وکیل متخصص قرارداد بین المللی تجاری و شرکتها

هم و طن محترمی سوالی با مضمون ذیل پرسیده اند:

سلام من دو تا سوال اساسی دارم اگر کمی حوصله به خرج دهید یقینا برای خیلی از هموطنان جواب شما سودمند خواهد بود:
۱- همانطور که میدانید بسیاری از افراد ناخواسته یا رفاقتی به عنوان مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره با حقوق های ناچیز وارد بعضی از شرکتهای سهامی خاص شده و بعضا با نا اگاهی یا رو دربایستی بنام شرکت وام های بانکی دریافت شده و سپس از بازپرداخت وام ها خودداری شده است و این در حالی هست که وام ها توسط اشخاص دیگر استفاده شده اما مسئولیت قانونی به گردن همه اعضای هیئت مدیره هست سوال اینجاست ایا بعد از خروج این فرد و جایگزینی مدیران جدید بانک میتواند مدیران قبلی رو ممنوع الخروج کند یا نه؟ و اگر نمیتواند و چنین کاری کرده باشد چه اقدامی میتوان انجام داد؟۲
۲- اگر شخص هنوز عضو شرکت باشد اما حکم ورشکستگی شرکت صادر شده باشه این بدان مفهوم است که او معسر از پرداخت بدهی خود است اگر بانک اعضای هیئت مدیره شرکت ورشکسته را ممنوع الخرج کرده باشد ایا به استناد حکم ورشکستگی میتوان تقاضای رفع انرا از مرجع قضایی نمود؟
۲- شخصی که از کشور خارج شده و مقیم کشور دیگری هست اگر بعد از خروجش از کشور به هر دلیل ممنوع الخروج شود ایا نمایندگی های جموهوری اسلامی نسبت به تمدید یا تجدید گذرنامه جدید اقدام میکنند یا خیر؟ با تشکر

جواب شما به شرح زیر است:

۱.قانون در این خصوص پیش بینی کرده است، به موجب ماده ۱۴۳ از لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت:

“در صورتی که شرکت ورشکسته شود یا پس از انحلال معلوم شود که دارایی شرکت برای تادیه دیون آن کافی نیست،دادگاه صلاحیتدار می تواند به تقاضای هر ذینفع هر یک از مدیران و یا مدیر عاملی را که ورشکستگی شرکت یا کافی نبودن دارایی شرکت به نحوی از انحاء معلول تخلفات او بوده است منفردا یا متضامنا به تادیه آن قسمت از دیونی که پرداخت آن از دارایی شرکت ممکن نیست محکوم نماید”

بنابر این در فرض ورشکستگی یا انحلال شرکت صرفا مدیران مقصر شرکت آنهم در فرض عدم تکافوی دارایی شرکت پاسخگو هستند لذا جانشینی مدیر دیگر تخلف مدیر سابق را از میان نمیبرد

۲.اگر ناکرده تقصیری ممنوع الخروج شده باشد با اعتراض به دادگاه صالح و اثبات عدم قصور خود میتواند ممنوعیت خروج از کشور را خنثی گرداند

۳.چناچه شخص مدیر ممنوع الخروج شده باشد شاید به این دلیل باشد که وی ضامن بازپرداخت وام اخذ شده است و این موضوع ارتباطی به سمت مدیریت او در شرکت نداشته باشد که این موضوع دیگری است و اگر هم که از باب مدیریت باشد جواب همان است که در فوق گفته شد.

۴.اینکه امکان تمدید گذرنامه وی وجود دارد یاخیر می بایست از کنسولگری ایران در آن کشور مراتب را استعلام کنید که معمولا با تلفن نیز پاسخگو هستند.

 جزیییات بیشتر مستلزم ملاحظه اسناد شما و اطلاعات دقیق تر از ناحیه شما دوست گرامی است.

امیر آذرباد وکیل متخصص قراردادهای تجاری و شرکتها

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *