وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

مقررات راجع به اختراع – علامت تجاری (برند) و طرح صنعتی

با سلام به خونندگان محترم؛ یکی از مسائل مهمی که یک وکیل تجاری – وکیل تجارت بین المللی با آن سرو کار دارد، مسائل راجع به حقوق مالکیت فکری و بالتبع مقررات راجع به اختراع – علامت تجاری (برند) و طرح صنعتی است.

امیر آذرباد وکیل قراردادها و دعاوی بین المللی : پرسشهای زیادی مطرح است در خصوص علائم تجاری یا آنچه به تلقی معمول افراد در جامعه عرفی برند گفته می شود. بنابراین  در همین ابتدا، ذکر دو نکته را در این خصوص لازم می دانیم؛

 • اولا اینکه علاوه بر اینکه کشور ها سعی دارند که با تصویب کنوانسیون ها و ملحق شده به آنها،به سمت وحدت در این خصوص بروند، اما هنوز هم اینگونه است که هر کشوری دارای قوانین داخلی مختص به خود است و عمدتا دادگاههای هر کشوری از علامات ثبت شده در خاک کشور خودش حمایت می کنند، خصوصا حمایتهای کیفری نسبت به نقض کنندگان حقوق مالک علامت تجاری. بنابر این یک وکیل امور تجاری در ایران ، همانند یک وکیل امور تجاری در کشورهای دیگر به موضوعات تجاری این حوزه می پردازد.
 • نکته کاربردی در مورد حمایت از برند شما اینکه؛ چنانچه در پی صادرات به کشوری هستید برای مصون ماندن از فرصت طلبان و حمایت مراجع قضایی آن کشور از شما به عنوان صاحب علامت تچاری،به عنوان وکیلی که به شرکتهای صادارتی خدمات مشاوره ای می دهیم اکیدا توصیه میکنیم که اگر علامت تجاری شما برایتان اهمیت دارد(که قطعا اینگونه است)نسبت به ثبت آن در کشور حوزه بازار صادراتی خود اقدام نمایید.

امیر آذرباد وکیل امور دعاوی برند و علامت تجاری : و اما قوانین داخلی ایران در خصوص علامت تجاری – برند

در خصوص حمایت و ثبت علائم تجاری ،اختراعات ،طرح های صنعتی در سال ۱۳۸۶ قانونی با نام قانون ثبت اختراعات ،طرح هاي صنعتی و علائم تجاری در ۶۶ ماده به تصویب رسید و از اردیبهشت سال ۱۳۸۷ قدرت اجرایی یافت، آیین نامه اجرایی آن نیز در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ در ۱۹۲ ماده و ۱۰۴ تبصره و سه پیوست که ناظر است به جدول هزینه ها،طبقه بندی های بین المللی و عمدتا فرم ها می باشد. به تصویب رییس قوه قضاییه رسید و یک ماه بعد پس از چاپ در روزنامه رسمی به مرحله اجرا در آمد و تا کنون ملاک مسائل مربوطه است.

قانون و آیین نامه جدید نوآوری های زیادی داشته است و اما کاستی هایی نیز نسبت به قانون قبل از خود نشان می دهد. از جمله اینکه به موجب بند ب از ماده ۳۰ قانون ثبت اختراعات ، طرحهای صنعتی و علائم تجاری از علامت به عنوان هر نشان قابل رویت نام برده می شود و عملا موارد دیگر که با حس های دیگر انسانی درک می گردد را تحت شمول قرار نمی دهد، از این مسائل که بگذریم امروزه بسیاری از مسائل در این حوزه بیشتر بر سر سوء استفاده از علامات و اختراعات و نقض حقوق صاحبان آن است.

 • برخی از ادعاها در مراجع ثبتی و کمیسیونها پیگیری می گردند؛ نظیر اعتراض نسبت به رد اعتراض اظهارنامه متقاضی ثبت اعتراض که در کمیسیون ماده ۱۷۰ همین قانون رسیدگی می گردند و موارد دیگر که دارای خصیصه کیفری و یا حقوقی باشند، مطابق با ماده ۱۷۹ آیین نامه اشاره شده در صلاحیت شعب خاصی از دادگاههای تهران قرار گرفته اند. رسیدگی به اختلافات در این حوزه، یکی از مهمترین موضوعاتی است که در دفتر حقوقی امیر آذرباد – وکیل امور تجارت بین المللی پیگیری می شود، به علاوه اینکه زمینه فعالیت دفتر را می توانید در این لینک مطالعه بفرمایید.
 • این نکته نیز قابل ذکر است که؛ گاهی دیده می شود كه فرضا دعوای کیفری سوء استفاده از علامت تجاری تحت عنوان جعل که جرم موضوع قانون مجازات اسلامی است تحت رسیدگی قرار گرفته است. بنابر این وکیل امور تجاری در مراجع کیفری و حقوقی دعاوی مقتضی را مطرح یا از حقوق موکلین خود دفاع می نماید.

ثبت اختراعات،علائم و طرح های صنعتی همچون شرکتها و موسسات غیر تجاری دیگر به صورت حضوری پذیرفته نمی شود و تنها از طریق ثبت در سایت اداره ثبت شرکتها صورت می پذیرد که بسیار زیاد در کاهش مراجعات موثر بوده است.البته در مواردی می توان درخواستهایی را به صورت حضوری مطرح و تقدیم داشت.مکاتبات با کارشناسان هر حوزه نیز از طریق سایت صورت می پذیرد.البته در خصوص ثبت هریک از موارد بالا دارای نکات ظریفی نیز می باشد که پرداختن به آنها مستلزم ارائه مقاله ای جداگانه در ایین زمینه خواهد بود.

در زمینه اختراع – علامت تجار یو طرح صنعتی اساسا در چند حوزه قابل بررسی هستند. حوزه اول، مسائل راجع به ثبت آنها است که می توان گفت اموری اداری هستند. البته اگر اداره مورد تقاضای ثبت شما را رد نمود، اعتراض در کمیسیون و یا دادگاه یک امر حقوقی به شمار می آید.

حوزه دیگر، راجع است به طرح دعاوی اشخاص علیه دارنده این اموال و یا طرح و اقامه دعوا بر علیه نقض کنندگان حقوق دارندگان اختراع- علامت تجاری و طرح صنعتی که در دو بخش کیفری و حقوقی قابل طرح است.

حوزه سوم، قراردادهای تجاری داخلی و یا قراردادهای تجاری بین المللی با موضوع اختراع – علامت تجاری (برند) و یا طرح صنعتی است که در تجارت داخلی و بین المللی بسیار پرکاربرد است. مانند اینکه برند مشهوری استفاده از آن را به یک بنگاه اقتصاذی در مدت مشخصی ارائه می دهد و یا بنگاه اقتصادی مشخصی تحت یک برند محصولات و یا خدمات خود را ارائه می دهد مثالهایی از این گونه قراردادهای تجاری بین المللی است. قراردادهای بین المللی موسوم به لیسانس و توسعه ای که این قراردادها پیدا کرده اند و می توان آنها را در قراردادهای بین المللی فرانشایز دید، گویای این واقعیت است که حوزه مالکیت فکری بسیار گسترده شده است.

اموال مالکیت فکری صرفا در این قراردادهای بین المللی نیست، بلکه این حوزه حقوقی در بسیاری از موضوعات تجارت بین المللی رخنه کرده است. بنابر این یک وکیل قراردادهای بین المللی می بایست در این حوزه حقوقی دارای مطالعات منطم باشد تا بتواند پاسخگوی مسائل جدید تجارت بین المللی باشد.

وکیل قراردادها و دعاوی تجاری بین المللی – امیر آذرباد

www.lawoffices.ir

9 نظر

 • rayan

  سلام آقای وکیل آقای وکیل آذرباد ما چند علامت تجاری را ثبت کردیم و برندهای شناخته شده ای هستیم متوجه شدیم از برند ما دارند سوء استفاده می کنند تو بازار باید کجا شکایت کنیم تشکر

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام، شرکت محترم بازرگانی سئوالی داشته اند که باید کجا شکایت کنند اگر از برند آنها سوء استفاده می شود.

   با سلام، دوست عزیز، با توجه به اینکه موضوع شما از لحاظ حقوقی یا کیفری قابلیت طرح در محاکم را داشته باشد متفاوت است، اما امروزه تمام شکایت ها و یا دادخواستها در دفاتر خدمات الکترونیک خدمات قضایی ثبت می گردد.

   بنابر این پس از مشورت با یک وکیل امور تجاری مبنی بر اینکه کدام راه را برای اقامه دعوا برگزینید، به دفاتر خدمات قضایی برای ثبت شکایت و یا دادخواست خود حسب مورد، مراجعه نمایید.

   نکته برای اقامه دعوا برای شما که یک شرکت تجاری هستید اینکه بایستی مدارک شرکت را همراه داشته باشید و همینططور مصوبات لازم.

   نکته دیگر در مورد اقامه دعوا اینکه، بایستی الزامات راجع به دارندگان حق امضاء شرکت نیز انجام یافته باشد.

   با تشکر – امیر آذرباد وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

 • صبوحی

  عرض درود و خسته نباشید به شما وکیل توانا، آقای آذرباد ما درحال فروش برندمان هستیم، آیا باید کارخاصی را از لحاظ قانونی انجام بدهیم.ممنون می شم اگر پاسخ بفرمایید

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام به شما؛
   دوست گرامی، واگذاری علامت تجاری علی رغم اینکه امری ساده به نظر می رسد اما به نظر می آید که اگر با مشاوره ی وکیل تجاری مورد اعتماد شما تنظیم یابد مناسب تر باشد. چونکه در قراردادهای واگذاری علامت تجاری می بایست نکاتی مورد عنایت شما واقع گردد. اما به هر ترتیب اینکه، مطابق ماده ۴۸ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ این واگذاری به ثبت رسانیده می شود. همینطور می توانید به ۶ ماده مربوط به این امور در آیین نامه قانون فوق مراجعه بفرمایید.
   با سپاس – امیر آذرباد وکیل امور تجارت داخلی و بین المللی

 • نامدار

  سلام، آقای آذرباد جا داره اول از شما بابت جوابای خوبتون تشکر کنم. می خواستم بدونم برای برند ما در سطح بین المللی هم ممکن است مشکلی
  پیش بیاد، لطفا راهنماییم کنید

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام، البته برند و علامت تجاری علی الاصول دارای حمایت های قانونی سرزمینی هستند، بنابر این ممکن است علامت تجاری شما در کشور دیگری مورد ثبت واقع گردد.بنابر این به نظر می رسد نسبت به ثبت برندتان در کشورهای مورد هدف صادارتی تان اقدام نمایید.
   با سپاس – امیر اذرباد وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

 • CEO

  سلام آقاي آذرباد
  جا دارد از شما آقاي وكيل تشكر كنم كه تخصصي امور را دنبال ميكنيد
  ممكنه بفرماييد ما ميتونيم توي ايران داوري را انجام بدهيم
  تشكر – مدير عامل شركت بخش خصوصي

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام، اگر منظور حضرت عالی را درست متوجه شده باشم، برای شرکت شما یک اختلاف تجاری بین المللی رخ داده و در قراردادتان شرط داوری است که مرجع آن در خارج از کشور ایران است. برای پاسخ دادن به این سئوال باید موارد متعددی را در نظر داشت.
   اول اینکه؛ اگر در شرط داوری شما مقر داوری معین شده باشد، همان محل مقر و محل برگزاری جلسات داوری خواهد بود. اگر در قرارداد اشاره ای به این امر نشده باشد، دو حالت وجود دارد، یا داوری شما به یک سازمان داوری ارجاع باید گردد که مقررات آن سازمان داوری مشخص می کند مقر داوری کجا است.
   دوم اینکه؛ اگر سازمان داوری معین نشده باشد، داوران با توجه به عوامل متعدد مقر داوری را تعیین می نمایند، البته شما می توانید درخواستتان را مستدلا به داوران بدهید و آنها را برای تعیین ایران به عنوان مقر داوری ارائه نمایید. برای تنظیم لایحه درخواست با دفتر حقوقی ما و یا هر وکیل تجارت بین المللی که داوری را حرفه ای دنبال می نماید و مورد اعتماد شما است مشورت نمایید.
   با سپاس –
   امیر آذرباد
   وکیل دعاوی تجاری بین المللی

 • fgng

  سلام
  جناب اذرباد
  تشكر براي مطالب كاربردي شما
  سروري دانشجوي تجارت بين الملل

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *