قوانین حاکم بر ثبت اختراع ، علامت تجاری – برند و طرح صنعتی

با سلام به خونندگان محترم؛ یکی از مسائل مهمی که یک وکیل امور تجاری با ان سرو کار خواهد داشتف مسائل راجع به حقوقی مالکیت فکری و معنوی است.

پرسشهای زیادی در خصوص علائم تجاری یا آنچه به طرز معمول افراد در جامعه عرفی برند گفته می شود می گردد که ذکر نکاتی را در این خصوص لازم می دانیم؛

اولا اینکه علاوه بر اینکه کشور ها سعی دارند که با تصویب کنوانسیون ها وو ملحق شده به آنها،به سمت وحدت در این خصوص بروند،اما هنوز هم اینگونه است که هر کشوری دارای قوانین داخلی راجع به خود است و عمدتا،دادگاههای هر کشوری از علامات ثبت شده در خاک کشور خودش حمایت می کند،خصوصا حمایتهای کیفری نسبت به نقض کنندگان حقوق مالک علامت تجاری. بنابر این یک وکیل امور تجاری در ایران ، همانند یک وکیل امور تجاری در کشورهای دیگر به موضوعات تجاری این حوزه می پردازد.

بنابر این چنانچه در پی صادرات غیر موردی به کشوری هستید برای مصون ماندن از فرصت طلبان وو حمایت مراجع قضایی آن کشور از شما به عنوان صاحب علامت تچاری،به عنوان وکیل امور تجارت بین المللی اکیدا توصیه میکنیم که اگر علامت تجاری شما برایتان اهمیت دارد(که قطعا اینگونه است)نسبت به ثبت آن در کشور حوزه صادراتی خود اقدام نمایید. این همان مشاوره ای است که ما به عنوان وکیل امور تجاری در ایران به موکلین و متقاضیان مشاوره حقوقی خارجی مان در بدو امر می نماییم.

و اما قوانین داخلی ایران در خصوص علامت تجاری-برند

در خصوص حمایت و ثبت علائم تجاری،اختراعات،طرح های صنعتی در سال ۱۳۸۶ قانونی موسوم به قانون ثبت اختراعات،طرح هاي صنعتی و علائم تجاری ۶۶ ماده به تصویب رسید و از اردیبهشت سال ۱۳۸۷ قدرت اجرایی یافت،آیین نامه اجرایی آن نیز در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ در ۱۹۲ ماده و ۱۰۴ تبصره و سه پیوست که ناظر است به جدول هزینه ها،طبقه بندی های بین المللی و عمدتا فرم ها می باشد. به تصویب رییس قوه قضاییه رسید و یک ماه بعد پس از چاپ در روزنامه رسمی به مرحله اجرا در آمد و تا کنون ملاک مسائل مربوطه است.

قانون و آیین نامه جدید نوآوری های زیادی داشته است و اما کاستی هایی نیز نسبت به قانون قبل از خود نشان میدهد.از جمله اینکه به موجب بند ب از ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات،طرحهای صنعتی و علائم تجاری از علامت به عنوان هر نشان قابل رویت نام برده میشود و عملا موارد دیگر که با حس های دیگر انسانی درک می گردد را تحت شمول قرار نمیدهداز این مسائل که بگذریم امروزه بسیاری از مسائل در این حوزه بیشتر بر سر سوء استفاده از علامات و اختراعات و نقض حقوق صاحبان آن است.

برخی از ادعا ها در مراجع ثبتی و کمیسیونها پیگیری می گردند نظیر اعتراض نسبت به رد اعتراض اظهارنامه متقاضی ثبت اعتراض که در کمیسیون ماده ۱۷۰ همین قانون رسیدگی می گردند و موارد دیگر که دارای خصیصه کیفری و یا حقوقی باشند وفق ماده ۱۷۹ آیین نامه اشاره شده در صلاحیت شعب خاصی از دادگاههای تهران قرار گرفته اند. رسیدگی به اختلافات در این حوزه، یکی از مهمترین موضوعاتی است که در دفتر حقوقی اذرباد پیگیری می شود، البته زمینه فعالیت دفتر را می توانید در این لینک مطالعه بفرمایید.

این نکته نیز قابل ذکر است که گاهی دیده می شود كه فرضا دعوای کیفری سوء استفاده از علامت تجاری تحت عنوان جعل که جرم موضوع قانون مجازات اسلامی است تحت رسیدگی قرار گرفته است. بنابر این وکیل امور تجاری در مراجع کیفری و حقوقی دعاوی مقتضی را مطرح یا از حقوق موکلین خود دفاع می نماید.

ثبت اختراعات،علائم و طرح های صنعتی همچون شرکتها و موسسات غیر تجاری دیگر به صورت حضوری پذیرفته نمی شود و تنها از طریق ثبت در سایت اداره ثبت شرکتها صورت می پذیرد که بسیار زیاد در کاهش مراجعات موثر بوده است.البته در مواردی می توان درخواستهایی را به صورت حضوری مطرح و تقدیم داشت.مکاتبات با کارشناسان هر حوزه نیز از طریق سایت صورت می پذیرد.البته در خصوص ثبت هریک از موارد بالا دارای نکات ظریفی نیز می باشد که پرداختن به آنها مستلزم ارائه مقاله ای جداگانه در ایین زمینه خواهد بود.

وکیل قراردادها و دعاوی تجاری بین المللی
دانشجوی دوره دکترای حقوق خصوصی

www.lawoffices.ir

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *