وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

ضمانت و گارانتی در تجارت و بازرگانی

با سلام، یکی از موضوعاتی که در حوزه تجارت کاربرد وسیعی دارد، ضمانت و گارانتی است. از این روی، مناسب دیده شد که مفهوم ضمانت و گارانتی در تجارت ، توضیح داده شود.

بسیار محتمل است که در یک قرارداد بین المللی ، یک طرف از طرف دیگر قرارداد بین المللی بابت تضمین پرداختها و یا دریافتها ، مطالبه ضمانت کند. بنابر این ، کاربرد ضمانت ها در تجارت بین المللی بسیار زیاد است. البته باید گفت، برخی از شیوه های پرداخت ، ضمانتی پیشگیرانه را در دل خود دارد. مانند ال سی یا اعتبارات اسنادی ، اما به هیچ وجه تمام کارکردهای ضمانت را ایفاء نمی کند.

تعریف ضمانت در تمامی کشور های معمولا یکسان است و در تجارت مفهوم نسبتا واحدی دارد. آنچه فرهنگ لغت تجارت آکسفورد از ضمانت می کند این است که یک شخص ثالث (ضامن )  که طرف قرارداد میان دیگران نیست، تعهد می نماید که بپذیرد مسئولیت را اگر طرفین اجرای تعهدات قراردادی را نقض نموده اند.

این تعریف از بسیاری از جهات مشابه تعریفی است که در قانون ما در ایران وجود دارد. بر اساس ماده ۶۸۴ قانون مدنی ایران ، عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگر است به عهده بگیرد. قانون تجارت ایران که محل مراجعه تجار است، متاسفانه با عدم تعریف از ضمانت و مفهوم آن به برخی از شرایط مطالبه و دیگر احکام آن پرداخته است. (مواد ۴۰۲ الی ۴۱۱ قانون تجارت ایران – مصوب ۱۳۱۱/۲/۱۳ )

مشکلاتی که ناشی از عدم استقلال ضمانت ضامن با قرارداد ایجاد می کرد، نیاز به مستقل بودن ضمانت از قرارداد و اشخاص قراردادی را ایجاد نمود که هم به پدیدار شدن ضمانت نامه های بانکی انجامید و هم در مفهوم اینکه آیا ضمانت یک عقد دوطرفه است تشکیک وارد ساخت.

به عنوان یک وکیل قراردادهای بین المللی باید گفت: مهمترین دغدغه نیز از این امر ناشی می شد که شخصی که ضمانتی را دریافت نموده ، بدون اینکه روابط قراردادی اثری در اعتبار و امکان وصول آن بوجود آورد ، بتواند روی آن ضمانت مستقلا حساب کند و آن را وصول نماید.

موضوع ضمانت نامه های بانکی نیازمند درج مطالب جداگانه است، چرا که در تجارت بین المللی ، در مورد ضمانت نامه ها کنوانسیونهای متعددی نیز وجود دارد.

نکته دیگر در مورد ضمانت اینکه، مفهوم ضمانت با وارنتی متقاوت است. علی رغم شباهت ها، آثار حقوقی متفاوتی دارد. البته در برخی از انواع وارنتی،  گارانتی و وارانتی بسیار به هم نزدیک می گردند.

در تجارت بین المللی، ضمانت های متفاوتی وجود دارد که به فراخور رابطه و توان طرفین، مورد استفاده قرار می گیرد، اما آنچه معمولا مطلوب تجار بین المللی است، ضمانت نامه بانکی غیر مشروط و عند المطالبه است که می بایست در مورد جزییات و مفاد آن، یک وکیل متبحر در حوزه قراردادهای تجاری بین المللی بر آن نظارت داشته باشد.

امیر آذرباد-

وکیل دعاوی تجاری و وکیل امور تجاری

www.lawoffices.ir

 

2 نظر

 • S.ddah.@gmail.com

  سلام اقای آذرباد جا داره ازتون برای موضوع های بین المللی تشکر و قدر دانی کنم. بهتر میدانید که ال سی تو شرایط الان سخت است میشه لطف کنید برای روش های جایگزین مطلب بفرمایید
  ممنون
  صادقی- بخش بازرگانی شرکت تولیدی

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام، بله حتما.
   الیته در این زمینه می توانید به مطالبی که در مورد ضمانت نامه های بین المللی در سایت قرار گرفته است نیز مراجعه بفرمایید.
   تشکر – امیر آذرباد وکیل دعاوی بین المللی

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *