وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

وضعیت حقوقی مدیرعامل در شرکتهای تجاری

با سلام – وضعیت مدیرعامل در شرکتهای تجاری یکی از کاربردی ترین مسائل راجع به حقوق شرکتهای تجاری است که یک وکیل شرکتهای تجاری می بایست نسبت به آن اشراف کامل داشته باشد.

 • امیر آذرباد وکیل امور شرکتهای تجاری : اعضاء هیئت مدیره ، دائما از وکیل تجاری پرسشهای حقوقی را جویا می شوند که ارتباط مستقیم به وضعیت مدیرعامل در شرکتهای تجاری دارد، بنابراین قراردادهای تنظیمی با وی و حدود اختیارات مدیر عامل در شرکت تجاری یکی از مسایل پرکاربرد در دعاوی شرکتهای تجاری است.

علاوه بر وکیل شرکت تجاری ، وکیل تجاری – وکیل تجارت بین المللی نیز می بایست به مباحث حقوق شرکتهای تجاری و از جمله وضعیت مدیر عامل در شرکتهای تجاری آگاه باشد.

 امیر آذرباد وکیل امور شرکتهای تجاری : این به این خاطر است که مدیر عامل به نوعی مدیر خارجی شرکت شناخته می شود و افراد و سازمانها با وی سرو کار دارند و وی را به نوعی مسئول شرکت قلمداد می نمایند.

قانون تجارت ایران در مورد هر شرکت تجاری ، مواد پراکنده ای را به مدیران اختصاص داده است، اما در شرکتهای سهامی عام و خاص ، مقررات مدون تر و تا حدی جامع تری ناظر به حدود اختیارات مدیران می توان یافت.

مقررات راجع به شرکتهای سهامی که مشتمل بر سیصد ماده است، با نام لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷، جانشین مواد ۲۱ الی ۹۴ قانون تجارت ایران شده است.

در بخش ۶ از این لایحه ، مقررات راجع به هیات مدیره و مدیر عامل ، از مواد ۱۰۷ الی ۱۴۳ ، به این رکن از ارکان شرکت اختصاص داده شده است. اگرچه هیئت مدیره و مدیر عامل دارای وجوه حقوقی مشترکی هستند، اما به لحاظ اختیارات و مسئولیتها تفاوتهایی با یکدیگر دارند. به همین دلیل است که قانون مواد متفاوتی را برای تعیین جایگاه هر یک از آنها در نظر گرفته است.

که به صورت مشخص ، ماده ۱۱۸ این لایحه ناظر به هیئات مدیره و ماده ۱۲۵ به روشنی تفاوت ایشان را مشخص می کند.

حسب ماده ۱۲۴ از همین لایحه ، یک شخص حقیقی توسط هیات مدیره برگزیده می شود و به موجب ماده ۱۲۵، وظایف و حدود اختیارات وی توسط این هیات به وی تفویض می گردد.

 • امیر آذرباد وکیل تجاری :  برخلاف تصور معمول که مدیر عامل را شخص بالاتری از سلسله مراتب مدیریتی شرکت می دانند، اما این هیات مدیره است که مدیر عامل را عزل و نصب می نماید.

بر خلاف برخی از کشورها نظیر آلمان در قانون راجع به شرکتهای با مسئولیت محدود که مدیر الزاما می بایست شخص حقیقی باشد، در ایران به موجب ماده ۱۱۰ از همین لایحه قانونی ،  اعضاء هیئت مدیره می تواند شخص حقوقی نیز باشد. اما یک نفر را به نمایندگی دائمی خود جهت انجام وظایف مدیریت معرقی نماید.

با مداقه در مواد مربوطه در این بخش، یک وکیل امور شرکت می بایست تفاوت مدیرعامل و هیئت مدیره را بر اساس مقررات قانونی بشناسد، تا بتواند فرضا نسبت به اعتبار امضای مدیر عامل در قراردادهای تجاری ارائه نظر کند.

رکن قلمداد شدن هیئت مدیره و برگزیدن ماهیتی وکالت گونه برای مدیرعامل از ناحیه قانونگذار ، یکی از کلیدی ترین مسائلی است که یک وکیل امور شرکتهای تجاری می تواند از آنها مدد گیرد تا مسائل حقوقی و اعتبارات اقدامات مدیر عامل را مورد ارزیابی قرار دهد.

اموری که در بالا اشاره گردید، ناظر بود به وضعیت و جایگاه حقوقی مدیر عامل در شرکت تجاری، اما لازم است اشاره کنیم که در برخی از دعاوی کیفری ، شخصی که بواسطه امور شرکت تحت تعقیب واقع می شود، مدیر عامل شرکت است، و مراجع کیفری و را به عنوان کارفرما در نظر می گیرند.

فرضا دعاوی کیفری که با موضوع حوادث ناشی از کار در دادسرا مطرح می گردد، شخصی که طرف دعوای کیفری واقع می شود مدیر عامل شرکت است. بنابر این، در مورد شناختن موقعیتهای حقوقی که مدیر عامل در دعاوی دارد، می بایست همواره یک وکیل تجاری آگاه اظهار نظر نماید.

اضافه می نماید، مدیر عامل در شرکتهای سهامی به موجب ماده ۱۲۴ لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت، توسط هیئت مدیره انتخاب و توسط آن عزل می شود.

با سپاس و امید به مفید بودن مطلب برای شما-

امیر آذرباد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی شرکتهای تجاری داخلی و خارجی

مقالات مرتبط:

2 نظر

 • سالومه

  سلام
  استفاده كردم فكر ميكنم اين متن شما كاملترين مطالبيه كه خوندم خيلي ممنون براي اين پست
  نادري- تهران

  • وکیل امور تجاری داخلی و بین المللی

   سلام، تشکر از اظهار لطف شما.

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *