امیر آذرباد وکیل پایه یک دادگستری در امور قراردادهای بین المللی و دعاوی بین المللی

چک و تنوع راههای اجرای آن

با سلام به خوانندگان محترم سایت، چك و تنوع راههاى اجراى آن به راه ها و شيوه هاي قانوني براي اجرا خواهد پرداخت.موضوعي حقوقي و كاربردي كه سوال بسياري از افراد و تجاري است كه همه روزه با چك سرو كار دارند.

چک به عنوان سند تجاری با کاربردی بسیار گسترده محل اختلاف و پرسشهای زیادی است و این موضوع نیز محدود به شرکتهای تجاری و تجار نیست، بسیار زیاد اتفاق می افتد که اشخاص عادی در گیر مسائل حقوقی و یا کیفری  چک هستند.

در مورد فراوانی چک، باید گفت که بعضی از شعب دادسراها در عمل صرفا به چک اختصاص دارند و دعاوی چک به این شعبه ها ارجاع می گردد که حامی از تعداد پرشمار دعاوی راجع به چک است.

قانونگذار ایرانی نیز نشان داده است که نسبت به حفظ اعتبار چک حساسیت بالایی داشته است. از این رو قانون صدور چک اصلاحات متعددی  را به خود دیده است که شاید بتوان گفت از حیث اعمال تغییرات قانونیدر صدر قوانين حقوقی به معنی عام خود قرار دارد.

البته، این اصلاحات در عمل چندان نتوانسته است حلال مشکلات باشد. بالا بودن حجم دعاوی و پرونده های چک در دادگاهها، خود حاکی از عدم پیشگیرانه بودن قوانین چک دارد.

البته، مصوبه جدیدی در خصوص چک در دست بررسی است که نوآوری هایی به همراه دارد. عدم امکان صدور چک دروجه حامل، سقف محدودیتی مبلغ چک، واگذاری اختیار برای پرداخت وجه چک از سایر حسابهای صادر کننده و همینطور استفاده از مکانیزم اجرایی اجرای احکام دادگستری را می توان برخی از نوآوری های مصوبه جدید دانست.

به عنوان وکیل امور تجاری در خصوص چک، سالها است که پاسخگوی نسائل مختلف بوده ایم،بررسی ماهیت چک از حیث جنبه حقوقی و کیفری آن در نوشته چک های حقوقی و کیفری ، بررسی چک از حیث شمول یا عدم شمول در اساد تجاری در نوشته چک و اسناد تجاری، نوشته مسائل پیرامون چک که به مضوعات مبتلا به چک پرداخته و دهها نوشته دیگر و پاسخ به بیش از صدها سئوال در مورد چک برخی از این اقدامات بوده است.

در خصوص چك و تنوع راههاى اجراى آن و اینکه چک را می توان با روشهای مختلف اقدام نمود به تفصیل در این سایت و همچنین وبلاگ http://attorneyazarbad.blogfa.com  توضیح داده شده است که می توانید به تفصیل مطالب آن را مطالعه بفرمایید.

 يك تفاوت اجرای چک از طریق مراجع ثبتی و مراجع قانونی است،علاوه بر تفاوتهای زیادی که این دو طریق دارد یکی از مهمترین تفاوتهای آن نسبت به شخصی که دارنده چک محسوب می گردد امکان جلب محكوم عليه است

چك و تنوع راههاى اجراى آن به داشتن مزيتها و معايب يك روش نسبت به روش ديگر نيز نظر دارد. چنانچه شما چک را از طریق اداره اجرای اسناد رسمی به اجرا بگذارید و بر اساس تقاضای شما اداره اجرای اسناد رسمی اقدام به صدور و ابلاغ اجراییه خواهد نمود.

اگر مدیون نسبت به پرداخت آن اقدام ننماید،شما قادر نخواهید بود حکم جلب از اداره اجرای اسناد رسمی تقاضا کنید،چرا که این اداره در چهارچوب آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا و شکایت از عملیات اجرایی فعالیت می کند و صدور برگ جلب در این آیین نامه پیش بینی نشده است.

بنابر این چنانچه مدیون دارای اموال قابل دسترس نباشد به نظر می رسد که این موضوع طلبکار را دچار مشکل خواهد نمود مگر اینکه مموع الخروجی وی مورد درخواست طلبکار باشد.

لذا مقامات اداره اجرای اسناد رسمی قادر به صدور برگ جلب نخواهند بود.بنابر این به نظر می رسد انتخاب طریق اجرای چک بنا به خصوصیات هر بدهکار متفاوت باشد.

چك و تنوع راههاى اجراى آن ميبايست با توجه به هر مورد مستقلا مورد بررسي واقع گردد، از همين روي است كه يك وكيل دادگستري ممكن است در مورد چك در هر مورد راهي متفاوت را در پيش گيرد كه بيشتر مساعد و صلاح به حال موكل خود ببيند.

امیر آذرباد وکیل قراردادها و دعاوی تجاری بین المللی
دانشجوی دوره دکتری حقوق خصوصی

www.lawoffices.ir

8 نظر

 • وکیل متخصص قراردادهای بین المللی

  سلام آقای وکیل می فرمایید از کجا می شود چک را از این اداه اجرا کرد؟

  • وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

   سلام اداره اجرای اسناد رسمی از ادارت تابعه قوه قضاییه است که در خصوص اجرای اسناد رسمی اجراییه صادر می کند و عملیات اجرایی را انجام می دهد.
   وکیل امور تجاری

 • نامی

  سلام آقای وکیل ممنو از اطلاعات دقیق شما ممکن است بفرمایید این اداره در کجا است؟

  • وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

   سلام،
   تا چند مدت پیش در ضلع جنوب غربی چهارراه جهان کودک -(بعد از میدان ونک)قرار داشت اما بازهم مطمئن شوید.
   وکیل امور تجاری-

 • هاشمی

  سلام آقای وکیل ممکن است در مورد ورشکستگی توضیحی بدهید کجا با ید اقدام نمود؟

  • وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

   سلام؛
   در مورد ورشکستگی در این سایت به قسمت تجارت و بازرگانی داخلی بروید در آنجا چندین مقاله در خصوص ورشکستگی تجار وجود دارد می توانید استفاده بفرمایید.
   اما در پاسخ به اینکه کجا باید اقدام نمود باید بگوییم ورشکستگی را دادگاه عمومی حقوقی هر شهرستان احراز و در خصوص آن رای صادر میکند مانند سایر دادخواستهای عادی دیگری که از طریق دادگاه حقوقی بدوی اقدام می نمایید
   امیر آذرباد وکیل امور تجاری بین المللی و داخلی
   http://www.lawoffices.ir

 • نازنين

  سلام اقاي وكيل همانطوري كه ميدانيد اخذ نمايندگي انحصاري سختزلست چه كار بايد كرد

  • وکیل امور تجارت بین المللی و داخلی

   با سلام؛
   درست است
   البته چون بنده با شرکتهای خارجی کار کرده ام اطلاع دارم که آنها نیز بسیار حساس هستند که شخص توانایی را در امور بازار داشته باشند بنابر این مذاکرات شما و نشان دادن توانایی هایتان امری حیاتی است.

 • نوشتن یک دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *