چک های حقوقی و کیفری امیرآذرباد وکیل قراردادهای بین المللی

مسئولیت تضامنی صادرکننده چک

با سلام به خوانندگان محترم؛مسائل حقوقی شرکتهای تجاری بخش عظیمی از مسائل حقوقی اقتصادی و تجاری را به خود اختصاص داده است، سرمایه گذاران دریافته اند که دیگر به روش سنتی نمی توان امور اقتصادی را پیش برد و انجام کارهای بزرگتر نیازمند احداث زیر بنای مستحکم تر به نام شرکت تجاری دارد. یکی از این مسائل مسئولیت تضامنی صادرکننده چک است.

از این روی، بدیهی است که تا روحیه همکاری و کار جمعی در کشور ما جای خود را پیدا کند، اختلافات زیادی وجود داشته باشد. در تجارت و بازرگانی بین المللی کنونی، عمدتا مبادلات و قراردادهای بین المللی میان شرکتهای تجاری صورت می گیرد و دیگر فضای سنتی ای وجود ندارد که یک تاجر در بازار بدون نیاز به تاسیس یک شرکت تجاری بخش عمده ای از روابط تجاری را به خود اختصاص می داد.

شاید در تجارت و بازرگانی داخلی همچنان مواردی اینچنین باشد، اما دست کم در حوزه تجارت بین الملل که به این نحو است.

یکی از عمده مسائلی که گاهی مدیران عامل شرکتهای تجاری از آن نا آگاهند،، مسئولیت تضامنی صادرکننده چک و مسئولیت امضاء کنندگان چک است. همانگونه که می دانیم در شرکتهای تجاری اشخاصی به موجب اساسنامه و یا صورتجلسات به عنوان صاحبین حق امضاء برای صدور چک و سایر اوراق تعهد آور برگزیده می شوند. برای اطلاع کلی از مسئولیت مدیران می توانید نوشته ” اختیارات هیئت مدیره در شرکتهای تجاری ” مراجعه فرمایید.

چرا که علی رغم اینکه شرکت دارای شخصیت حقوقی مستقل از اعضاء، سهامدارن، بازرسان و سایر ارکان خود است، اما نمی تواند خود اقدام به صدور چک کند، بنابر این اشخاصی برای این امر انتخاب می گردند که عمدتا مدیر عامل شرکت است.

این انتخاب نیز منطقی است، چرا که مدیر عامل  اصولا با افراد بیرون از شرکت روابط تجاری را ترتیب می دهد و اقتضاء این ارتباطات، انعقاد قراردادها است که صدور و ارائه چک یکی از شایع ترین شیوه های پرداخت وجوه است.

قطع نظر از اینکه مدیر عامل چک را به نمایندگی از شرکت صادر می کند و در حقیقت شرکت است که می بایست مبالغ وجه چک را پرداخت نماید، اما قانون برای وی مسئولیت تضامنی پیش بینی کرده است، و به عبارت دیگر مسئولیت تضامنی صادرکننده چک بر عهده وی است.چراکه قانونگذار در هرحال برای حفظ اعتبار بیشتر این سند مهم تجاری کوشا بوده است.

ماده ۱۹ قانون صدور چک در مورد مسئولیت تضامنی صادرکننده چک بیان داشته است:

             “در صورتی که چک به وکالت یا نمایندگی از طرف صاحب حساب اعم از شخص حقیقی یا حقوقی صادر شده باشد،صادر کننده و صاحب حساب متضامنا مسئول پرداخت وجه چک بوده و اجراییه و حکم ضرر و زیان بر اساس تضامن علیه هر دو صادر می شود به علاوه امضاء کننده چک طبق مقررات این قانون مسئولیت کیفری خواهد داشت،مگر اینکه ثابت نماید،که عدم پرداخت مستند به عمل صاحب حساب یا وکیل یا نماینده بعدی او است  که در این صورت کسی که به موجب عدم پرداخت شده از نظر کیفری مسئول خواهد بود”

این ماده بیانگر مسئولیت تضامنی صادر کننده چک نسبت به پرداخت وجه چک و خسارات خواهد بود.در خصوص مسئولیت کیفری و همچنین مسئولیت وی از نظر اجرای اسناد نیز در مطالب بعدی توضیحاتی را خواهیم داد.مسئولیت تضامنی هم به عبارت ساده مسئولیت شخص صادر کننده نسبت به پرداخت کل وجه و خسارات است.

امیر آذرباد، وکیل پایه یک دادگستری، افتخار دارد در این زمینه راهگشای مسائل حقوقی تجاری باشد، در ارتباط با این مطلب اضافه می نماییم، مسئولیت صادر کننده چک به قراردادهای بین المللی این است که بسیار اتفاق می افتد و بنده نیز در قراردادهای بین المللی در ایران مشاهده کرده ام که یک شرکت داخلی ضمانتی برای انجام کاری از طرف شرکت خارجی چکی را به شرکت ایرانی داده است به دلیل عدم توانایی شرکت خارجی برای صدور چک ایرانی که این شرکت ایرانی ممکن است یک شرکت تابعه از شرکت ایرانی باشد.

یا اینکه شرکت ایرانی به نفع  شرکت خارجی چکی را صادر و تحویل داده است و دعوای مطالبه وجه و خسارت چک توسط وکلای ایرانی شرکت خارجی در ایران صورت پذیرفته است و به عنوان وکیل مشاور یک شرکت خارجی باید نسبت به این امور کاملا مطلع بود.

برای مطالعه سایر مقالات راجع به چک می توانید به نوشته های ذیل مراجعه فرمایید:

چک های حقوقی و کیفری

چک و اسناد تجاری

مسائل پیرامون چک

وکیل امور قراردادها و دعاوی تجارت بین المللی

دانشجوی دوره دکتری حقوق خصوصی

www.lawoffices.ir

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *