وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

نکات حقوقی مورد نیاز شرکتهای تجاری – وکیل شرکتهای تجاری

با سلام، نکات حقوقی مورد نیاز شرکتهای تجاری ، موضوعی است که به تجربه با ان برخورد داشته ایم و به نظر می رسید که می تواند موضوع یک مطلب حقوقی واقع گردد.

 • بسار اتفاق می افتد که افرادی ک درصدد تاسیس یک شرکت هستند و یا شرکتهای تجاری ای که دریافته اند مسائل حقوقی شرکتها اقتضاء می کند که یک وکیل امور شرکتهای تجاری بر تمام امورات یک شرکت نظارت داشته باشد. یک شرکت تجاری اولا چون یک شخص حقوقی است، اقتضائات اداره خاصی را طلب می کند، مانند اینکه بداند جلسات مجامع عمومی چگونه تشکیل می شود، چگونه صورتجلسه مجامع رسمیت به خود می گیرد و خدشه ناپذیر می گردد. در هیئت مدیره چگونه تصمیم گیری می گردد و چطور اقدامات داخلی شرکت می بایست مرتب گردد تا در معرض ابطال واقع نگردد.

چرا که فرضا در مورد شرکتهای سهامی، ماده ۲۷۰ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ بیان داشته است” هرگاه مقررات قانونی در مورد تشکیل شرکت سهامی یا عملیات آن یا تصمیماتی که توسط هریک از ارکان شرکت اتخاذ می گردد رعایت نگردد بر حسب مورد بنا به درخواست هر ذینفع بطلان شرکت یا عملیات یا تصمیمات مذکور به حکم دادگاه اعلان خواهد شد……”

بنابر این، رعایت مقررات شرکتها برای مصون بودن از بطلان و احیانا دوری جستن از آثار حقوقی بعدی، امری ضروری به شمار می آید.

 • نیاز بعدی یک شرکت تجاری، ارتباطات حقوقی با افراد ثالث است. یک شرکت تجاری، روزانه مراودات مالی و حقوقی گسترده ای را با اشخاص ثالث برقرار می سازد، امیر اذرباد وکیل شرکتهای تجاری www.lawoffices.ir : بنابر این یک وکیل امور تجاری می بایست کلیه قراردادها و اسناد شرکت را مرتبا مورد ارزیابی قرار دهد و به هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت در مورد جنبه های مختلف آن مشاوره های مورد نیاز را بدهد.بنابر این یک وکیل امور شرکتهای تجاری، می بایست بتواند به صورت حرفه ای قراردادهای مورد نیاز شرکت را تنظیم نماید. قراردادهایی که تنظیم آنها به وکیل سپرده می شود، از قراردادهای تجاری بین المللی گرفته تا قراردادهای پرسنلی با کارمندان را شامل می گردد.

 

بنابر این همانگونه که می بینیم، یک وکیل شرکت تجاری، می بایست اولا صنف شرکتی که وکیل او است را بشناسد و اقتضائات حقوقی آن را بداند و ثانیا، حقوق شرکت را در هر زمان رصد کند تا شرکت و مدیران و کارمندان شرکت بتوانند هم خود را مصروف فعالیت اصلی شرکت نمایند.

با سپاس- امیر آذرباد وکیل امور شرکتهای تجاری

 

23 نظر

 • khorsandi

  سلام جناب وکیل آذرباد ممنونم که مطالب خوب و دسته اول در ساییتون می گذارید، واقعیت ما یک شرکت در شهرک غرب هستیم اما فضای زیادی برای استقرار بخش حقوقی نداریم، چطور می تونیم مشکلمون حل شه، ممنونم بازم ناهقس

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   با سلام خدمت شما دوست گرامی، اگر فضای خاصی برای استقرار واحد حقوقی وجود ندارد چند مدل می تواند یک شرکت از خدمات حقوقی وکیل استفاده کند، مانند آنکه وکیل در روزهای مشخصی به شرکت شما مراجعه کند و مسائل آن هفته را دنبال نماید، یا اینکه وکیل در دفتر خودش خدمات حقوقی را به شرکت شما بدهد، ابزارهای ایمیل و یا نرم افزارهای شبکه اجتماعی می تواند پل ارتباطی برای ارسال فرمت قراردادها و مشاوره ها و متن ها و سایر مسائل باشد، اگر هم که حضور وکیل فرضا در جلسه قرارداد یا مذاکره ضروری بود، می تواند وکیل به شرکت مراجعه کند و مورد را انجام دهد.
   با سپاس از شما- امیر آذرباد وکیل امور تجاری

 • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

  باسلام و خسته نباشید آقای وکیل آذرباد ممکنه بگید اختلاف مدیرعاملی که از شرکت رفته با شرکت هم جز کارهای شرکتی و کارهای شما است؟

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام و عرض ادب و احترام- جواب کوتاه اینکه بله اختلاف خود مدیر عامل با شرکت نیز جزء حقوق شرکتهای تجاری و در زمینه خدمات حقوقی وکیل تجاری است.
   مدیر عامل علاوه بر حقوق و اختیاراتی که در شرکت در زمان مدیرت داشته است، بالتبع در برابر اقدامات خود مسئولیتهایی نیز دارد که یک وکیل امور شرکتها می تواند آنها را تشریح و توضیح دهد.
   بخشی از مقررات فرضا مدیران( مانند مسئولیتهای جزایی آنها) در بخش مقررات جزایی لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ آمده است که به مسئولیتهای کیفری مدیران نیز در موارد متعددی اشاره داشته است. و مسئولیتهای حقوقی وی نیز بخشی در همین مواد لایحه مذکور و خود قانون تجارت آمده است و برخی دیگر نیز در قوانین عام تر و قوانین راجع به مسئولیت مدنی یافت می گردد.
   باسپاس – امیر آذرباد وکیل پایه یک دادگستری

 • FarmaXVA

  سلام، جناب وكيل ممنونم اولا براي مطالب كامل حقوقيتون
  ما يك شركت تجاري هستيم كه نماينده چندتا برند خارجي هستيم در ايران، بازار استقبال خوبي از محصولات ما كرده نگران هستم كه نكند رقبا مشكلات حقوقي درست كنند ممكنه بفرماييد چه كارهايي بايد انجام بدهيم
  بازم تشكر

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   با سلام خدمت شما مدیر محترم؛
   عر ض می شود که شما به عنوان یک شرکت تجاری که نماینده انحصاری یا غیر انحصاری و یا توزیع کننده شرکت خارجی در ایران هستید، به نظر می رسد که دغدغه شما در ارتباط با نقض حقوقی راجع علائم تجاری – برندهایی است که استفاده می کنید. همانطور که می دانیم، علائم تجاری و حمایت های قضایی از آنها علی الاصول جنبه داخلی دارند. یعنی محاکم قضایی ایران از علائم تجاری – برندهای ثبت شده در ایران حمایت حقوقی، مخصوصا حمایت کیفری می کنند.
   این به این مفهوم است که این برندها بایستی در ایران به ثبت برسند تا در موردی که شخصی از برند شما سوء استفاده نمود بتوانید فورا نسبت به طرح شکایت متناسب اقدام نمایید، البته وکالت برای طرح دعوا از مالک برند الزامی است و شما به عنوان نماینده صرف، خق اقامه دعوا ندارید. دفتر حقوقی امیر آذرباد نسبت به خدمات مقتضی در این مورد در خدمت شما خواهد بود.
   موضوع دیگر نیز، رصد برند های در حال ثبت است که مرتبا از طریق روزنامه رسمی اطلاع رسانی می شوند، بنابر این با رصد این بخش از روزنامه رسمی نیز باید مواظب برند مشابه با برند خودتان باشید و اعتراضات مقتضی را به موقع به اداره مربوطه و حسب مورد به دادگاه ارائه دهید.
   با سپاس – امیر آذرباد وکیل تجارت بین المللی و داخلی

 • قرارداد بين المللي

  سلام جناب وكيل ممكنه لطفا بفرماييد اگر بخواهيم با يك شركت آلماني قرارداد ببنديم چطور ميشه با افراد حق امضا دار انها قرارداد بست

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   با سلام خدمت شما، بنا به یک اصل کلی حقوقی، اختیارات و صلاحیت افراد را برای انعقاد قرارداد قانون متبوع آن کشور تعیین می گردد که امری داخلی است، اما در حوزه حقوق تجارت بین الملل، عمدتا افرادی که از ناحیه شرکتها برای امضاء قرارداد معرفی می شوند دارای اختیار امضاء قرارداد شناخته می شوند بنابر اصل ظاهر و اصل حسن نیت، اما به هر ترتیب باید با توجه به قانون داخلی آن کشور اختیارات مدیران آن کشور مشخص گردد. در همین سئوال شما که طرف قراردادتان یک شرکت آلمانی است، اگر شرکت با مسئولیت آلمان که موسوم هستند به GmbH که به زبان آلمانی یه عنی مسئولیت محدود، اگر مدیران شرکت دارای حق امضاء و اقدام مستقل نداشته باشند باید تمامی مدیران(اگر شرکت مدیر داشته باشد، چراکه در قانون شرکتهای با مسئولیت محدود در آلمان می تواند قانونا فرض اینکه شرکت مدیر نداشته باشد وجود دارد) به اتفاق آراء اقدام نمایند.
   در هر حال می توانید درخواست نمایید افرادی که برای انعقاد قرارداد بین المللی می آیند، از شرکت (تمامی مدیران) یک وکالتنامه یا سندی که حاوی حق امضاء قرارداد را داشته باشد درخواست نمایید.
   با سپاس- امیر آذرباد وکیل تجارت بین المللی و داخلی

 • نیلوفر راستگفتار

  سلام آقای وکیل من هم تشکر میکنم آقای اذرباد برای جوابهای تخصصیتون، ما از شرکتی طلب داری اما برای اینکه طلب ما را ندهد منحل کرده است شرکتشان را، با یک وکیل صحبت کردیم گفتند با وکیل امور شرکتها مشورت کنید ممکنه لطفا راهنمایی کنید

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   با سلام؛
   خواننده محترم، تا زمانی که تصفیه شرکت صورت نپذیرفته است، شخصیت حقوقی شرکت پابرجا خواهد بود لذا می توانید دادخواست خود را طرح نمایید.
   با سپاس – امیر آذرباد وکیل شرکتهای تجاری

 • Soheila

  سلام آقای وکیل آذرباد، تشکر برای پستهای خوبتون، من یک قراردادی را با شرکت انجام داده برای فروش لوزام خارجی ارایشی، چطورمی توانم بفهمم معتبره یانه
  بسیار ممنونم-

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   با سلام، دوست گرامی به طور دقیق متوجه نشدم که منظوررتان چیست؟آیا منطورتان اعتبار قرارداد است؟یا اعتبار آن شخص و اینکه اسناد آن اصالت دارد یا خیر، اما به طور کلی باید گفت اگر اصول کلی و موارد الزامی قراردادها رعایت شده باشد، اصل بر اعتبار آن است.
   با سپاس – امیر آذرباد وکیل امور قراردادهای بین المللی

 • ساری خانی

  با درود خدمت آقای وکیل آذرباد، بسیار خوشبختم که وکیل با اخلاقی مانند شما پاسخ ها را می دهد، آقای آذرباد من مدیر عامل یک شرکت هستم با حدودا پانصد نفر کارگر و کارمند، تقریبا سه سال از تاریخی که مدیر عامل شده ام می گذرد و هنوز مجددا انتخاب نشدم ممکن است لطفا وضعیت حقوقی بنده را اعلام بفرمایید

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   با سلام، خدمت شما، دوست گرامی، ضمن تشکر از اظهار لطف حضرت عالی، عرض می شود مدیر عامل برخلاف اعضاء هیئت مدیره، چنانچه مدت ماموریتش تمام شده باشد، سمت وی در شرکت چندان معتبر نیست، بنابر این سریعا نسبت به انتخاب مجدد اقدام فرمایید.
   با سپاس – امیر آذرباد وکیل شرکتهای تجاری

 • مدیر عامل

  سلام جناب آقای آذرباد
  اول باید تشکر کنم که مطالب بین المللی رو می گذارید چون این مسائل تخصصی هستند و استفاده می کنیم
  بعد اینکه لطفا ممکنه بفرمایید اگر بخواهم در یک شرکت آلمانی مدیر بشوم چطور باید عمل کنم
  تشکر از شما – دکتر بختیاری از لواسانات

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام جناب دکتر بختیاری،
   بابت اظهار لطف شما سپاسگذارم.
   نکته اول حقوقی اینکه ، مسائل راجع به رابطه های مدیریت و حدود اختیارات مدیران و مسئول مدیر در شرکت تجاری بر اساس قوانین شرکتهای تجاری هر کشوری تعیین می گردد. بنابر این باید به قوانین شرکتهای تجاری همان کشور مراجعه نمایید.
   نکته دوم حقوقی اینکه، معمولا برای قوانین راجع به هر شرکت تجاری در کشورها، قانون مختص به همان شرکت وجود دارد. در حقوق آلمان قانون GmbH به طور مثال راجع است به قانون شرکت با مسئولیت محدود.نکته سوم حقوقی اینکه، حتما با یک وکیل متخصص شرکتهای تجاری در آلمان مشورت نمایید. اختیارات وکیل در کشور آلمان از حیث توانایی دسترسی به اطلاعات بیشتر از آنچیزی است که در ایران وجود دارد.نکته چهارم حقوقی : اگر با شرکت یا سهامداران قراردادی برای مدیریت امضاء می نمایید، بدانید که در بسیاری از موارد این قرارداد در برابر اشخاص ثالث غیر قابل استناد است.
   با سپاس – امیر آذرباد وکیل امور شرکتهای تجاری

 • یلضصثقل

  سلام
  جناب آذرباد بسیار بسیار تشکر بابت مطالب غیر تکراری و مفید شما . لطفا برای صادارت بیشتر مطلب بزارید
  ستایش – گروه بین المللی فولادی

 • حسین

  سلام. در خصوص انتخاب وکیل در اختلافهای بین المللی بین افراد یا شرکتها و نحوه پرداخت هزینه وکلا لطفن مار ا راهنمایی فرمایید یا منابعی معرفی فرمایید.ممنون

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   با سلام،
   در مورد سوالات باید اینگونه پاسخ داد که این امور توافقی است. بنابراین پس از انتخاب وکیل مورد اعتماد تان، میبایست در خصوص موارد با وی به توافق برسید.

 • Dds

  جناب آقای وکیل، آقای آذرباد، عرض سلام و ادب و احترام به شما وکیل مجرب، بنده از همکارانتان هستم، ممکنه نظرتان را بدانم در مورد اینکه موکل ما چک صیادی صادر کرده ولی بابت تضمین بوده و اجراییه گرفته است. به نظر شما خواسته ما چه باید باشد؟

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام به شما همکار محترمم. از اینکه بنده را برای پاسخ شایسته دیده اید کمال تشکر را دارم. همانطوری که می دانید ماده ۲۳ اصلاحی جدید صدور چک هنوز دارای رویه منسجمی نیست، اما آنچه از نظر حقوقی و موازین اجرای احکام مدنی به نظر می رسد این است که می بایست دادخواست با موضوع ابطال اجراییه بدهید و به نظر می رسد اگر اقدامات اجرایی در مرحله شروع است، تقاضای صدور توقف عملیات اجرایی را نیز در خواسته دادخواست خود بگنجانید.
   با سپاس از شما – امیر آذرباد
   وکیل امور تجارت بین المللی

 • Sodabe.b@gmail.com

  سلام آقای آذرباد خیلی ممنونم که به این صورت تخصصی کار می کنید و حرفه ای. من و همسرم کار تجارت می کنیم و می خواهیم شرکت داشته باشیم اما نمی توانیم به نفر سوم اعتماد کنیم یا در تجارتمان داخل کنیم برای ثبت شرکت، به نظرتان چه کار کنیم

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام و سپاس از اظهار لطف شما.
   پاسخ اینکه در اغلب انواع شرکتهای تجاری، دو شریک کافی است. در شرکت سهامی است که الزاما باید سه نفر سهامدار وجود داشته باشد.
   بنابر این اگر به دنبال مسئولیت محدود برای شرکا هستید، می توانید شرکت با مسئولیت محدود ثبت نمایید. ماده ۹۴ قانون تجارت ایران، مقرر کرده است که تشکیل شرکت با مسئولیت محدود با دو نفر امکانپذیر است.
   موفق باشید، امیر آذرباد – وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *