وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

نکات حقوقی دعاوی تجاری چک

با سلام، اهمیت مهلت برای انجام امور بر کسی پوشیده نیست، اگر چه در تمام امور زندگی مهلت و زمان از اهمیت زیادی بر خوردارد است، اما با توجه به سرعت در عرصه امور تجاری ، اهمیت زمان بیشتر خود را نشان می دهد.

در امور حقوقی تجاری، آنچنان که در مشاوره قرارداد بین المللی بارها گفته می شود که در مقطع اجرای قرارداد و در زمان مکاتبات بین المللی، عدم ارائه پاسخ در زمان مختص به خود، آثار حقوقی زیادی را برای غفلت کننده به همراه دارد.

در این نوشته، به اهمیت مهلت ها و مواعد در بحث اقدامات حقوقی و کیفری چک می پردازیم:

پیرامون دعاوی چک ، تاریخها و مهلتهایی قانونی که شما می توانید اقدام حقوقی نمایید از اهمیت زیادی بر خوردار هستند. در زیر به اهم آنها اشاره مینمایم:

مانند اینکه: اگر از تاریخ مندرج در چک ۱۵ روز سپری گردد و از برگشت زدن چک خودداری کنید، شما بابت توقیف اموال بدهکار قبل از اجرای حکم قطعی می بایست خسارت احتمالی در صندوق دادگستری بسپارید حال آنکه چنانچه در مهلت مذکور اقدام به برگشت زدن می کردید،از پرداخت این مبلغ معاف بودید.  این خسارت عرفا معادل ۱۵٪ کل مبلغ مورد درخواست است!(بند ج از ماده ۱۰۸ قانون آیین دادرسی مدنی)

مانند اینکه: اگر تا شش ماه از تاریخ مندرج در روی چک اقدام به برگشت زدن چک ننماید و یا در صورت برگشت خوردن چک، تا شش ماه نسبت به شمایت کیفری چک ننمایید، حق اقدام کیفری مبنی بر صدور چک بلامحل را از دست خواهید داد.

امیر آذرباد – وکیل دعاوی تجاری داخلی و بین المللی

مقالات مرتبط:

چک های حقوقی و کیفزی

چک و اسناد تجاری

چک و تنوع راههای اجرای آن

مسائل پیرامون چک

 

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *