وکیل تجارت بین المللی امیر آذرباد

قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا

با سلام – قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا را می توان قدیمی ترین و در عین حال مهمترین و پرکاربردترین قرارداد بین المللی دانست که از سابق تا کنون مطرح بوده و معمولا در تقسیم بندی و انواع قراردادهای تجاری بین المللی ، قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا یکی از اساسی ترین قراردادهای بین المللی است.

قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا نیز همچون سایر قراردادهای بین المللی ، دارای  شروط عمومی و اختصاصی است. شروط اختصاصی عمدتا راجع به مبالغ، پرداختهای بین المللی ، تضامین و … و شروط عمومی عمدتا ناظر به داوری بین المللی تجاری ، فورس ماژور ، قانون حاکم و اموری از این دست است.

قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا به لحاظ پرکاربرد بودن خود، موضوع کنوانسیونهای بین المللی متعددی بوده است، اما کنوانسیونی که اکنون درعمل مورد عمل در قراردادهای بین المللی است و با تصویب آن در بسیاری از کشورها ، اکنون به عنوان قانون آن کشورها شناخته می شود، کنوانسیون بیع بین المللی کالا مصوب سال ۱۹۸۰ وین است. اگر چه این کنوانسیون تمامی زوایای یک قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا را پوشش نمی دهد، اما امور مهم قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا در آن گنجانده شده است.

در زمان تنظیم قرارداد بین المللی باید مواردی را در نظر داشت. ۴ نکته ای که می بایست در قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا در نظر داشت به قرار ذیل است:

  • اولین نکته – قانون حاکم

در مورد قانون حاکم در قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا می توانید به مطالبی که در این سایت با عنوان قانون حاکم بر قرارداد بین المللی شرح داده شده است مراجعه بفرمایید.

  • دومین نکته – لزوم تعیین مشخصات کالا

بسیاری از اختلافات در قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا در خصوص  تعیین مشخصات دقیق کالا در قرارداد خرید بین المللی است. در این مورد شناحت دقیق کالا ، شناخت انواع آن ، طریقه کاربرد ، لوازم و قطعات یدکی آن و بسیاری از موارد دیگر می بایست مورد بررسی قرار گیرد.

در این موارد می توان از مشاوره افراد فنی صلاحیت دار نیز مدد جست.

  • سومین نکته – شیوه پرداخت مبلغ

شیوه های پرداخت بین المللی در مطالب این سایت با عنوان شیوه های پرداخت در تجارت بین المللی برای شما قابل دسترسی است، بنابر این با توجه به کلیه شرایط و امکانات می توان شیوه ای برای پرداخت در قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا در نظر گرفت که در عین اینکه مطمئن است، دارای وصف پیشگیری از وقوع تخلف طرف مقابل باشد.

  • چهارمین نکته – شیوه تحویل کالا 

شیوه ها و قواعد راجع به تحویل کالا در قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا در مطالب موسوم به اینکوترمز و تقش آن در قراردادهای بین المللی و همینطور در سایر مطالب سایت تجارت بین المللی امیر آذرباد با عنوان تحویل کالا در مبادلات بازرگانی بین المللی تهیه شده که می توانید مطالعه بفرمایید. بسیاری از دعاوی مطروحه در مراجع قضایی و مراجع داوری ، با موضوع تحویل کالا است.

با سپاس – امیر آذرباد

وکیل تجارت بین الملل – قراردادهای بین المللی – دعاوی بین المللی

سایر مطالب مرتبط:

وکیل متخصص شرکتهای تجاری

تنظیم قرارداد بین المللی

تنظیم قرارداد بین المللی موضوعی است در حوزه حقوق تجارت بین المللی . برای تنظیم قرارداد بین المللی می بایست ابتدا موضوع تنظیم قرارداد بین المللی مشخص گردد.

