وکیل تجاری - وکیل تجارت بین المللی - وکیل قراردادهای بین المللی - وکیل بین المللی در امور تجارت بین المللی

توقیف اموال به استناد چك صادره از ناحيه بدهكار

 با سلام – توقیف اموال صادر کننده چک ، یکی از سئوالات پرتکرار از دفتر ما است. از این جهت، چون پاسخ به این سئوال، پاسخ به بسیاری از سئوالات مشابه است، در زیر به یکی از انها پاسخ می دهیم.

سوال كرده بودند كه آيا ميـتوانم اموال كسي را كه چك وي برگشت خورده است توقيف نمايم؟

آيا هزينه اي براي من دارد يا خير؟

  • توقیف اموال صادر کننده چک 

بر اساس قانون چنانچه كسي از ديگري طلبي داشته باشد مي‌تواند حتي قبل از اقامه دعوا بر وصول طلب خود نسبت به توقيف اموال قابل بازداشت وي اقدام نمايد.

در اين رابطه ماده ۱۰۸ از قانون آيين دادرسي مدني مقرر کرده است”خواهان مي تواند قبل از تقديم دادخواست يا ضمن دادخواست راجع به اصل دعوا يا در جريان دادرسي …….درخواست تامين خواسته نمايد”منظور از تامين نيز به موجب ماده ۱۲۱ از همين قانون عبارت است از توقيف اموال اعم از منقول و غير منقول.

خواننده محتم، بنابر اين شما می توانيد به استناد چك صادره از ناحيه بدهكارتان نسبت به توقيف اموال وي اقدام نماييد.که البته این امر مستلزم تقدیم دادخواست خواهد بود.

اضافه مي كنيم كه بواسطه حفظ ارزش چك، به استناد ماده ۲۹۲ از قانون تجارت دادگاه مكلف گرديده است كه چنانچه دارنده چك(در صورت برگشت)تقاضاي توقيف اموال بدهكار را نمود، بلافاصله نسبت به اجابت تقاضاي وي اقدام نمايد.

در خصوص قسمت دوم در مورد هزينه نيز باید معروض داشت، بنا بر راي وحدت رويه ديوان عالي كشور به شماره رديف ۶۹/۲۵ چنانچه ظرف مهلت ۱۵ روز از تاريخ مندرج در چك نسبت به بر گشت چك اقدام نموده باشيد، جهت توقيف اموال بدهكار نيازي به سپردن خسارت احتمالي نيست. 

چک علی رغم اینکه یک سند عادی محسوب می گردد و علی الاصول چناچه مستند دعوا می بود، می بایست برای قرار تامین خواسته خسارت احتمالی سپرده می شد.

اما با این حال قانونگذار به موجب بند ۳ از ماده ۱۰۸ قانون آیین دادرسی مدنی و همینطور ماده ۲۹۲ قانون تجارت، برای دارنده وجه چک متقاضی قرار تامین خواسته، معافیت پرداخت خسارت احتمالی در نظر گرفته است.

  • مکانیزم جدید اجرای چک 

قانون صدور چک مورخ ۱۳/۸/۱۳۹۷ مکانیزم جدیدی را پیش روی دارندگان چک گذاشت که به نظر می رسد بسیار کارآمد باشد.

به موجب ماده ۲۳ اصلاحی قانون صدور چک دارنده چک می تواند با ارائه گواهینامه عدم پرداخت از دادگاه صالح صدور اجراییه نسبت به کسری مبلغ چک و حق الوکاله وکیل طبق تعرفه قانونی را درخواست نماید.

دادگاه نیز با بررسی شرایط مندرج در این ماده، نسبت به صدور اجراییه اقدام می نماید.

بنابر این ، با این مقرره قانونی، دیگر نیازی به طی مسیر طولانی دعوای مطالبه وجه چک را طی نمود که سالها به طول می انجامید.

امیر آذرباد وکیل قراردادها و دعاوی تجاری بین المللی
دانشجوی دوره دکتری حقوق خصوصی

www.lawoffices.ir

مقالات مرتبط:

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *