مسائل پیرامون چک

با سلام به خوانندگان محترم سایت؛

علی رغم اینکه سایت تخصصا به مسائل و موضوعات تجارت بین المللی می پردازد و هم خود را مصروف قراردادهای بین المللی و دعاوی بازرگانی قرارداده است،اما چک نیز میتواند برای اجرای قراردادها در ایران راهگشا باشد از این رو مسائل مربوط به اسناد تجاری همچون چک را توضیح خواهیم داد و این نیز طبیعی است چرا که به جرات می توان گفت این سند تجاری شایع ترین سند در نزد جامعه ایرانی است.

چرا که قانون صدور چک مقررات جزایی برای آن درنظر گرفته است و افراد در گرفتن چک از بدهکارانشان ترجیح می دهند که این سند را به جای وعده و یا صورتجلسه عادی  یا رسید های عادی بگیرند.

اما همین سند به ظاهر قدرتمند و معتبر دارای آثار و مسائل متعددی است که در برخی موارد از هر سند دیگری کم ارزش تر است.اشخاص اعم از صادر کننده،ظهرنویس،دارنده چک و بانک موضوع مقررات قانونی واقع و برای آنها وظایف قانونی در نظر گرفته شده است.

شخص صادر کننده اگر چک را به صورتی صادر کند که بانک از پرداخت وجه آن امتناع ورزد مرتکب جرم شده است،

ظهر نویس هرچند که با حسن نیت امضا کرده باشد واقعا بدهی به شخص نداشته باشد در برابر دارنده مسئول است،

مدیر عامل شرکت در قبال امضای خود مسئولیت تضامنی دارد هرچند که به نمایندگی از شرکت چک را صادر کرده باشد،

دارنده کاهلی که بی توجه به تاریخ چک از اقدامات قانونی در مواعد درنظر گرفته شده شش ماهه خودداری کرده است حقوقی را از دست می دهد

و دهها مسئله مربوط و مختص به چک که در مورد سایر موضوعات حقوقی نظیر آن را سراغ نداریم.

مقررات ناظر به چک عمدتا قانون صدور چک،قانون تجارت،آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا و شکایت از عملیات اجرایی است که توصیه می گردد قبل از هرگونه اقدامی آن موارد را به دقت مورد مطالعه قراردهند.

امیر آذرباد وکیل قراردادها و دعاوی تجاری بین المللی
دانشجوی دوره دکتری حقوق خصوصی

www.lawoffices.ir

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *