وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

اقامه دعاوی در ایران علیه شرکتهای خارجی

با سلام – اقامه دعاوی در ایران علیه شرکتهای خارجی بیشترین حجم از پرسشهای واصله از دفتر حقوقی ما است که از ناحیه شرکتها و تجار ایرانی مطرح می گردد.
بسیار اتفاق می افتد که شرکتهای خارجی به دلایل متعدد، تعهدات قراردادی خود را نقض می کنند و شرکتهای ایرانی بعد از مایوس شدن از نتایج مذاکرات ، به فکر اقامه دعاوی در دادگاه ها می افتند.

بر این اساس، این پرسش که چگونه می توانند به محاکم قضایی مراجعه نمایند و دعوای بین المللی را اقامه نمایند اولین پرسش پیش روی آنها است.
حقیقت این است که می بایست چند مورد را از یکدیگر تفکیک نمود.

لذا یک وکیل بین المللی برای طرح دعاوی بین المللی باید موارد زیر را در نظر بگیرد:

 • آیا در قرارداد ، برای حل و فصل اختلافات شیوه خاصی پیش بین شده است یا خیر؟ منظور اینکه آیا مراجعه به دادگاههای دولتی و یا مراجع داوری پیش بینی شده است؟
 •    معمول است که قراردادهای تجاری بین المللی حاوی شرط داوری تجاری بین المللی هستند. تجار از دو کشور متفاوت به سختی موافقت می کنند تا اختلافاتشان به دادگاههای دولتی یک طرف قراداد ارجاع شود. حتی در مورد مرجع داوری صلاحیت دار نیز حساسیت هایی را در نظر دارند. از جمله اینکه آن مرجع داوری اعتبار بالایی داشته باشد و داوری بین المللی را به صورت حرفه ای انجام دهد.
 • معمولا، شرط راجع به شیوه حل و فصل اختلافات با قانون حاکم بر خود قرارداد از ناحیه طرفین قرارداد اشتباه گرفته می شود، شیوه حل و فصل اختلافات و مراجع قضایی و یا داوری که در قرارداد پیش بینی شده است به اختلافات رسیدگی می کند، اما در رسیدگی به اختلافات بین المللی به قانون حاکم بر قرارداد در موارد مربوطه مراجعه خواهد نمود.
 • چنانچه در قرارداد تجاری بین المللی شرط داوری بین المللی پیش بینی شده باشد، دعاوی و اختلافات طرفین می بایست به همان مرجع داوری ارجاع شود.
 • مورد بعد در مورد اجرای آراء قضایی کشور ها توسط کشورهای دیگر است. این امور می بایست توسط یک وکیل دعاوی بین المللی مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد. اجرای آراء قضایی صادره در یک کشور دارای مسائل مختلفی است که در قوانین داخلی کشور ها آمده است. در مورد کشور ما ایران، می توانید به بخش اجرای آراء دادگاههای خارجی در قانون اجرای احکام مدنی مراجعه نمایید.

با سپاس – امیر آذرباد وکیل دعاوی بین المللی

مقالات مرتبط:

قرارنامه داوری – داوری تجاری بین المللی

وکیل قراردادهای بین المللی

وکیل بین المللی

وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

موضع قانون حاکم در قرارداد بین المللی

با سلام – موضع قانون حاکم در قرارداد بین المللی موضوعی است که در طی سالیان تنظیم قراداد بین المللی به تجربه دریافته ایم.

معمولا یکی از شروط استانداردی که در قراردادهای بین المللی وجود دارد، قانون حاکم یا Governing Law  یا Applicable Law  یا مواردی از این نوع عبارات است.

این ماده علی رغم اینکه در مواد انتهایی یک قراردادهای تجاری بین المللی می آید، اما باید یکی از ابتدائی ترین موادی باشد که توسط یک وکیل قراردادهای بین المللی مورد بررسی واقع می گردد.

اگر موضوع قانون حاکم در قرارداد بین المللی که تنظیم می شود، اساسا آن معامله را بی اعتبار بداند، چه سرنوشتی در انتظار طرفین قرارداد خواهد بود؟

اگر موضع قانون حاکم در قرارداد بین المللی که تنظیم می شود، شروطی را برای اجرایی شدن آن قرارداد بین المللی در نظر گرفته باشد، آیا می توان قرارداد را تنظیم نمود و در انتها قانون حاکم را در آن درج کرد؟

بنابر این موضوع قانون حاکم در قرارداد بین المللی فوق العاده حائز اهیمت است. از این روی، اکیدا توصیه می شود، ابتدا موضوع قانون حاکم در قرارداد بین المللی فرضا قرارداد بین المللی خریدو فروش کالا  توسط یک وکیل قراردادهای بین المللی  یا دست کم یک مشاور قرارداد بین المللی  مورد بررسی قرار گیرد.

سپس با در نظر گرفتن موانع یا شروط اجرایی ای که آن قانون حاکم برای قراردادهای مورد نظر پیش بینی نموده است، نسبت به درج آن در قرارداد اقدام نمایید.

قانون حاکم در قرادادهای بین المللی ، علاوه بر موارد بالا در بردارنده مسائل دیگری نیز می باشد.

موضوع ماده ۹۶۸ قانون مدنی و اختلاف نظرات پیرامون امری یا تخییری بودن این ماده قانونی هنوز موضوعی جدی است. رویه واحدی نیز در محاکم قضایی شکل نگرفته است، بنابر این در مرحله تنظیم قراداد بین المللی می بایست تابعیت طرفین یکی از مسائلی باشد که یک وکیل تجارت بین المللی به آن با دید عمیقی بنگرد.

سپاس – امیر آذرباد ، وکیل قراردادهای بین المللی و دعاوی بین المللی تجاری

وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

قرارنامه داوری – داوری تجاری بین المللی

با سلام – در مورد داوری اختلافات تجاری بین المللی بسیار باید آموخت. چرا که حضور وکیل دعاوی تجاری در آن بسیار پررنگ است. از سوی دیگر نیز شرکتها و تجار بین المللی نیازمند داشتن وکلای متخصص در امور داوری بین المللی هستند. یکی از این موارد قرارنامه داوری است.

بیش از نود درصد از اختلافات تجاری بین المللی در دیوان های داوری حل و فصل می گردد و از  یک وکیل تجاری که قراردادهای بین المللی را تنظیم و مشاوره می دهد انتظار می رود که در دعاوی بین المللی نیز وکالت حرفه ای و تخصصی از موکلین خود داشته باشد و که مستقیما به حوزه داوری بی المللی مربوط است.

بسیاری از داوران حرفه ای بین المللی ، اساس بدون تنظیم و انعقاد قرارنامه داوری شروع به داوری نمی کنند. قرارنامه داوری کمتر در کتب تجاری به آن پرداخته می شود اما در عمل بسیار نکته حائز اهمیتی است

در تجربه ای که اخیرا داشته ام، داور رسیدگی کننده بدون انعقاد قرار نامه داوری شروع به داوری نمود اما به همین لحاظ و اشکالاتی که در نبود قرار نامه داوری بود، اساس امکان صدور رای حل و فصل کننده اختلاف برای داور در طی سیر پرونده و با استفاده از ضعف فقدان قرار نامه داوری مهیا نشد.

موارد متعدد و استانداردی معمولا در قرار نامه داوری درج می گردد. که معمولا در قواعد داوری نهادهای داوری به آنها اشاره شده است. نمونه مناسب برای وکلا در ایران به نظر ماده ۳۹ قواعد و آیین داوری مرکز داوری اتاق ایران است. که می توانید به آن مراجعه نمایید. مواردی همچون مشخصات طرفین، خلاصه ای از ادعاها و مدافعات، محل و زبان داوری و اموری از این دست.

وجود قرارنامه داوری، از بروز بسیاری از موارد مخل رسیدگی داوری جلوگیری می نماید.

امیر آذرباد – وکیل تجاری داخلی و بین المللی – اختلافات و قرادادهای بین المللی

مقالات مرتبط:

خسارات دادرسی در دعاوی مطروحه در داوری بین المللی

ملاک بین المللی بودن داوری از منظر قوانین موضوعه ایران

زبان داوری در داوری های بین المللی اختلافات تجاری

اقامه دعوای بین المللی تجاری

کارآموز وکالت – وکیل سرپرست

با سلام – می دانیم که اشخاص پس از قبولی در آزمون کارآموزی وکالت، در یک دوره مشخص به کارآموزی وکالت تحت سرپرستی یک وکیل  می پردازند.

بنابر این، از این روی از کارآموز وکالتی که کارآموزی ایشان در شهر تهران باشد و از کانون وکلای دادگستری پروانه کارآموزی دریافت نموده باشند، دعوت می گردد، با افتخار، کارآموزی خود را در این دفتر سپری نمایند.

برای تماس با شماره ۰۹۱۲۱۲۰۲۹۳۱ تماس حاصل بفرمایید.

با سپاس – دفتر حقوقی امیر آذرباد

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

ثبت علامت تجاری – برند

با سلام – مالکیت صنعتی و موارد آن به عنوان یکی از مهمترین اموال یک کسب و کار شناخته می شوند.

تولید کننده کالا یا خدمات، با ارائه مطلوب کالا و خدمات خود هر روزه به اعتبار علامت خود می اندیشد و اصطلاحا برندیگ می کند.

بنابر این می بایست نسبت به جنبه های حقوقی مهمترین دارایی خود اشراف کامل داشته باشد و از تجربه و مشاوره وکیل تجاری بهره ببرد.

در خصوص علامت تجاری  و مفهوم آن در نوشته علامت تجاری – برند و معاهدات بین المللی توضیح مختصری داده شده است، اما آنچه در این جا قصد داریم عنوان نماییم، لزوم ثبت علامت تجاری – برند است.

به نظر می رسد اولین قدم برای تاجر و شرکت تجاری – تولیدی – خدماتی اقدام به ثبت علامت تجاری یا ثبت برند خود باشد.

راه برای ثبت علامت تجاری دشوار نیست، مرکز مالکیت معنوی تقاضاهای وارده را که شامل اظهارنامه و ضمائم آن است به صورت الکترونیکی دریافت و بررسی می کند.

مبنای بررسی و امکان ثبت علامت تجاری ، قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب سال ۱۳۸۶ و آیین نامه اجرایی آن است.

می توانید در مورد این قانون و آیین نانه اجرایی آن از یک وکیل تجاری تفسیر آن را بخواهید و یا توضیحات بیشتر راجع به قانون و آیین نامه فوق را می توانید در نوشته : مقررات راجع به اختراع – علامت تجاری (برند) و طرح صنعتی مطالعه بفرمایید.

بهتر است بدانیم، ثبت علامت تجاری برای پوشش حمایتهای قانونی در برابر سوء استفاده کنندگان، یکی از مهمترین اقداماتی است که شرکتها می بایست انجام دهند.

بنابر این، بهتر است در این مورد دو نکته را مدنظر داشته باشیم؛

اول اینکه در مورد علامت تجاری تان حتما اقدام به ثبت نمایید.

دوم اینکه، همواره با رصد آگهی هایی که منتشر می شود – ( منظور آگهی های منتشره در مورد علائم تجاری مندرج در  روزنامه رسمی هستند ) و ممکن است علامت تجاری شما را تحت تاثیر قرار داده باشند اقدام مناسب قانونی به موقع انجام دهید.

برای ثبت برند یا ثبت علامت تجاری البته باید به مواردی که قانونا علامت قابل ثبت نیست توجه نمود،

مواردی که علائم تجاری قابلیت ثبت ندارد، به شرح زیر است:

 • الف)-نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.
 • ب)-خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
 • ج)-مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبداء جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آن ها گمراه کند.
 • د)-عین یا تقلید نشان نظامی، پرچم، یا سایر نشانهای مملکتی یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمانهای بین الدولی یا سازمانهایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد، مگر آنکه توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذیربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
 • ه)-عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است.
 • و)- عین یا شبیه آن قبلا برای خدمات غیر مشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آنکه عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک قبلی لطمه وارد سازد.
 • ز)- عین علامتی باشد که قبلا به نام مالک دیگری ثبت شده و یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالا و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.

ثبت علامت تجاری ، نیازمند تنظیم و ثبت اظهارنامه است، ینابر این با توجه به قوانینی که در مورد ثبت تجاری گفته شد، در مورد اظهارنامه مب بایست معمول گردد، در نوشته های بعدی ، موارد راجع به حق تقدم ، استرداد اظهارنامه ، اصلاح و ثبت آن موارد بیشتری ارائه خواهد گردید ان شاالله.

امیر آذرباد

 وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

مقالات مرتبط:

وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

نکات کاربردی قراردادهای بین المللی تجاری

با سلام –  موضوعی که در این نوشتار درصدد توضیح هستیم عبارت است از ذکر مشخصات فنی در قراردادهای تجاری بین المللی . که یکی از نکات کاربردی قراردادهای بین المللی تجاری به شمار می آید.

ممکن است در نظر اول و قبل از توضیحات این عنوان، عبارتی غریب باشد، اما اهمیت آن برای وکیلی که به صورت تخصصی در زمینه تهیه و تنظیم قرارداد تجاری بین المللی فعالیت می کند که ما او را وکیل قراردادهای بین المللی می شناسیم، پوشیده نیست.

در هنگام تنطیم قرارداد بین المللی تمامی مواد قرارداد دارای اهمیت است،چرا که سرنوشت یک قرارداد به تک تک مفاد قرارداد بسته است،یکی از این موارد در قرارداد های تجاری بین المللی که  به طور مثال در اینجا قرارداد بین المللی خرید و فروش کالا باشد،  به مشخصات کالای موضوع قرارداد اختصاص خواهد داشت. که می بایست در آن به نکاتی توجه نمود.

نکات مهم در خصوص ذکر مشخصات فنی در قراردادهای بین المللی

 • امروزه با توسعه تکنولوژی کشور ها و صنایع، کالاهای تجاری به شدت متنوع شده اند از این روی دیگر تنها نمی توان به ظاهر یک کالا برای شناخت آن بسنده کرد. علائم تجاری گوناگون و آنچه به عنوان برند شناخته می شوند بسیار گوناگون اندکه بر روی کالاهایی حک می گردند و در کشورهای مختلف تولید می شوند. بالتبع، چون استانداردهای ساخت در هر کشور سازنده متفاوت با کشوری است که آن کالا در آن استفاده می شود  و این استانداردها نیز بعضا از جمله استاندارد های اجباری شناخته می شوند لذا تنها شهرت یک علامت تجاری به تنهایی کافی برای امکان ورود به کشور مقصد نیست .این را هم می بایست مطلع بود که برخی از استانداردها می توانند فراملی باشند مانند گواهی سی ای که برای کشورهای اروپایی الزامی و برای کشورهای دیگر جنبه بازرگانی و اعتباری دارد.
 • در حیطه تجارت بین المللی که خریدار و فروشنده بسیار از یکدیگر دور هستند و بعضا مقیم دو قاره متفاوتند، لزوم تعیین دقیق کالا ضرورتی دو چندان دارد، نوع ، استناندارد ،کشور تولید کننده ، حجم و کارکرد، تنها بخشی از جزییات یک کالا هستند، مشخصات دقیق فنی کالا می بایست مورد توجه دقیق بازرگانان قرار گیرد.برای هریک از این موارد نیز واژگان تخصصی وجود دارد که باید از آنها  استفاده نمود. اما نباید به صرف انتخاب واژه بسنده کرد، بسیار اتفاق می اتد که در قرارداد از عبارت استانداردی، تعریف دیگری در قرارداد شده است که مفهوم آن را تغییر داده است.
 • برخی اوقات مناسب است که یک وکیل قراردادهای بین المللی برای صحت تطبیق کالا با آنچه در قرارداد تجاری بین المللی ذکر کرده است، اخذ گواهی را در نظر بگیرد. این گواهی هم می تواند توسط یک شخص مستقل از قراراد صادر گردد و هم می تواند توسط خریدار در فرض ما صورت بگبرد. این امر دارای آثار زیادی از لحاظ حقوقی است، فرضا اگر برای پرداخت وجه در قرارداد بین المللی ال سی یا اعتبار اسنادی پیش بینی شده باشد، بانک پرداخت کننده وجه ال سی چون از ورود به مشخصات و جزییات کالا ممنوع است،صرفا اسناد تسلیمی را با مشخصات کالا در شرایط اعتبار تخصیص یافته تطبیق می دهند و یا اینکه هر چه مشخصات فنی دقیق تر و کامل تر باشد امر بازرسی را سهل تر خواهد نمود.و اصطلاحا به ازائه مطابق توجه می کند.
 • اضافه می نماید موارد فوق تنها بخش کوچکی از لزوم موارد و نکات در خصوص ذکر مشخصات فنی در قراردادهای بین المللی است.

با آنچه در مورد ذکر مشخصات فنی در قراردادهای بین المللی گفته شد، یک وکیل بین المللی ، البته با مفهومی که ما برای وکیل بین المللی قائل هستیم، به مفهوم وکیلی که قراردادهای بین المللی تنظیم می نماید، می بایست بسیار آگاه باشد که ذکر دقیق مشخصات فنی کالا علاوه بر مورد فوق الذکر،از فریب خوردن خریدار نیز تا حد زیادی جلوگیری می نماید.

بنا براین این امر صرفا امر تجاری نبوده و کارشناسی خبره می تواند بسیار بسیار یاری دهنده باشد. از این روی، به شدت توصیه می شود نباید اساسا به پیوستهای قرارداد بی توجه ماند. همین دلیل است که توصیه می نماییم برای بازدید ها حتما یک نفر کارشناس فنی به همراه کارشناس بازرگانی حضور داشته باشد.

بسیاری از دعاوی ارجاعی به دیوان های داوری که تخصصی نیستند،دعاوی خرید فروش است. و عمدتا نیز اختلاف طرفین بر سر عدم تطابق کالا با مشخصات پیش بینی شده است که لزوم ذکر مشخصات فنی در قراردادهای بین المللی را آشکار می نماید.

امیر آذرباد وکیل قراردادها و دعاوی تجاری بین المللی

مقالات مرتبط:

وکیل قراردادهای بین المللی

مشاوره قرارداد بین المللی

وکیل اختلافات قراردادی

قراردادهای بین المللی و شروط عمومی و اختصاصی

www.lawoffices.ir

وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

مشاوره حقوقی تجارت بین المللی

با سلام، وکیل برای امور بین المللی شرکت ، ضرورتی است برای یک شرکت تجاری که دارای روابط تجاری بین المللی است. امر بین المللی شرکت طیف بسیار وسیعی از موضوعات تجاری را در بر می گیرد. خدمات حقوق تجاری بین المللی در سه حوزه مشاوره حقوقی تجاری بین المللی به شرکتها – تنظیم و مذاکرات تجاری بین المللی و طرح و دفاع در دعاوی بین المللی به تفضیل زیر خواهد بود.

مشاوره تجارت بین المللی برای یک شرکت تجاری که با شرکتها و تجار سایر کشور ها دارای روابط تجاری و معاملاتی است بسیار حائز اهمیت است.

خدمات وکیل امور بین المللی شرکت موضوعات زیر را در بر می گیرد :

دفتر حقوقی تخصصی تجارت بین المللی امیر آذرباد، با شناخت این نیازها، خدمات حقوقی بین المللی را به موکلین و شرکتهای معتبر داخلی و بین المللی ارائه می نماید.

امیر آذرباد ، وکیل امور تجارت بین المللی 

www.lawoffices.ir 

مقالات مرتبط:

وکیل برای امور صادات شرکت

وکیل برای امور بین المللی شرکت

ارائه خدمات حقوقی غیر حضوری- تصویری۱۳۹۹