قراردادهای بین المللی بسیار متنوع هستند. از این حیث قراردادهای بین المللی با قراردادهای داخلی تفاوتی ندارد. همانطوری که یک خرید و فروش می تواند قراردادی داخلی باشد، می تواند یک چنین قراردادی وصف بین المللی داشته باشد. همینطور قرارداد لیسانس ، قرارداد مشارکت ، قرارداد اجاره ، قرارداد توزیع کنندگی ، قرارداد نمایندگی انحصاری و سایر قراردادها.

اما قراردادهای بین المللی دارای خصیصه هایی است که نیازمند دانش خود می باشد.

  • اولین خصیصه قرارداد بین المللی

اینکه برخلاف قرارداد داخلی ، قرارداد بین المللی با یک نظام حقوقی مرتبط نیست، بلکه با دو یا چند سیستم قانونی چندین کشور مرتبط است. این خصیصه باعث می شود، موضوع تعارض قوانین مطرح گردد. تعارض قوانین و قانون حاکم را می توانید مفصلا در نوشته قانون حاکم بر قرارداد بین المللی مطالعه بفرمایید.

البته ابنگونه نیست که تمامی زوایای اجرایی قرارداد بین المللی در محیط بین المللی باشد، قطعا قوانین و مقررات داخلی کشورها بر اجرای یک قرارداد بین المللی تاثیر گذار خواهند بود.

  • دومین خصیصه قرارداد بین المللی

خصیصه دیگر قرارداد بین المللی ، زبان قرارداد بین المللی است. گرچه می توان یک قرارداد بین المللی را بین دو نفر از اتباع کشور های متفاوت به زبان یک کشور نوشت، مانند اینکه قرارداد بین المللی با موضوع فروش ماشین بین یک شرکت ایرانی و یک شرکت آلمانی به زبان فارسی تنظیم گردد، اما متعارف نیست اینگونه عمل گردد. خصوصا زمانی که زیان منتخب زیان غیر از انگلیسی باشد.

به جرات می توان گفت در اکثریت قریب به اتفاق موارد، قرارداد بین المللی به زبان انگلیسی تنظیم می گردد. بنابر این علی رغم اینکه باید به حقوق و رویه های قراردادهای بین المللی آشنا بود. هم تسلط به زبان انگلیسی و هم تسلط به مفهوم و بار حقوقی واژه های به کار رفته نیاز است.

 

  • سومین خصیصه قرارداد بین المللی 

خصیصه دیگر در مورد قراردادهای بین المللی ، شناحت داوری تجاری بین المللی است. درست است که در مورد قراردادهای داخلی هم شرط داوری و یا توافقنامهه ای داوری که مقرر می دارد اختلافات از طریق داوری حل و فصل گردد، اما داوری در قراردادهای بین المللی موصوعی بسیار پر اهمیت است. طرفین یک رابطه حقوقی و تجاری که از دو کشور متفاوت هستند، به ندرت قبول می نمایند که در مورد حل و فصل اختلافات دادگاهها دولتی یکی از دو کشور و یا یک دادگاه دولتی یک کشور مرجع صالح باشد.

مظالعه داوری بین المللی را می توانید در نوشتاری با عنوان داوری بین المللی تجاری مطالعه بفرمایید.

 

  • چهارمین خصیصه قرارداد بین المللی

خصیصه دیگر، شناخت مسائل راجع به تعارض دادگاهها است. البته این موضوع ارتباط مستقیم به قرارداد بین المللی ندارد، اما نمی توان از یک وکیل قراردادهای بین المللی قبول نمود که مسائل راجع به مسائل راجع به تعارض صلاحیت دادکاهها یا صلاحیت بین المللی دادگاهها نا آشنا باشد.

ممکن است به دلایل متعدد، دادگاههای دولتی کشور ها به مسائل برخاسته از یک قرارداد بین المللی رسیدگی نماید. مسائلی همچون عدم درج مرجع داوری، ناقص بودن شرط قانون حاکم ، عدم تنظبم حرفه ای شرط داوری و مسائلی از این دست می تواند زمینه دخالت دادکاههای دولتی را ایجاد نماید.

 

خصیصه های فوق  اگرچه تمامی خصیصه های یک قرارداد بین المللی نیست، اما از جمله مهمترین این مسائل است.

امیر آذرباد وکیل قراردادهای بین المللی و دعاوی بین المللی

 

مقالات مرتبط:

اقامه دعوای بین المللی تجاری

مکاتبات و ضمایم لوایح به دیوان داوری

با سلام – مکاتبات و ضمایم لوایح به دیوان داوری موضوعی پرتکرار و البته محل پرسش فراوان در داوری بین المللی تجاری است. گرچه ممکن است در داوری داخلی جزییات روند رسیدگی داوری ، به ویژه داوری موردی ، پیش بینی نشده باشد، اما در داوری بین المللی تجاری مسائل رسیدگی ها مفصلا پیش بینی شده است که یکی از این مطالب مکاتبات و ضمایم لوایح به داوری است.

بعد از آنکه دیوان داوری تشکیل گردید و دعوا تحت رسیدگی داوران قرار گرفت، یکی از مسائلی که برای دفاع از دعوای بین المللی مطرح می گردد تعداد نسخه های مورد نیاز مکاتبات و ضمایم لوایح به دیوان داوری است.

معمولا در مورد مکاتبات و ضمایم لوایح به دیوان داوری در قواعد داوری سازمان های داوری استاندارد مشخصی پیش بینی شده است که اساسا تعداد نسخ دفاعیه ها و مکاتبات کتبی که از ناحیه یکی از طرفین دعوی انجام می گردد، به این ترتیب خواهد بود:

یک نسخه برای هر یک از طرفهای داوری + یک نسخه برای هریک از داوران + یک نسخه برای دبیرخانه . بدیهی است که ضمایم مدارک مربوط به نسحه ها نیز به تعداد نسخ خواهد بود.

طرفهای داوری می تواند هم در داوری دوجانبه مطرح باشد و هم داوری چند جانبه همچنین داوری می تواند توسط یک داور انجام گردد و یا چند داور.

به طور مثال اگر در یک داوری یک جانبه با حضور سه نفر داور را فرض بگیریم که یکی از طرفهای داوری ، لایحه ای را ارائه می دهد، باید آن را در ۵ نسخه ارائه دهد. یک نسخه برای طرف مقابل – سه نسخه برای داوران – یک نسخه برای دبیرخانه.

بالتبع، مدارک و مستنداتی هم که ضمیمه لوایح و مکاتبات و ضمایم لوایح به دیوان داوری است می بایست به همان تعداد نسخ و ترتیب فوق باشد که حسب مورد از ناحیه وکیل دعاوی بین المللی و یا طرفی که آن را ائه می گردد

در مورد مکاتبات و ضمایم لوایح به دیوان داوری این را نیز باید اضافه نمود که می توان چنانچه همگی توافق داشته باشند، لوایح و ضمائم به صورت الکترونیکی، بر روی سی دی و نظیر اینها به دبوان داوری ارائه گردد.

به پرهیز از استفاده از کاغذ و حفظ محیط زیست معمولا این موارد بیان می گردد، اگر این چنین باشد، معمولا در قرارنامه داوری که موسوم است به  Terms of Reference  این مورد نیز درج و توسط داوران و اصحاب دعوی امضاء می گردد.

امیر آذرباد – وکیل دعاوی بین المللی تجاری

مقالات مرتبط:

وکیل تجارت بین المللی امیر آذرباد

طرح دعوای بین المللی در آی سی سی پاریس

با سلام – عنوان طرح دعوای بین المللی در آی سی سی پاریس شاید قدری مختصر و موجز باشد، اما تجار و شرکتهای بین المللی به صورت ساده و محتصر از عنوان طرح دعوای بین المللی در آی سی سی پاریس استفاده می کنند، بنابر این عنوان این نوشتار نیز به تاسی از این جمله معمول شرکتهای بین المللی به این گونه آمده است. طرح دعوای بین المللی موضوعی بسیار تخصصی است که یکی از موضوعات اصلی و وظایف وکیل تجارت بین المللی به شمار می آید.

اما عبارت دقیق  دفاع از دعاوی بین المللی در دیوان بین المللی –  اتاق بازرگانی بین المللی پاریس است. اتاق بازرگانی بین الملی ICC  امروزه به عنوان نهادی بسیار مهم در عرصه تجارت بین المللی فعال است. اتاق بازرگانی بین المللی در همه کشورها، از جمله کشور عزیزمان ایران نیز فعالیت دارد.

در معیت اتاقهای بازرگانی بین المللی، مرجع داوری وجود دارد که بسیار پر رفت آمد هستند و اساسا بخش عمده ای از درآمد اتاق بازرگانی بین المللی از طریق مرجع داوری تامین می گردد. قریب به ۹۰ درصد از دعاوی تجار و شرکتهای بین المللی از طریق ارجاع به مراجع داوری بین المللی حل و فصل می گردد که در این میان سهم مرجع داوری اتاق بازرگانی بین المللی در پاریس بسیار پررنگ است.

در بسیاری از اوقات در تنظیم قرارداد بین المللی مرجع بین المللی داوری اتاق بازرگانی پاریس به عنوان مرجع حل و فصل اختلافات پیش بینی می گردد، چرا که دو طرف قرارداد بین المللی می کوشند، مرجع ثالثی را در کشور ثالث به عنوان مرجع رسیدگی کننده به اختلاف پیش بینی نمایند.

بنابر موارد فوق و بنا بر اینکه مرکز اتاق بازرگانی بین المللی نیز در شهر پاریس در کشور فرانسه پیش بینی شده است، لذا دعاوی بسیاری به آن مرجع داوری ارجاع می گردد. مرجع داوری مزبور دارای قواعد و آیین داوری محتص به خود است. قواعد و آیین داوری اتاق بازرگانی بین المللی را می توانید از سایت آن مرجع دانلود و مطالعه نمایید.

قواعد و آیین داوری مزبور در سالهای متعدد بنا به دلایل متعدد از جمله شیوه های نوین حل و فصل اختلافات در سطح بین المللی ، اقتصائات رسیدگی به دعاوی پیچیده بین المللی، رویه قضایی دادگاههای کشور فرانسه که در حقیقت در بیش از نود درصد موارد ، مرجع رسیدگی کننده به دعاوی ابطال آراء داوری آن مرکز شناخته می شوند و موارد دیگر تحول و تغییر یافته است.

به عنوان وکیل دعاوی بین المللی همواره تغییرات قواعد داوری اتاق بازرگانی بین المللی را دنبال نموده و برخود لازم می دانم تغییرات  را در این وب سایت حقوقی تجارت بین المللی منتشر نمایم تا تجار و شرکتهای تجاری در دعاوی بین المللی که مرجع رسیدگی به آن دیوان داوری مزبور است با شناحت کامل از حقوق خود دفاع نمایند.

در مورد نحوه طرح دعاوی ، صلاحیت دیوان داوری بین المللی ، هزینه ها ، مواعد، و سایر مواردی که راجع به آیین رسیدگی به دعاوی بین المللی است، در قواعد داوری مزبور تمامی جزییات قابل مشاهده است.

آخرین نسخه قواعد داور آی سی سی ، از تاریخ اول ژانویه ۲۰۲۱ اجرایی است. این قواعد در ۴۳ ماده و ۶ پیوست ارائه گردیده است. وکیل دعاوی بین المللی که در این حیطه فعالیت می نماید، اولا بایستی کاملا به زبان تخصصی انگلیسی مسلط باشد، ثانیا قواعد دعاوی بین المللی و داوری را بداند و از همه مهمتر بایستی از قوه استدلال مکفی برای تحلیل قراردادهای تجاری بین المللی برخوردار باشد. البته ناگفته نماند؛ تسلظ بر حقوق تجارت بین المللی و تعارض قوانین پیش فرض دانسته می شود.

اما قواعد و آیین داوری دیوان داوری بین الملی مزبور، تنها قواعد و مقرراتی نیست که در حین رسیدگی به دعوای بین المللی و یا بعد از صدور رای داوری بین المللی با آن مواجه هستید، قوانین و مقرراتی ازجمله قانون حاکم بر قرارداد بین المللی ، قوانین موضوعه کشوری که در آن درخواست اجرای رای داوری را دارید، کنوانسیون نیویورک راجع به شناسایی و اجرای آرای داوری خارجی و قوانینی دیگر به ویژه در موردی که کشور محل اجرا کنوانسیون نیویورک را نپذیرفته باشد ، همچنین مقررات داوری کشور اجرا کننده رای داوری خارجی نیز از جمله این مقررات هستند.

علاوه بر اینکه می توانید مسائل حقوقی دعاوی داوری دیوان داوری آی سی سی پاریس را در این وب سایت حقوقی تجارت بین المللی قرار دهید، در مورد نحوه صحیح طرح دعوای بین المللی در آی سی سی پاریس و دفاع از دعاوی بین المللی مزبور در این سایت نوشتارهای دیگری نیز منتشر خواهد گردید.

با سپاس –

امیر آذرباد وکیل دعاوی بین المللی

مقالات مرتبط:

 

 

Amir Azarbad

ثبت علامت تجاری توسط وکیل

سلام – هرچند ثبت علامت تجاری توسط وکیل الزامی نیست و خود اشخاص نیز می توانند علامت تجاری و یا برند خود را ثبت نمایند، اما بهتر است اگر ثبت علامت تجاری توسط وکیل انجام نمی شود، دست کم افراد در مورد قانون ناظر بر برند اطلاعات نسبی کسب نمایند.

برای مطالعه قوانین مربوطه در این مورد می توانید به نوشته ” ثبت علامت تجاری – برند مراجعه و اطلاعات خود را تکمیل نمایند.

بنابر اینکه در مورد ثبت علامت تجاری اطلاعات به صورت پراکنده آمده است، در نوشتاری مفصل به موضوع ثبت برند یا ثبت علامت تجاری داخلی و بین المللی پرداخته شده و خدمات حقوقی که توسط دفتر حقوقی امیر آذرباد در رابطه با ثبت علامت تجاری ارائه می گردد به تفصیل مورد اشاره واقع گردیده است.

ابن را باید افزود که ثبت علامت تجاری – برند – اختراع و طرح صنعتی نیز به صورت تخصصی ارائه می گردد.

با سپاس –

امیر آذرباد وکیل امور تجارت بین المللی

وکیل متخصص شرکتهای تجاری

قوانین و مقررات معدن

با سلام – قوانین و مقررات معدن موضوع این نوشتار حقوقی است. قوانین و مقررات پراکنده ای سابقا وجود داشت که عبارت بودند از قوانین معادن مصوب ۱۳۱۷ ، قوانین معدن ۱۳۲۶ ، اصلاح ماده ۱۶ مصوب ۱۳۴۲ و ۱۳۶۲ ، اصلاح قانون معادن مصوب ۱۳۶۴ و ماده ۹ قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی مصوب ۱۳۸۶/۵/۷ که همگی آنها به موجب قانون مصوب ۱۳۷۷/۰۲/۲۷ نسخ گردیدند. البته مواد متعددی از قانون معادن مصوب ۱۳۷۷ نیر در سالهای بعد از ۱۳۷۷ اصلاح و مواردی نیز الحاق شده است، اما به هر ترتیب قوانین و مقررات معدن در وضعیت کنونی همین قانون معادن ۱۳۷۷/۰۲/۲۷ مجلس شورای اسلامی و البته مصوب ۱۳۷۷/۳/۲۳ مجمع تشخیص مصلحت نطام می باشد.

قانون معادن اخیر، البته در آبان ماه سال ۱۳۹۰، آبان ماه سال ۱۳۹۲ و اردیبهشت سال ۱۳۹۴ اصلاحیه ها و الحاقات متعددی را به خود دیده است. بنابر این چنانچه به نحوی در حوزه امور معادن دستی بر آتش دارید خواه مالک و یا ذینفع معدن هستید یا وکیل امور معدن هستید و در امور حقوقی معدن فعالیت می نمایید، می بایست کتاب قانون معادن بعد از اصلاحات و الحاقات بعد از تاریخهای فوق را ملاک عمل قرار دهید.در خصوص معادن و دعاوی و اختلافات امور معادن دفتر وکالت امیر آذرباد خدمات حقوقی تخصصی ارائه خواهد نمود.

آیین نامه اجرایی این قانون هم در سال ۱۳۹۰ مصوب گردیده است و موادی از این آیین نامه نیز اصلاحاتی را به خود دیده است. هرچند که در قانون معادن پیش بینی گردیده است که مواد متعددی از آن نیاز مند آیین نامه خواهد بود. این آیین نامه نیز مصون از اصلاح و الحاق نماند و در تیر ماه و شهریور ماه سال ۱۳۹۶، اصلاحات و  الحاقاتی حدودا در ۴ مورد به خود دید.

با تصویب این آیین نامه نیز بالتبع، آیین نامه اجرایی قانون معادن موضوع تصویب نامه شماره ۷۶۷۶۳/ت ۲۰۳۹۸ مورخ ۱۳۷۷/۱۲/۲۶ و اصلاحیه های بعدی آن و سایر تصویب نامه های مرتبط از جمله ضوابط زیست محیطی فعالیتهای معدنی ، موضوع تصویب نامه شماره ۵۱۳۹/ت ۲۹۳۷۹ مورخ ۱۳۸۴/۲/۳ در قسمت های مغایر لغو گردید.

قوانین و مقررات معدن در نظام فعلی قانونی کشور همین مواردی است که فوقا اشاره شد. البته این به این معنا نیست که مواد مرتبط در موضوع معادن وجود نداشته باشد.

با سپاس –

امیر آذرباد وکیل پایه یک دادگستری

مقالات مرتبط :

دعاوی حقوقی – امور حقوقی – داوری

وکیل امور قراردادهای بین المللی امیر آذرباد

نکات کاربردی قراردادهای بین المللی

با سلام – اگر دسته قراردادهای بین المللی را دنبال نموده باشید، مطلع خواهید بود که همواره نکات کاربردی قراردادهای بین المللی جزء مطالب پرتکرار این وبسایت حقوقی است. یکی از مواردی که به کرات در مراجعه و جلسات برای تنظیم قرارداد بین المللی در شرکتهای تجاری بعضا عظیم به آن برخورد می نمایم این است که شرکت تجاری قرارداد را به زبان فارسی تنظیم نموده است و بعد از آن تمایل دارد آن را به زبان انگلیسی برگرداند.

عموما هم از مترجم زبان انگلیسی خواسته می شود که زیان قرارداد را از فارسی به انگلیسی برگردانند. که این شیوه اصلا توصیه نمی گردد. چرا که تنظیم قرارداد بین المللی از ابتدا از زبان انگلیسی آغاز می گردد.

بسیار در این سالها که تنظیم قرارداد بین المللی را به صورت حرفه ای دنبال نموده ام شاهد آن بوده ام که برگردان انگلیسی واژه ها از فارسی به انگلیسی مفهوم حقوقی را که در واژه فارسی داشته است در واژه انگلیسی منتقل نکرده است.

هر واژه ای دارای معانی متعدد با توجه به متن خود است. مضافا بر اینکه مفاهیم حقوقی و بار حقوقی واژه ها در تمام معادل های آن کلمه در زبان دیگر وجود ندارد. این مورد زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که اختلافی در تفسیر و اجرای قرارداد بین المللی رخ داده است و موضوع برای فصل اختلاف به داوری بین المللی تجاری ارجاع شده است.

این مورد تنها یکی از ایرادات تنظیم قراردادا بین المللی به شیوه فوق است. نکات کاربردی قراردادهای بین المللی مواردی است که اینجانب ، به عنوان وکیل قراردادهای بین المللی به آنها برخورد می نمایم و بر خود لازم می دانم برای بالا بردن سطح آگاهی تجار و شرکتهای ایرانی و جلوگیری از تضییع حقوق ایرانیان ارائه نمایم.

با سپاس – امیر آذرباد وکیل امور قراردادهای بین المللی – وکیل دعاوی بین المللی