Amir Azarbad

علامت تجاری – برند و معاهدات بین المللی

با سلام به خوانندگان؛ علامت تجاری یا با اندکی مسامحه در تعبیر، آنچه از آن به برند نام برده می شود، امروزه برای شرکتهای تجاری به عنوان یکی از مهمترین اقلام سرمایه ای در نظر گرفته می شود و خیل عظیمی از دعاوی دادگستری ای را تشکیل می دهد که یک وکیل تجاری می بایست در این خصوص اطلاعات کامل داشته باشد. بنابر این به نظر می رسد تنظیم مقاله ای مستقل با نام علامت تجاری – برند و معاهدات بین المللی ضروری باشد.

در برخی از شرکتهای تجاری، ارزش مالی تقویم شده یک علامت تجاری، گاهی تا دهها میلیارد دلار بر آورد می گردد. این جایگاه مالی تا آنجا است که در زمان تقسیم اموال شرکت بسیار شنیده می شود که از سوی مالکین، برند در یک سو و سایر دارایی های شرکت در سوی دیگر قرار می گیرد.

از این روی طبیعی است که این حوزه از حقوق خصوصی منشاء اختلافات و مناقشات زیادی  باشد، تا آنجا که حتی شعب خاصی در مجتمع های قضایی تخصصا به دعاوی مربوط به این حوزه بپردازند.

وکیل برای ثبت برند و وکیل دعاوی برند نیز کسی است که حوزه حقوق مالکیت معنوی را به عنوان یک امر تخصصی پیگیری می کند، ممکن است وکیل در امور علامت تجاری از ابتدا امور مرتبط با ثبت علامات تجاری را برعهده بگیرد و یا اینکه وکیل امور برند و علامت تجاری ثبت شده، در صدد حفظ حقوق موکل خود نسبت به ناقضین حقوق موکل خود به دفاع برخیزد. وکیل بین المللی نیز که با این امور کی \ردازد می بایست به امور علامت تجاری – برند و معاهدات بین المللی تسلط کافی و وافی داشته باشد.

مالکین برند ها بسیار علاقه مندند بدانند که بر سرمایه آنها، که در اینجا منظور علامت تجاری آنها است، چه قانونی حاکم است ؟ که هسته اصلی نوشته علامت تجاری – برند و معاهدات بین المللی را بهخ خود اختصاص می دهد.

بنابر این موضوعی که بسیار  پرسیده می شود، قانون حاکم بر علائم تجاری است.

امیر آذرباد وکیل امور تجارت داخلی و بین المللی افتخار دارد در این حوزه مطالب زیر را حضورتان بیان دارد.

واقعیت این است که برخی از قوانین حاکم بر علامات تجاری دارای منشاء داخلی و برخی دیگر منشاء خارجی دارند. سابقا در نوشته ای در این سایت و همچنین در وبلاگ به تفصیل در مورد آن گفته ایم که می توانید برای مطالعه به آن مطالب مراجعه نمایید.

همچنین برای مطالعه قوانین حاکم بر قوانین ثبت علامت تجاری  و اختراع و طرح صنعتی می توانید به مقاله ای که سابقا در این سایت قرارداده شده است مراجعه فرمایید. لینک این مقاله: قوانین حاکم بر ثبت اختراع، علامت تجاری – برند و طرح صنعتی

در خصوص قوانین دارای منشاء خارجی نیز لازم است بگوییم که  چون ایران به معاهدات بین المللی ناظر به علامت تجاری  پیوسته است، لذا آن قوانین بین المللی در حکم  قوانین لازم الاجرای داخلی است. بنابر این چرخه نوشتار علامت تجاری – برند و معاهدات بین المللی در ایران کامل خوهد بود و دارای ادبیان و منبع قانونی است.

البته نظریات علما و دانشمندان حقوق، این است که معاهداتی که دولیت ایران به آنها پیوسته است از لحاظ درجه بندی، قدری بالاتر از قوانین عادی داخلی به شمار می  آیند. در این باره ماده ۹ قانون مدنی ایران مقرر داشته است:

          ” مقررات عهودي كه بر طبق قانون اساسي بين دول ايران و ساير دول منعقد شده باشد در حكم قانون است”

 بنابر این، به عنوان وکیلی که در حوزه امور تجارت بین المللی فعالیت می کنیم، گاهی می بایست قوانین کشورهای دیگر را نیز در این حوزه رصد نمایم، تجربیات بنده در مراجعه به این قوانین بیانگر آن است که قوانین ایران به جز مواردی که هر کشوری راه متفاوتی را برای خود برگزیده است، هماهنگ و هم سنگ با دیگر کشورهای پیشرفته دنیا است. بنابر این به وکیل بین المللی که در خارج از کشور به او مراجعه می شودُ می تواند مقررات یکنواختی را که در مورد علامت تجاری است در ایران دریابد از این روی تفاوت اندکی وجود دارد در تفسیر موازین  علامت تجاری – برند و معاهدات بین المللی در ایران نسبت به کشور های عضو کنوانسیون های مربوطه.

در مقاله ای که در بالا معرفی شد، توضیح داده شده که قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علایم تجاری مصوب ۱۳۸۶ و آیین نامه اجرایی آن است، اما نکته ای که گاهی از آن غفلت می گردد؛ اصل تفوق معاهدات بین المللی بر قوانین داخلی است.

این به این معنی که اگر در مواردی، معاهدات در تعارض با قوانین داخلی امری را نشان دهند، آنچه ارجحیت خواهد داشت، مفاد معاهدات خواهد بود.

این اصل در  ماده ۶۲ از قانون ثبت اختراعات،طرح های صنعتی و علایم تجاری مصوب ۱۳۸۶ پیش بینی شده است،در این ماده می خوانیم؛

“در صورت تعارض مفاد این قانون با مقررات مندرج در معاهدات بین المللی راجع به مالکیت صنعتی که دولت جمهوری اسلامی ایران به آنها پیوسته و یا می پیوندد مقررات معاهدات مذکور مقدم است”.

بنابراین برای فهم کامل مقررات حاکم باید به معاهدات مراجعه نمود تا تمامی زوایای راجع به آنها برای طرح دعاوی و تحلیل موضوعات روشن گردد.

تاکنون دو معاهده مهم در این زمینه مصوب شده است که در آینده راجع به آنها توضیحاتی خواهیم داد.

البته این معاهدات به زبان فارسی وجود دارد که برای دریافت نسخه های این قوانین می توانید به سایت اداره مالکیت معنوی قوه قضاییه مراجعه کنید. این را هم در همین جا اضافه می نماییم که حقوق مولف از این شاخه حقوقی جدا است.

به عنوان وکیل امور تجارت بین المللی یک توصیه را عرض می نمایم و آن اینکه اگر برای آنکه صادرات محصولات خود را که در ایران علامت تجاری ثبت شده دارید، ابتدا در مورد مالیکت معنوی و حقوق ناشی از آن مطالعه کامل انجام دهید.

هرکشوری، به جز در پاره ای از موارد، تنها از علامات ثبت شده در کشور خود حمایت می کند.

بنابر این به نظر می رسد باید قبل از آنکه محصولات خود را به بازار هدف در خارج از کشور ارسال نمایید، علامت تجاری خود را در آن کشور ثبت نمایید.

اگر علامت تجاری شما در کشور دیگری ثبت شود، به سختی می توانید نسبت به آن ادعایی داشته باشید، خصوصا اگر تا به حال کالای شما به داخل آن کشور نیز صادر نشده باشد!، این نکته متاسفانه بسیار از ناحیه تجار نادیده گرفته می شود.

در شرکتهای تجاری بزرگی که تا به حال وکیل آنها بوده ام، اولین اموری را که برای امور حقوقی بین المللی آنها توصیه و دنبال میکنم، موارد حمایتی علامت تجاری شرکت است.

حقوق مالکیت معنوی و صنعتی یکی از اقلام بسیار با اهمیت در تجارت بین المللی است.

از اینکه مشاهده می شود برخی از افراد سود جو، علامت تجاری یک شرکت ایرانی را ثبت کرده اند و برای صدور کالای وی در آن کشور مشکلاتی ایجاد شده است، جای بسی تاسف و ناراحتی دارد.

برای تسط بیشتر در خصوص علامت تجاری – برند و معاهدات بین المللی مطلب بعدی که بر موضوعات ناشی از برند حاکم است، رویه های شکل گرفته  می باشند که بعضا به سختی از مفاد قوانین موجود قابل برداشت هستند.

لذا در این حوزه مشاوره از شخص با تجربه نیز بسیار سودمند است.در این زمینه دفتر حقوقی امیر آذرباد وکیل امور تجارت بین المللی با افتخار مشاوره های لازم را ارائه خواهد کرد. درخصوص ثبت بین المللی علامات تجاری نیز مقررات بین المللی وجود دارد که در نوشته ای مستقل به آنها پرداخته می شود.

وکیل متخصص امور تجارت داخلی و بین المللی

امیر آذرباد وکیل پایه یک دادگستری

دانشجوی دوره دکتری حقوق خصوصی

www.lawoffices.ir

4 نظر

 • كياني

  سلام ممنون از سايت عاليتون
  اقاي وكيل در مورد چك دو امضا ميشه توضيح بديد ممنون

  • وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

   با سلام؛
   در خصوص چک دو امضاء نیز موارد به همین صورت است با این تفاوت که هریک از امضاء کنندگان نسبت به نیمی از مبلغ وجه چک مسئولیت پرداخت خواهند داشت.
   وکیل امور بین المللی-
   http://www.lawoffices.ir

 • برند تجاري

  سلام ممنون ازتون براي جوابهاتون اقاي وكيل ما نماينده يه شركت سويدي هستيم برند شركت رو غير مجاز استفده ميكنن چطور ميتونيم شكايت كنيم؟

 • Ghasem

  سلام ،تشکر از مطالب های کاربردی شما . مطلب های شما سلیس و مفید بود.

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *