ثمن از طریق چک انجام می گردد، شرایط و زمان حضور در دفتر خانه اسناد رسمی و بسیاری از مفاد مبایعه نامه ها ، مطابق آنچه دو طرف توافق می کنند تغییر می نمایند. باید توجه داشت که مفاد آمره قرارداد خرید و فروش می بایست رعایت گردد.

از جمله موارد مهم در مبایعه نامه ها ، شرایط آزاد بودن سند ، در رهن نبودن سند ، در توقیف نبون سند ، عدم وجود معارض ثبتی عدم وجود قرارداد معارض و موارد متعدد دیگری است که می بایست از ناحیه خریدار راجع به آنها دقت لازم صورت بگیرد و از سوی دیگر نیز فروشنده می بایست راجع به ثمن قرارداد و شیوه پرداخت و امکان وصول آن و موارد دیگر بسیار حساس باشد.

نکته دیگر در مورد مبایعه نامه این است که مبایعه نامه علی رغم اینکه قراردادی است الزام آور و فروشنده متعهد است برای تنظیم سند رسمی انتقال در دفتر خانه اسناد رسمی حصور یابد و سند را به نام خریدار منتقل نماید، اما نمی تواند به عنوان دلیل مالکیت در ادارات و محاکم استفاده شود. بگذارید موضوع را با ذکر مثالی توصیح دهیم. فرض کنید دو نفر به موجب مبایعه نامه ای آپارتمانی را خریداری نموده اند.

قبل از آنکه سند انتقال به نام آنها تنظیم و پلاک ثبتی به آنها منتقل شود، بخواهند آن را تقسیم کنند. در اینجا امکان گرفتن دستور فروش از دادگاه برای آنها میسر نیست. به این خاطر که دادگاه در رسیدگی به دستور فروش نیاز دارد که مالکیت متقاضی را احراز نماید. مالکیت اشخاص بر پلاک ثبتی به موجب ماده ۲۲ قانون ثبت در صورتی احراز می شود که سند به نام وی یا قائم مقام قانونی وی باشد. از این روی ، مبایعه نامه سندی نیست که بتوان در ادارات و محاکم به عنوان سند اثبات کننده مالکیت آن را ارائه نمود.البته که بعد از انتقال سند به نام آنها، امکان اخذ دستور فروش برای آنها وجود دارد.

یکی از دعاوی شایع در زمینه مبایعه نامه ها ، امتناع فروشنده به تنظیم سند انتقال به نام خریدار است. این دعوی موسوم است ، به دعوای الزام به تنظیم سند . در مورد این دعوا نوشتار مفصلی را اختصاص خواهیم داد. اما به طور مختصر اینکه ، در فرضی که فروشنده از تنظیم سند انتقال خودداری نماید، خریدار می تواند الزام وی را به تنظیم سند انتقال از دادگاه بنماید. در مورد این دعوی بیشتر بخوانید :” دعاوی الزام به تنظیم سند رسمی – الزام به اخذ پایانکار – الزام به اخذ صورتمجلس تفکیکی

وکیل امور ملکی می بایست نسبت به آن مطلع باشد، قراداد مشارکت در ساخت و ساز است. به زبان ساده، قرارداد مشارکت در ساخت ساز قراردادی ملکی است که یک یا چند نفر سازنده ملک در برابر مالک یا مالکین تعهد میکنند که نسبت به تخریب و نوسازی یا ساخت و یا بدون تخریب ( در مواردی که اعیانی وجود ندارد ) ساخت بنایی را مطابق پروانه شهرداری یا با تعهد گرفتن پروانه شهرداری بسازند. در عوض نیز بخشی از واحد های ساخته شده یا درصدی از واحدهای ساخته شده را به عنوان عوض قراردادی دریافت می نماید.

بنابر این دو طرف ، سازنده ملک و مالک ملک در مشارکتی وارد می شوند که نتیجه آن ساخت بنا است. البته قراردادهای ساخت و ساز محدود به قرارداد مشارکت در ساخت نیست. در مواردی مالک صرفا به سازنده مبلغی را بابت دستمزد پرداخت می نماید تا او نسبت به ساخت و ساز اقدام نماید. این قراردادها در دایره قراردادهای پیمانکاری قرار می گیرند. قراردادهای پیمانکاری نیز طیف وسیعی از قراردادها است که دارای مقررات ویژه راجع به خود می باشد.

درست است که مبایعه نامه هایی که در بنگاههای معاملات ملکی تنظیم می شوند ، قالب واحدی دارند و مفاد قرارداد مبایعه نامه در آنها یکسان و از پیش تنظیم شده است، اما این به این معنا نیست که شما نتوانید مفادی بر آن بیفزایید یا برخی از مفاد آن را تغییر دهید.

معمولا اشخاصی که سعی می کنند قراردادهای ملکی آنها توسط وکیل ملکی یا وکیل متخصص قراردادهای ملکی شان مورد بررسی قرار گیرد، یا در زمان تنظیم و امضاء قرارداد همراه با وکیلشان حاضر می شوند و وکیل آنها قبل از امضاء مفاد مبایعه نامه را مطالعه می نماید یا پیش نویس مبایعه نامه ای که می خواهند امضاء نمایند را بدوا از بنگاه می گیرند و به وکیل ملکی خود ارائه می دهند تا آن را مورد بررسی قرار دهد.

املاک در ایران یکی از اقلام مهم سرمایه ای افراد شناخته می شود، بنابر این بسیار پسندیده است که قراردادهای ملکی مورد نظارت یک وکیل یا مشاور آگاه در امور املاک تنظیم شود.

 

وکیل معاملات ملکی

 

 

 • قراردادهای ملکی اجاره 

قراردادهای اجاره املاک نیز یکی دیگر از قراردادهای ملکی است که یک وکیل متخصص امور ملکی می بایست نسبت به جوانب حقوقی و قانونی آن اطلاع کافی داشته باشد. اجاره املاک به طور کلی در دو دسته اجاره املاک تجاری و اجاره املاک مسکونی و اداری تقسیم می گردند.

در مورد قراردادهای اجاره ، تاکنون قوانین متعددی تصویب شده است. عمده ترین قوانین راجع به اجاره املاک ، قانون مدنی در مبحث راجع به اجاره که در واقع قانون مادر راجع به اجاره شناخته می شود ، قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ ، قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۶۲ ، قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ است. بسته به اینکه قراردادهای اجاره در محدوده زمانی کدام یک از این قوانین تنظیم شده باشد. تحت حاکمیت قوانین اجاره مخصوص به خود است.

فرضا اگر قرارداد اجاره یک واحد تجاری در بازار تهران در سال ۱۳۵۵ تنظیم شده باشد، هرچند تا کنون تمدید شده باشد، تحت حاکمیت قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ می باشد.

موضوعاتی که در رابطه با قراردادهای اجاره املاک تجاری بسیار مهم است ، مسائل راجع به سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت است. در قراردادهای ملکی املاک تجاری ، روشن بودن مسائل مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت یکی از موارد مهمی است که یک وکیل قراردادهای ملکی و اساسا یک وکیل ملکی باید با دقت مورد بررسی قرار دهد .

وکیل پایه یک دادگستری امیر آذرباد

وکیل داوری تجاری بین المللی

وکیل پایه یک دادگستری

با سلام – یکی از خوانندگان سایت ، در بخش ارائه نظرات در سایت، وکیل پایه یک دادگستری ، امیر آذرباد ، سوالی را با این مضمون داشتند که همانطوری که به ایشان گفته شد ، پاسخ را در قالب این نوشتار تقدیم میکنیم.

 

وکیل تجاری
وکیل پایه یک دادگستری – امیر آذرباد

 

 

 • پرسش حقوقی راجع به قرارداد بین المللی نمایندگی انحصاری

                      ————————————————————————

” سلام و خسته نباشید آقای آذرباد میتونم ازتون بخواهیم در مورد نمایندگی انحصاری هم توضیح بزارید ممنون میشم.

پاسخ حقوقی از وکیل پایه یک دادگستری امیر آذرباد :

 

قرارداد بین المللی نمایندگی انحصاری
توافق بین المللی نمایندگی انحصاری

 

 

 • قرارداد بین المللی نمایندگی انحصاری / غیر انحصاری (Agency Agreement) 

                   ————————————————————————

قرارداد بین المللی نمایندگی قراردادی پرکاربرد در تجارت و بازرگانی بین المللی است. این قرارداد بین المللی به صورت کلی به دو نوع نمایندگی انحصاری و غیر انحصاری تقسیم می گردد.

اگر بخواهیم تصویری ساده از این قرارداد داشته باشیم، اینگونه است که تولید کننده یا تامین کننده کالا یا خدمات، در یک منطقه جغرافیایی شخصی را نماینده خود تعیین می کند تا برای فروش و ارائه کالا و خدمات از ناحیه وی اقدام نماید.

بسیار پیش می آید که تجار و شرکتها، قرارداد توزیع کنندگی بین المللی را با نمایندگی انحصاری یکسان می پندارند، حال آنکه رابطه حقوقی و بالتبع حقوق و مسئولیتهای طرفین قراداد، حتی حقوق و مسئولیتهای طرفین قرارداد با اشخاص ثالث در مورد هریک از قرادادهای بین المللی نمایندگی و توزیع کنندگی متفاوت است.

اگر چه در پرسش و پاسخ از ” وکیل پایه یک دادگستری ” آنچه مورد سئوال بوده است، توضیح راجع به قرارداد بین المللی نمایندگی تجاری بوده است، اما به نظر می رسد قرارداد مشابهی که بسیار با نمایندیگی انحصاری قرابت دارد نیز می بایست توضیح داده شود، بنابر این پاسخ ” وکیل پایه یک دادگستری راجع به قرارداد بین المللی توزیع کنندگی انحصاری نیز در زیر آورده می شود:

نهادها و قراردادهای بین المللی مشابهی نیز در مورد قرارداد بین المللی نمایندگی انحصاری وجود دارد که نیاز می دانیم در مورد آنها نیز توضیحاتی ارائه نماییم.

معامله بین المللی توزیع

 • قرارداد توزیع کنندگی بین المللی

             ——————————————

قرارداد توزیع کنندگی بین المللی یکی از پرکاربرد ترین قراردادهای بین المللی تجاری در سطح جهانی است. برخی اوقات قرارداد توزیع کنندگی بین المللی با قرارداد نمابندگی انحصاری / غیر انحصاری  اشتباه گرفته می شود، بنابر این برای شناخت تفاوت میان این دو، در صورت تمایل می توانید نوشته راجع به قرارداد بین المللی نمایندگی تجاری را مطالعه بفرمایید.

 • مفهوم حقوقی قرارداد بین المللی توزیع کنندگی چیست؟

                ————————————————————————

به طور ساده می توان گقت به موجب قرارداد توزیع کنندگی بین المللی ، تولید کننده یا تامین کننده کالا یا خدمات، کالا یا خدمات را به یک شخص در درون یک منطقه جغرافیایی دیگر می فروشد و شخص خریدار آن کالا یا خدمات را در درون حوزه جغرافیایی مزبور باز فروش می کند. این قرارداد انواع مختلفی داشته و شروط متعدد نیز به همراه دارد که برای حفظ حقوق و تلاشهای هریک از طرفین در قرارداد درج می گردد.

 • مفهوم تجاری و بازرگانی قرارداد قرارداد توزیع کنندگی بین المللی چیست؟

                 ————————————————————————

می دانیم که هر کشوری، دارای سلیقه ها، زبان، روابط تجاری، فرهنگ و آداب خود است. ورود به بازار هر کشوری نیازمند مدد گرفتن از تجار حرفه آن کشور است، این اموری نیست که داخل در تخصص تولید کننده / تامین کننده کالا یا خدمات باشد. از این روی تولید کننده برای فروش محصولات خود وارد رابطه حقوقی تجاری برد – برد یا توزیع کننده می شود.

 • انتظارات هریک از طرفین قرارداد توزیع کنندگی بین المللی

                 ————————————————————————

با تجربه ای که پس از موارد بسیار متعدد در تنظیم قرارداد توزیع کنندگی بین المللی به عنوان وکیل تنطیم کننده قرارداد بین المللی داشته ام، مهمترین دغدغه طرفین را رسیدن به تارگت فروش ، حفظ حقوق مالکیت فکری ، انحصاری بودن ، تمدید رابطه و اموری از این دست را می توانم به عنوان مهمترین دغدغه طرفین برشمرم.

وکیل پایه یک دادگستری امیر آذرباد

وکیل امور قراردادهای بین المللی – دعاوی بین المللی 

وکیل داوری تجاری بین المللی

دعاوی تصرف عدوانی ، ممانعت از حق ، مزاحمت از حق

یکی از موضوعات و اختلافات ملکی ، دعاوی تصرف عدوانی ، مماعنت از حق ، مزاحمت از حق است. دعاوی تصرف عدوانی ، ممانعت از حق ، مزاحمت از حق در قوانین نسبت به آن پیش بینی شده است، شامل اقسام مختلفی نیز است.

دعاوی تصرف عدوانی ، ممانعت از حق ، مزاحمت از حق را به همراه مستندات قانونی آن توضیح می دهیم.

وکیل امور ملکی

 • دعوی تصرف عدوانی

              ——————

مطابق با ماده ۱۵۸ قانون آیین دادرسی مدنی ، دعوای تصرف عبارت است از ادعای متصرف سابق مبنی بر اینکه دیگری بدون رضایت او مال غیر منقول را از تصرف وی خارج کرده و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال درخواست می کند.

این دعوا ، موسوم به دعوی تصرف عدوانی است. در این دعوا شخص مدعی می بایست مطابق با ماده ۱۶۱ از همین قانون اثبات نماید که موضوع دعوا حسب مورد ، قبل از خارج شدن ملک از تصرف وی در تصرف وی بوده است و بدون رضایت او یا بوسیله غیر قانونی از تصرف وی خارج شده است.

همانگونه که مشاهده می کنیم، قانونگذار تصرف مشروع اشخاص را محترم می شمرد. این احترام علاوه بر احترامی است که قانونگذار برای مالک قائل است. بنابر این در دعاوی تصرف ، آنچه رکن اولیه این دعوا است ، تصرف مشروع و قانونی متصرف است که به زور و یا بوسیله غیر قانونی از وی سلب شده است.

 

 • دعوی ممانعت از حق

               ——————

دعوی ممانعت از حق نیز یکی از دعاوی ملکی است، این دعوی نیز توسط قانونگذار تعریف شده است، به موجب ماده ۱۵۹ از قانون آیین دادرسی مدنی ، دعوای ممانعت از حق عبارت است از تقاضای کسی که رفع ممانعت از حق ارتفاق یا انتفاع خود را در ملک دیگری بخواهد.

برای اینکه بهتر بتوانیم مفهوم این ماده قانونی را بفهمیم می بایست بدانیم حق ارتفاق و حق انتفاع جیست؟

قانونگذار در قانون دیگری ، موسوم به قانون مدنی به تعریف این دو حق پرداخته است.

 

مفهوم حق انتفاع : 

   ——————

به موجب ماده ۴۰ قانون مدنی ، حق انتفاع عبارت از حقی است که به موجب آن شخص می تواند از مالی که عین آن ملک دیگری است یا مالک خاص ندارد، استفاده کند.

نیاز است در همین حا بدانیم که حق انتفاع متمایز از اجاره است. در قرارداد اجاره ، شخص مالک منافع ملک می شود. ماده ۴۶۶ قانون مدنی ، اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع عین مستاجره می شود. اما در عقد انتفاع اینگونه نیست، دارنده حق انتفاع ، مالک منافع ملک نیست، تنها از آن حق انتفاع دارد.

فرض نمایید شخصی حق انتفاع از یک ویلا  را به شما واگذار کرده است تا فرضا در اوقات مشخصی از سال بتوانید از آنجا ساکن باشید. این حق ، به شما مالکیت بر منافع را نمی دهد، صرفا حق استفاده را برای شما ایجاد می نماید.

 

مفهوم حق ارتفاق: 

   ——————

قانون مدنی در مورد تعریف حق ارتفاق مقرر می کند که ارتفاق ، حقی است برای شخص در ملک دیگری.

مثال برای حق ارتفاق می تواند مفهوم ارتفاق را روشن نماید، فرض کنید که راه عبور به باغ شما ، از ملک دیگری گذر می نموده است. این حق ارتفاق نامیده می شود، مثالهای متعددی در همین قانون در مورد حق ارتفاق آورده شده است که می توانید برای مطالعه به آنها مراجعه نمایید.

مطابق با ماده ۱۶۱ از قانون آیین دادرسی مدنی ، در این دعوا نیز خواهان می بایست ثابت نماید که موضوع دعوا قبل از ممانعت در تصرف یا مورد استفاده وی بوده و بدون رضایت او و یا به غیر وسیله قانونی از تصرف وی خارج شده است.

 

 • دعوی مزاحمت از حق 

                 ——————

قانونگذار در ماده ۱۶۰ قانون آیین دادرسی مدنی دعوی مزاحمت از حق را تعریف می نماید. به موجب این ماده قانونی دعوی مزاحمت عبارت است از : دعوایی که به موجب آن متصرف مال غیر منقول ، درخواست جلوگیری از مزاحمت کسی را می کند که نسبت به متصرفات او مزاحم است. بدون اینکه مال را از تصرف متصرف خارج کرده باشد.

در دعوی مزاحمت از حق ، شخص مزاحم متصرفات استف بنابر این مانع متصرف از تصرف مال غیر منقول  نیست یا مال غیر منقول را از تصرف وی خارج نمی نماید. اما اقداماتی می نماید که مزاحم شخص متصرف در مورد متصرفات وی است.

در دعوی مزاحمت از حق ، خواهان می بایست ثابت نماید که موضوع دعوا قبل از مزاحمت در تصرف وی بوده است.

بنابر این همانگونه که در سه دعاوی تصرف عدوانی ، ممانعت از حق ، مزاحمت از حق می بینیم، قانونگذار به تصرف مشروع و قانونی اشخاص احترام گذارده و آن را مورد حمایت قرار می دهد. لذا در صورتی که موضوع مشمول هریک از این سه دعوا گردید، شخص ذینفع می تواند برای احقاق حق خود اقدام حقوقی متناسب نماید.

برای هریک از دعاوی تصرف عدوانی ، ممانعت از حق ، مزاحمت از حق ، مستندات قانونی خود را تهیه و به دادگاه صالح تقدیم دارد.

 

وکیل پایه یک دادگستری امیر آذرباد